Bizans'tan günümüze İstanbul Hatırası

Ayasofya’yı yaptıran Jüstinyanus Ayasofya’nın açılışı sırasında, Ayosofya’nın büyüklüğü karşıs—  Fahri Sarrafoğlu
Ayasofya’yı yaptıran Jüstinyanus Ayasofya’nın açılışı sırasında, Ayosofya’nın büyüklüğü karşısında cuşa gelerek “Seni de geçtim Ey Süleyman” demesinin aslında kendisine ait olmadığını olayın aslının farklı olduğunu keşfettik…

BİZANS MİMARİSİNİN EN GÜZEL ESERİ TESADÜF ESERİ ORTAYA ÇIKTI

Daha ortada Ayasofya’nın temeli dahi yokken Malatyalı aziz Polyeuktos’adına bir klise yaptırmak isteyen Bizans hanedanının en güçlü kadınlarından, sanat koruyucusu Anicia Iuliana bu uğurda neredeyse tüm servetini harcayarak İstanbul’un tam merkezine (Saraçhane çok iddialı ve hiçbir masraftan kaçınılmayarak yapılan devasa bir kilise yaptırır. Bu çok iddialı mimaride, tavus kuşu motifleri, cam ve taş kakmalı sütunlar, yaldızlı mozaikler ve İran/Sasani etkisindeki bezemeler özellikle dikkat çekiyordu. İnşaat ve dekorasyon için Anadolu’dan, İtalya ve Tunus’tan malzemeler getirilmişti. Görkemli mimarisinin yanında, Polyeuktos Kilisesi aynı zamanda İstanbul’un Bizans çağındaki tören yolları üzerinde, imparatorların taşıdığı mumun değiştirildiği özel bir durak özelliği de vardı. İşte bu görkemli binanın açılışı sırasında, kiliseyi yaptıran Rum asillerinden olan Anica, ellerini havaya kaldırarak Kudüs’teki Süleyman Mabedini kast ederek “Seni de geçtim ey Süleyman” dedi. İmparator II. Constantin kilisenin açılışında her ne kadar bulunduysa da kendi tebaasından olan birinin böyle bir kilise yaptırması aslında pekte hoşuna gitmedi ve daha büyük bir kilise yaptırmaya karar verdi.


İMPARATORLA ARASI AÇILIYOR

İmparator II.Constantin hiç zaman kaybetmeden hemen Ayasofya’nın temellerini atarak Polyeuktos kilisesinden daha büyük bir kilise yaptırmak için kolları sıvar…Sıvamaya sıvar ama bir taraftan da böyle bir kilise yaptırdığı için kiliseyi yaptıran tebaasına da diş bilemektedir…Aradan çok geçmez ve Ayasofya gibi kutsal bir mabet için para gerektiği gerekçesiyle Anica’nın tüm mal varlığına el koymak ister. Bunu haber alan uyanık Anica ise altınlarını getirerek bu kiliseye gömdüğü rivayeti yapılır… Fakat her ne kadar İmparatordan malını kaçırsa da kilise 1204 Haçlı istilasından kurtulamaz burada hazine var diye kilisenin altını üstüne getirirler…

69

PAHA BİÇİLMEZ ESERLER YURT DIŞINA KAÇIRILDI

Polyeuktos Kilisesi 1010 depreminde hasar görmüş, 1204’te şehre gelen Haçlılar tarafından yağmalanmış ve içindeki çok değerli taşlar, heykeller, mozaikler altın olarak ne varsa tüm eşyaların hepsi talan edildi. Kilisede bulunan Kutsal emanetler ve mimari parçalar Venedik’e götürülmüştür. Birçok yapı parçası çeşitli yerlere dağılmış, Barselona’ya, Viyana’ya taşınmıştır. İstanbul’dan giden sütunlar ve kaplama mermerleri bugün hala Venedik’te, San Marco Kilisesi’nin cephelerinde görülebilmektedir. İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet şehre girdiğinde buraya da uğramış ve bu dev boyutlu, kubbeli kiliseden sadece altyapısına ait duvarlar ve mekânların kaldığını görmüştür.

kullan
SENİ GEÇTİM DİYEN İKİNCİ KİŞİ

Aradan yıllar geçer İmparator Konstantin’ tarafından yapılan Ayasofya yanınca daha sonraki İmparator Jüstinyanus İstanbul’un Fethi sırasındaki Ayasofya’yı yaptırır. Ayasofya’nın açılış töreninde İmparator Jüstinyen kilisesinin nefesleri kesen büyüklüğü ve güzelliği karşısında heyecana kapılmış ve kendini tutamayarak “işte seni geçtim Süleyman” diye haykırmıştır. Sene MS 537 dir ve dolayısıyla Jüstinyenin gölgede bırakmak istediği Kudüs’teki Süleyman mabedinden başkası değildir. Ama biraz geç kalmıştır zira bu sözü daha önce söyleyen biri vardır o ada Ayasofya’dan önce yapılan Polyeuktos kilisesini yaptıran Anica’dır…  Not: Aşağıdaki 1.nolu fotoğrafta kilisenin orijinal halini görüyorsunuz..2 ve 3 nolu fotoğrafta ise kilisenin bugünkü hali….Buranın üzerinde daha önce camii ve bir hamam bulunduğunu biliyor muydunuz?
0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi