​Ege İhracatçı Birlikleri, Yunan Helexpo Fuarcılık ile işbirliği protokolü imzaladı

​Ege İhracatçı Birlikleri, Yunan Helexpo Fuarcılık ile işbirliği protokolü imzaladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlık ettiği, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, ETİK Başkanı Mehmet İşler ve İBB Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşen Selanik’teki resmi kurumları ziyaret eden Selanik heyeti ile dostluk bağları ticari ilişkilere dönüşüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlık ettiği Selanik ziyareti sırasında Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ve Helexpo Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Anastasios Tzikas arasında İyi Niyet Protokolü imzalandı. İşbirliği protokolü ile HELEXPO, Ege İhracatçı Birlikleri’nin yedi binden fazla üyesi için düzenlediği fuarlarda kolaylıklar sağlayacak, bu sayede üyelerimiz Yunanistan pazarına HELEXPO tarafından düzenlenecek fuarlarla diğer ülkelerdeki rakiplerine göre daha avantajlı şartlarda girme imkanı bulacak.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, “Selanik ve İzmir, ülkelerinin dışa açılan yüzü olarak fuarlar kenti olma misyonu yüklenmiş iki şehirdir. Her ikisinin de fuarcılık geçmişi neredeyse bir asrı bulmaktadır. 2014 yılında Yunanistan’la karşılıklı ticaret hacmimiz 6 milyar $'a yaklaşmıştır. Her ne kadar 2015 yılında, tüm dünyayı saran ekonomik yavaşlama sebebiyle bu hacim 3,2 milyar $ seviyelerine düşse de, yapılan işbirlikleri sayesinde, önümüzdeki dönemde 10 milyar $ seviyesinde ticaret hacmine ulaşacağımıza inanıyoruz” diyerek Yunanistan ile ticari ilişkilerimizle bilgi verdi.

Başkan Ünlütürk şöyle devam etti; “81 yıllık geçmişe sahip köklü bir fuar firması olan Helexpo ile imzaladığımız bu protokolle üyelerimizin Helexpo tarafından düzenlenecek fuar katılımlarında avantaj sağlamayı planlıyoruz, bunun yanı sıra karşılıklı alım heyetleri ile ortak fuarlar yaparak Yunanistan ile ticari ilişkilerimizi artırmayı amaçlıyor, Selanik’te Helexpo   tarafından düzenlenecek fuarlara milli katılım organizasyonu yapmayı planlıyoruz. Hemen hemen her sektörde ağırlığı olan yılda yaklaşık 20 fuar düzenleyen ve 35 organizasyonun bir parçası olan kurumun en önemli etkinlikleri olan 79th TIF Helexpo, StarWorld, Agrotica fuarlarıyla geçtiğimiz yıl 452 bin ziyaretçi sayısına ulaşması da Egeli ihracatçılarımızın bu gibi fuarlara katılarak iş bağlantıları kurması konusunda bizi heyecanlandırdı.”
 
 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yapılan protokolün ticari ilişkilerin ve dostlukların geliştirilmesine katkı sağlayacağını, uzun yıllardır karşılıklı fuarlar yapan Selanik ve İzmir arasında işbirliklerinin yapılmasından her zaman memnuniyet duyduklarını belirtti.Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan,”Aynı coğrafyadaki iki şehrin yakın ilişkileri bizleri çok mutlu ediyor, İzmirli iş insanlarının Selanik’e olan ilgi ve ticari ilişkiler konusundaki olumlu yaklaşımları ticari ilişkilerin artılarını uzun yıllar koruyacaktır” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi