​İstanbul’da ‘Ballı Günler’ başladı

​İstanbul’da ‘Ballı Günler’ başladı

Bal ve arı ürünleri son yıllarda Türkiye’nin en çok tartışılan sektörlerinden biri. 80 ilde İl Arı Yetiştiricileri Birliği ve 58 bine yakın üyesi ile İstanbul’a çıkartma yaparak gerçek balı tanıtıyor.

Harbiye Askeri ve Kültür Müzesi’nde gerçekleşen Ballı Günler etkinliği 21 Şubat’a kadar sürecek. Bal ve arı ürünleri üreticileri üç gün boyunca, son dönemlerde sıkça dillendirilen ‘sahte bal’ söylemlerine açıklık getirecek. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği 19 – 21 Şubat 2016 tarihlerinde Harbiye Askeri ve Kültür Müzesi’nde gerçekleştirilen Ballı Günler etkinliği ile üç gün boyunca üreticiler ve tüketiciler buluşacak. Türkiye’de arı ve arıcıların temsil edildiği tek sivil toplum kuruluşu olan Bal ve arı ürünleri üreticileri sürekli “sahtekar” olarak anılmaktan duydukları rahatsızlığı gidermek ve bu kötü imajdan kurtulmak için tüketici ile buluştu. Etkinlikte üreticiler, ‘Sahte bal olur mu? Balın sahtesi ne demek? Balın faydaları? Balın içine şeker mi katılıyor? Bal dışında diğer arı ürünleri ve faydaları neler?’ gibi konulara açıklık getirecek.

20-21 Şubat tarihlerinde Doç.Dr. Halil Yeninar’ın konuşmacı olarak katılacağı panelde ‘Bal ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular, Bal haricindeki diğer arı ürünleri ( polen, propolis, arı sütü… vb), Apiterapi (arı ürünleri ile tedavi) konularında bilgiler paylaşacak. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nden yapılan açıklamada, üreticiden tüketiciye bal gibi gelecek Ballı Günler ile akıllarda soru işareti kalmayacağı, ve ülke ekonomisine katkısından, bal ve arı ürünlerinin faydalarına kadar her şey Bal Günleri’nde konuşulacağı belirtildi. Tüketici bal ve arı ürünlerinin en sağlıklısına, en doğalına ilk elden ulaşabileceği gibi, Türkiye’nin seçkin arı yetiştiricilerinin katıldığı etkinlik ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Balın sahtesi olmaz!

tab-bahri-yılmaz-gidahattiTelevizyonlardaki bal reklamlarından son derece rahatsız olan TAB Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Yılmaz “Balın sahtesi olmaz, arılar balı kendi yavruları için yapar. Türk arıcısının emeğine saygı duymayan, yasal boşluklardan yararlanan sahte adamlar, Türk balına imaj kaybettirmiştir. Laboratuvar analizleri olmadan tağşişle ürünleri anlamak mümkün değildir. Tüketicilerimiz güvenilir bal satın almak istediklerinde öncelikle il birliklerimizin markalarını ve tanınan, bilinen firmaların ballarını tercih etmelidirler. Birlik üyesi tüm arıcılar, TAB ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortak programı olan Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS)’ne kayıtlıdır ve izleme sistemiyle takip edilmektedirler. Üye arıcılara ait 6,8 milyon plakalı arı kovanı ve 103.525 ton bal üretimi ile Türkiye, Dünya bal üretiminde ikinci sırada yer almaktadır.”

Dünyanın en büyük üreticilerinden biri Türkiye

Başkan Yılmaz üretim ve ihracat ile ilgili olarak ise şunları kaydetti: “Dünyada toplam bal üretimi 1.663.798 ton iken bunun yaklaşık %5,7’si Türkiye tarafından üretiliyor. Bal ihraç ettiğimiz başlıca ülkeler; başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri, Arap ülkeleri, ABD ve Uzak Doğu ülkeleridir. 2015 yılı toplam bal ihracatı 5.000 tondur. 2014 yılı bal üretimimiz 103.525 tondur. 2015 yılı için resmi rakamlar henüz açıklanmamış olsa da yaklaşık 105.000 ton üretim yapılmıştır. 2016 yılı için ihracat hedefimiz 10.000 ton, üretim hedefimiz ise 107.000 ton ‘dur. Doğal flora alanlarımız, eşsiz kır çiçeklerimiz ve Dünya Çam Balı üretiminin %90’nının ülkemizde bulunması nedeniyle Türkiye, bal çeşitliliği yönü ile bir bal ülkesi olarak tanımlanmalıdır. Ayrıca; Türkiye, Dünya’da bulunan bal arılarının % 22’sinin ana vatanıdır ve arı varlığı ile dünyadaki ikinci büyük arıcı ülkedir.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi