HAMİLELİKTE DİŞ KAYBETMEK NORMAL DEĞİLDİR

İnsan ve Hayat dergisi mart sayısında okuduğum güzel bir yazı “annelik ve fedakarlık” hakkında yazılacak,—  Dt.Mustafa Bilal Alkan

İnsan ve Hayat dergisi mart sayısında okuduğum güzel bir yazı “annelik ve fedakarlık” hakkında yazılacak, konuşulacak çok ama çok şey olduğunu düşündürdü.* Özellikle yeni anne olan bireylerin de bu konu hakkında duygusal davranmaları sebebiyle konunun gündemde olması gerektiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde çocuğunun kırkı çıkmamış bir anneye kanal tedavisi başlayınca artık bu konuyu yazma vakti geldi dedim. Genelde gebelik sonrası tedaviye gelen danışanlarımın ilk yakındıkları konu her doğumda bir dişimi kaybettim. Evet bu yakınmaları çocuklarının sayısıyla eş tutanlar da var. Nasıl mı? “ Üç çocuğum var, her hamileliğimde iki diş çektirdim. Şu an altı dişim eksik” diyerek gebelikte diş kaybetmeyi normal bile sayanlar var.

Aslında gebelik döneminde özellikle östrojen ve progesteron hormonlarının artışı sebebiyle ağız içi problemlerin arttığını gözlemleyebiliriz. Ancak bu durumun sebebi sadece hormon seviyesindeki artış değil elbette. Gebelerin sık gıda tüketmek istemeleri ya da kimi gebelerin hiç bir şey tüketmek istememeleri de bu durumu olumsuz etkiliyor. Gebelikte her anne adayının mutlaka ağız hijyenine çok dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle günde iki kez diş fırçalama ve mutlaka bir kez diş ipi kullanımı asla atlanmamalıdır. Dikkat çekmek istediğim konu ise gebelerin ya da annelerin çocukları için kendilerinden vazgeçmeleri. Neden bir insan vazgeçer kendinden? Bunun dengesi nedir? Annelerin anne olmadan bunu anlayamazsınız dediklerini duyar gibiyim ama unutmayın uçaklarda uçuş öncesi uçuş güvenliği açısından uyarılar yapılırken bebeği olan yolcular için oksijen maskesini önce kendilerine takmaları gerektiği üzerine basa basa söylenir. Öyleyse bunu neden anneler sağlıkları ve huzurları için yapmıyorlar. Bilmiyorlar mı ki gecenin bir yarısı inatçı bir şekilde tutan diş ağrısı zamanlı zamansız ağlama ihtimali olan bebeklerine karşı tahammüllerinin azalmasına da sebep oluyor. Elbette biliyorlar. Öyle ki dişi ağrıdığı için eşine kızdığını sabredemediğini itiraf eden danışanlarım oluyor. Ama çocuğa gelince itiraf da gizleniyor. Hiçbir anneden bugüne kadar “şu diş ağrımdan dolayı çocuğuma tahammül edemiyorum” itirafını duymadım.

Peki işin çözümü nedir? Hamilelik döneminde asla dişlerden kalsiyum çekilmez. Unutulmamalıdır ki anne adaylarının mide bulantıları ilk üç ayda fazlaca olmaktadır. Ve hatta kusma sonrası ağız içi asit oranı arttığı için diş çürüğü görülme ihtimali artmaktadır. Mide bulantısını gidermek isteyen annelere karbonhidrat tüketimi söylenir bu da ağız içi asitin artışına sebeptir. Ancak diş fırçalamaya özen gösterilirse bu durum kontrollü seyredebilir. Öte yandan dişlerini fırçalayınca dişetlerinde kanama artışını gören anne adayları da fırçalamaktan kaçınırlar oysa diş etlerinde kanama görülmesi diştaşı varlığında gebelikte hormon artışından kaynaklanmaktadır ve diş taşı temizliği gebelik öncesi yaptırılırsa bu durumda karşılaşma olasılığı da oldukça düşecektir. Annelere tavsiyemiz şudur. Lütfen kendinize haksızlık etmeyiniz. Çocuğunuz ve çocuklarınız için yapacağınız fedakârlıklara hepimiz minnettarız ama lütfen kendinizi önemseyiniz. Kendini önemseme sağlıktan başlayıp kişisel gelişim ve hobi alanlarına kadar genişletilebilir. Özellikle bireysel bütünlüğün olmazsa olmazı sağlıkken tüm annelerin kişisel ağız ve diş sağlığı durumlarını gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Sizler sağlıklı olursanız çocuklarınızla ilişkileriniz de sağlıklı olacak. Sağlıcakla kalın…

*  http://insanvehayat.com/cocuklarim-icin-vazgecemiyorum/  0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi