Maltepe'yi MEXPO Fuar Merkezi uçuracak

Maltepe'yi MEXPO Fuar Merkezi uçuracak

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, MEXPO Fuar Merkezi hakkında çok özel açıklamalar yaptı

MALTEPE FUAR, KONGRE VE YAŞAM MERKEZİ: MEXPO

Yılda yaklaşık 200'den fazla fuara ev sahipliği yapması öngörülen M’expo Center, Asya ile Avrupa arasındaki en önemli fuar merkezlerinden biri olacak.  Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi yaklaşık 1 milyon metrekare alana sahip olacak. Projenin yatırım maliyeti 900 milyon euro olarak hesaplandı. Toprak analizleri yapıldı. Merkezi hükümetin onayı bekleniyor. Projeyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ziyaret edilip, bilgilendirilecek.  M’expo Center, sadece bir Maltepe projesi değil, bir Türkiye projesidir. Dolayısıyla da bu proje, istihdama ciddi şekilde katkısı sağlayacak ve üstelik bu katkı sadece Maltepe ile sınırlı olmayacaktır. 10 bin ya da yirmi bin istihdamdan söz ederken, sadece M’expo Center Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi’nde çalışacak kişi sayısından söz etmiyoruz. Ulaşımdan lojistiğe, konaklamadan hediyelik eşyaya, gıdadan giyime, reklamcılıktan halkla ilişkilere, medyadan sağlığa, hemen her sektör böylesine büyük bir proje sayesinde uygun pozisyon alacak ve bunu da ilave istihdamla ancak çözebilecektir. Bütün bu sektörlerdeki istihdam rakamları da dahil edildiğinde, fuar tüm aşamaları tamamlanarak yüksek kapasiteyle çalışacak hale geldiğinde istihdam da 25 bini bulacak.

MAVİ VE YEŞİLİ KORUYAN BİR FUAR MERKEZİ OLACAK

M’expo Center, Maltepe’nin yeşil ve mavisini yok etmeyecek, aksine Türkiye’nin ve bölgenin, ilk ve tek yeşil fuar ve kongre alanı olacak. Projenin en dikkat çeken özelliğiyse, çevreci şekilde inşa edilecek olması. Fuarın yapımında güneş enerjisi ile aydınlatma ve çevreyle uyumlu inşaat malzemeleri kullanılacak. Ayrıca merkezde, fuar ve ticari alanların dışında, sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanları, gezi parkurları, kültür-sanat etkinliklerinin yapılacağı alanlar da olacak.
 
PROJE FİNANSMANI

Maltepe Belediyesi olarak bu projenin fikir babası biz olacağız, ancak finans kaynağını yatırımcılar aracılığı ile temin edeceğiz. Yüzde 10 veya 15'i Anadolu yakasında bulunan Ak Partili ve CHP’li belediyelere, geri kalanı ise halka, işverenlere veya bu alanda yatırım yapmak isteyen firmalara ait olacak.

HİSARCIKLIOĞLU’NDAN DESTEK

Projeye Sony gibi uluslararası kuruluşlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok işadamı destek veriyor. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu desteğini;  “Vizyonu olan bir proje, hayırlı bir proje. Bu konuda size desteğimiz tamdır” sözleriyle ifade etti. İstanbul Ticaret Odasıyla görüşmelerimiz oldu.  Hollandalı bir şirket proje bedelinin yüzde 50’sini üstlenebileceğini belirtti. Almanya, Hollanda, İngiltere, Çin ve Japonya’daki firmalardan tam destek var.

2023 VİZYON PROJESİ-BİR TÜRKİYE PROJESİ

M’expo Center, sadece bir Maltepe projesi değil, bir Türkiye projesidir. Dolayısıyla da bu proje, istihdama ciddi şekilde katkısı sağlayacak ve üstelik bu katkı sadece Maltepe ile sınırlı olmayacaktır. 10 bin ya da yirmi bin istihdamdan söz ederken, sadece M’expo Center Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi’nde çalışacak kişi sayısından söz etmiyoruz. Ulaşımdan lojistiğe, konaklamadan hediyelik eşyaya, gıdadan giyime, reklamcılıktan halkla ilişkilere, medyadan sağlığa, hemen her sektör böylesine büyük bir proje sayesinde uygun pozisyon alacak ve bunu da ilave istihdamla ancak çözebilecektir. Bütün bu sektörlerdeki istihdam rakamları da dahil edildiğinde, fuar tüm aşamaları tamamlanarak yüksek kapasiteyle çalışacak hale geldiğinde istihdam da 25 bini bulacak.

5 MİLYAR DOLAR HAYAL DEĞİL

Ar-Ge çalışmaları gösteriyor ki, konumu, kolay ulaşımı, tarihi ve doğal güzellikleri de dikkate alınarak İstanbul’un, böyle bir mega proje sayesinde yıllık 5 milyar dolar kazanması hayal değil. Yine araştırmalara göre, Asya ve Ortadoğuluların vize güçlüğü nedeniyle gitmekte zorlanacakları Avrupa fuarlarına karşı ciddi alternatif olabilecek bu projeye, şimdiden yerli yatırımcılar ve yabancı fuar şirketleri ortak olma ve işletmeye talipler. 

YILDA 200 FUARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Biz CNR ya da Tüyap’a rakip olmaya değil, İstanbul’un Anadolu yakasında çevreci bir uluslararası fuar, kongre ve yaşam merkezi olan M’expo Center ile yılın 365 günü toplamda 200 fuara ev sahipliği yapacağız.İnternet Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi