Ege’nin Dünya’ya açılan Penceresi ‘Ege İhracatçı Birlikleri’

Ege’nin Dünya’ya açılan Penceresi ‘Ege İhracatçı Birlikleri’

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ile Almanya ile imzaladıkları projenin detaylarını ve Birliği çalışmalarını konuştuk.

-Sn. Başkanım Sabri ÜNLÜTÜRK öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz?

10 Ekim 1958 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldim. Ege Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği mezunuyum. 1987 yılında Ağabeyim Sedat Şükrü Ünlütürk ile birlikte Sun Tekstil A.Ş.’yi kurduk. Bünyesinde Sun Tekstil, Ekoten A.Ş. ve Jimmy Key firmalarını  bulunduran ve İstanbul Sanayi Odası’nın ilk 500 şirketi arasında yer alan Sun Gurubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum. Sivil toplum kuruluşlarındaki görevlerim ise 1997 yılında Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ile başladı.  Ege İhracatçı Birlikleri’nde ise 2001 yılında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildim. 2003 – 2006 yılları arasında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği yaptım. 2006 yılında Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcılığı görevlerine seçildim. 2008 ve 2010 yıllarında aynı görevlere tekrar seçildim. 2009-12 Geçtiğimiz yıllarda TARGEV Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundum.
2014 yılında Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı oldum.  2010 yılından bu yana TİM Denetim Kurulu Üyeliği görevini yürütüyorum. 2015 yılında İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildim ve halen devam ediyorum. EGEV İzmir Başkanlar Koordinasyon Kurulu Üyeliği ve ESİAD Üyeliği görevlerim sürüyor. Elvan Ünlütürk ile evliyim, Ayşe isminde bir kızım var. 

- Ege İhracatçı Birlikleri hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Ege İhracatçı Birlikleri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılında İzmir'e yaptığı bir ziyarette, ihracatın çağdaş ülkelerdeki gibi istikrarlı bir biçimde geliştirilmesi, ihracatçının korunması gibi çeşitli önerileri dinledikten sonra Hükümete verdiği direktifte, ihracatla ilgili önlemler alınmasını istemiştir. Bu doğrultuda 04 Mart 1937 tarihinde yayımlanan ve ATATÜRK'ün Cumhurbaşkanı olarak onayladığı 6107 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile İhracatçı Birlikleri'nin kurulmasına olanak tanınmıştır.
Ege İhracatçı Birlikleri başta olmak üzere, Türkiye'deki tüm Birliklerinin temeli 1939 yılında atılmış ve "İzmir Kuru Meyveler İhracatçıları Birliği" 29.09.1939 tarihinde kurulmuştur.Sonraki yıllarda Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde ihracatın şekillenmesine göre değişik sektörlerde ihracatçı birlikleri kurulmuş, kapanmış, birleşmeler olmuş ve günümüzde 12 ihracatçı birliği ile 8 bin civarında ihracatçısıyla Ege İhracatçı Birlikleri bugünkü konumuna gelmiştir. Ege İhracatçı Birlikleri 2015 yılı sonunda ulaştığı 10.5 milyar dolar ihracat rakamıyla Türkiye’de ihracatın yüzde 8’ini kayda almaktadır. Ege Bölgesinin toplam ihracat potansiyeli ise Gümrük Bakanlığı kayıtlarına göre 22 milyar dolar seviyesindedir.

- Ege İhracatçı Birlikleri olarak Almanya ile anlaşma imzaladınız projenin detayları nelerdir?

Bu yıl ilk kez başlattığımız bir diğer çalışma Alman-Türk  Sanayi ve Ticaret Odası ile yaptığımız işbirliği. 
Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğunun da destekleri ile Birliklerimiz ve Alman – Türk Sanayi ve Ticaret Odası bir işbirliği protokolüne geçtiğimiz günlerde imza attılar.  Birliklerimiz adına bir ilk olan bu işbirliği kapsamında Almanya ile karşılıklı ticaretin geliştirilmesi hedeflenmekte. Almanya birçok ihraç ürünümüz için halen en önemli pazar konumunda ve AB ülkeleri içerisinde ekonomik anlamda en güçlü Pazar olması nedeniyle de cazibesini korumakta. Gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile Almanya pazarı ile ilgili üyelerimizin bilgi alabilecekleri bir iletişim noktası olmayı hedefledik. Şubat ayından başlamak kaydıyla her ayın 2 ci Çarşamba gününü “Almanya Danışma Günü” olarak ilan ettik. Belirlenen bu günde üyelerimiz önceden aldıkları randevular dahilinde Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası İzmir Ofisi Direktörü ile doğrudan temasa geçme imkanına kavuşmaktalar. Almanya pazarı ile ilgili her türlü soru ve sorunu doğrudan iletmek bu organizasyon kapsamında mümkün olmaktadır.  Ayrıca önümüzdeki dönemde ilki Nisan ayında olmak üzere Alman satınalmacılar ile üyelerimizi biraraya getiren “Alman Satınalma” günleri düzenlenmesi öngörülmektedir. Yine benzer şekilde Alman’ya yönelik Pazar ziyaretlerinin düzenlenmesi, Birliklerimizce Almanya’da düzenlenen milli katılım organizasyonlarının duyurulması ve satınalmacıların standlarımızın ziyaretlerinin sağlanması gibi bir dizi faaliyetin düzenlenmesi öngörülmektedir.

-2016 yılında desteklediğiniz ve katılacağınız fuarlar hangileri?

Ege İhracatçı Birlikleri A sınıfı fuar organizatörü belgesine sahip ve 2016 yılında 9 tane uluslar arası fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştiriyor. Gıda, Doğaltaş, Deri, Hazırgiyim, Tekstil, Organik sektörlerinde düzenlediğimiz fuarların ilki 10-12 Şubat 2016 tarihleri arasında Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenen Biofach Organik Ürünler Fuarı oldu. Bu fuara 17. Kez Türkiye Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirdik. 16 firma ile 376,5 m2’lik Türkiye Holü’nde yer aldık. Önümüzdeki fuarda Türkiye standının büyütülmesi ile ilgili Fuar İdaresi ile görüşmelerimiz devam ediyor.2016 yılında düzenlediğimiz ikinci fuar ise 16-18 Şubat 2016 tarihleri arasında Paris’te düzenlenen Premiere Vision (PV) Manufacturing Paris Fuarı oldu. Söz konusu fuarda 15 firma ile Türkiye’yi temsil ettik. Ege İhracatçı Birlikleri olarak, 2016 yılında Türkiye Milli Katılım Organizasyonu yapacağımız üçüncü fuar ise 6-9 Mart 2016 tarihleri arasında Çin’in Xiamen şehrindeki Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı olacak. 16 yıldır düzenlenen düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda en büyük milli katılım organizasyonunu 3061 metrekarelik stantta 79 firma ile Ege İhracatçı Birlikleri Organizasyonu’nda Türkiye gerçekleştirecek. Xiamen Fuarı’nı 8-11 Mart 2016 tarihlerinde Japonya’daki Foodex Japan 2016 41. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı takip edecek. Ege İhracatçı Birlikleri bu fuara 2016 yılında 19. kez Türkiye Milli Katılım Organizasyonu yapacak. EİB, yıllık 60 milyar dolar gıda ithalatı yapan Japonya’ya Türk firmalarının ihracatını arttırmak için köprü görevi üstlenecek. 2016 yılında gıda ihracatçıları için Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştireceğimiz son fuar ise; 26-28 Haziran 2016 tarihleri arasında ABD’nin New York şehrindeki Summer Fancy Food Fuarı olacak. 28-29 Haziran 2016 tarihlerinde Londra Fashion SVP Fuarı Türkiye Milli Katılım Organizasyonu olacak. Ege İhracatçı Birlikleri 2016 yılının ikinci yarısında ise 3 uluslar arası fuara Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendik. 31 Ağustos – 2 Eylül 2016 tarihlerinde Çin’de ACLE Deri ve Teknolojileri Fuarı’nda yerimizi alacağız. Eylül ayında Paris Premier Vision Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirdikten sonra 2016 yılını Kasım ayında Londra Fashion SVP Fuarı ile tamamlayacağız. 

-2016 yılındaki birlik adına hedef ve projelerinizden bahsedebilirmisiniz?

Ege İhracatçı Birlikleri, 2016 yılında 9 tane uluslar arası fuara Türkiye Milli Katılım Organizasyonu dışında, 17-18 Mart 2016 tarihlerinde Türkiye İnovasyon Haftası İzmir etkinliğini üçüncü kez düzenleyecek. Türkiye İnovasyon Haftası 2014 ve 2015 yıllarında olduğu gibi, 2016 yılında da İzmir’den start alacak. Hazırgiyim sektörüne yenilikçi genç tasarımcılar kazandırmak amacıyla düzenlediğimiz Ege İhracatçı Birlikleri Moda Tasarım Yarışması’nı bu yıl 11. Kez düzenliyoruz. Deri sektöründe deri mühendisleri ve tasarımcıları bir araya getirerek düzenlediğimiz ve kulvarında dünyada bir ilk olan Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması’nı ise 6. Kez gerçekleştireceğiz.  Gıda sektöründe üniversite-sanayi işbirliğini arttırmayı amaçladığımız Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nı ise 4. Kez düzenliyoruz. Bu yıl Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nı Hollanda’dan, Çin’den ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gıda konusunda dünya çapında Ar-Ge projelerine imza atmış üniversitelerle işbirliğinde uluslar arası boyuta taşıdık.
Türk Gıda Ürünlerinin uluslararası piyasalarda rekabet gücünün, ihracat potansiyelinin ve bilinirliğinin artırılması amacıyla "Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projemiz" Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylandı. 2016 yılında Japonya ve Güney Kore’de tanıtım çalışmalarımız start alacak. 

-Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Bunların yanında ulusal ve uluslararası hibe kaynaklarını kullanarak birçok projeyi hayata geçiriyor, bu projeler ile sektörel problemlerin çözümlenmesine katkı sağlıyor ve üyelerimizin ihracat artışını destekleyici faaliyetler yürütüyoruz. Bir örnek vermek gerekirse; İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesinde “Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi”ni kuruyoruz. Bu merkez ile temel olarak Türkiye'nin geleneksel tekstilden katma değeri yüksek “Teknik Tekstiller” alanına geçmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede merkez bünyesinde teknik tekstillere yönelik test, analiz ve Ar-Ge faaliyetleri yürütmeyi, Üniversite-Sanayi işbirliği ile araştırma projeleri geliştirmeyi ve böylelikle tekstil sektörünün daha katma değerli bir noktaya ulaşmasını sağlamayı planlıyoruz.

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi