GELECEKTEKİ SOSYAL SORUMLULUK

Nasıl bir gelecek sorusu herkese sorulur, ve herkes kendi hayalleri, hedefleri ve planları doğrultusunda bir cevap ve—  Bora Ersezen
Nasıl bir gelecek sorusu herkese sorulur, ve herkes kendi hayalleri, hedefleri ve planları doğrultusunda bir cevap verir. Bireyler eğitim düzeyleri, sosyal ve ekonomik düzeyleri, kültürel düşünceleri ile çok farklı ulaşmak istedikleri yerlere ulaşmaya çalışırlar. Çalışma hayatı, okul hayatı ve toplumsal hayatta yaşam devinimi içinde her zaman farklı işlere, olgulara, etkinliklere yaklaşmaya çalışan insanlar sosyal hayatlarında da yeni açılımlar yaparak kendi alanlarında veya yabancı oladukları bir alanda sosyal çalışmalara girerek, kendi yetkinliklerini ön plana çıkarma günlük iş hayatından veya okul hayatından çıkarak farklı bir şeyler  yapma yoluna gitmek istekleri ortaya çıkar.
Bu anlamda karşımıza sosyal çalışmalar çıkar. İnsanların yaşamlarında  ve geleceklerin deki planlamalarında yol gösterici olabilir.  Neden böyle bir şey ortaya çıkar? Toplumda bir sistem içinde yaşamlarını devam ettiren insanlar farklı alanlarda neler yapabileceklerini hangi alanda başarılı bir proje veya amacı ortaya koyabileceğini  göstermek ister.  Bunun yolu da çeşitli alanlarda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmak ve bireysel sosyal sorumluluğu geliştirmek yolundan geçer. 
Toplumda baktığımızda son yıllarda bu tür çalışmalara katılımlarda artış oranı yine kadınlarımızda, sosyal konulara daha fazla duyarlılık, eğitim ihtiyacı, ekonomik olarak da bir gelir kaynağı yaratmak isteyen kadın grupları bu açıdan ön plana çıkmaya başladı. Özellikle yerel yönetimlerimizin faaliyet alanlarında yaptıkları istihdam kaynaklı, üretim ve el emeğine dayalı projlerde kadınlar ve gençler de büyük bir katılım oranı görülmektedir.  Gelecekteki sosyal sorumluluk dediğimiz noktalardan bir tanesi de bu sosyal projelerde kadın başvurularının artmasıdır. Bu alanda da söz sahibi olabilecek bir proje havuzuna ve çalışma alanına kadınlarımız girmektedir. 
Gelecekteki sosyal sorumluluk anlayışında artık yavaş yavaş yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, ajanslar ve özel sektör birer paydaş haline gelmeye başlamıştır.  Bu durum gelecek proje üretimlerinde, ortaya konacak istihdam kaynaklarında ve sosyalleşmede ortaya çıkacak yegane unsur olacaktır. 
Gelecekteki sosyal sorumlulukda teknolojik gelişmeler ve sosyal inovasyon dediğimiz kavramlar ne kadar gelişme göstersede, en önemli temel kaynak insan olacaktır. İnsan doğal olarak yani gönüllü kaynakları yönetimi dediğimiz sistemler, kurumsal iletişim içine mutlaka girecek ve ayrı bir istihdam kaynağı olarak sosyal sorumluluğun alt yapısı olmaya devam edecektir. 
Gelecek tasarımcıları özellikle inovatif alanda ve teknolojik tabanlı gelişmeler üzerine çok faydalı ve bir çok önemli projeler yapmaktadırlar. Bu projelerden yapılan sosyal sorumluluk tabanlı olan projelerde insan odaklı ve olanlarda mutlaka gönüllülük kavramı bir sisteme oturmalı ve bu gelişmede yeri  almalıdır. Proje mutlaka önemli, teknolojik imkanların projelerde kullanılması da önemli ama gönüllülük yönetimi ile entegrasyon yapılması buna göre projelerin yazılması da son derece önemli konulardan biridir. 
  0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi