Engelsiz Kalemler CNR Kitap Fuarında buluşuyor

Engelsiz Kalemler CNR Kitap Fuarında buluşuyor

Ülkemiz, konsept itibariyle dünyada ilk defa yapılacak önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Engellilerle birlikte yaşama kültürünün hem ülkemizde hem de uluslararasında yaygınlaşması hedefiyle hazırlanan “Engelsiz Kalemler- Uluslararası Yayım Dergi ve İletişim Fuar Programı,”  04-13 Mart tarihleri arasında; 7 ülkeden 27 engelli yazar, 37 kurum ve kuruluşun katılımlarıyla, CNR Kitap Fuarı Hall 1’deki özel bölümde hayata geçirilecektir.

“Engelsiz Kalemler” teması ile hazırlanan ve yalnızca engellilerle birlikte yaşama kültürü konusunda yayım, dergi ve iletişim faaliyetleri gerçekleştiren kurum ve kuruluşların katılabildiği fuar programı; yurt dışından; Almanya, Amerika, İsviçre, İngiltere, Fransa, Kazakistan ve ülkemizin farklı illerinden engelli yazarlar, kurumlar ve kuruluşların katılımlarıyla yapılacaktır.

Türkan Sabancı, Ediz Hun, Hülya Koçyiğit, Hasan Kaçan, Rasim Öztekin, İnci Ertuğrul, İskender Pala, ZARA, Kahraman Tazeoğlu ve Voleybol Milli Takımı oyuncuları gibi daha birçok toplumun öncü kişileri, programa değerli katkılarını sunmuşlardır.

Bu yıl ilki “İlham Ödülleri” Kazakistan’dan merhum engelli yazar Prof. Dr. Nemat Kelimbetov ve Cemil MERİÇ’in varislerine verilecektir.

Toplumda farkındalığı yaygınlaştırmak maksadıyla, stantların bulunduğu sokaklara; “Cemil Meriç, Aşık Veysel, Şükrü Sürmen, Mithat Enç, Helen Keller ve Prof. Dr. Nemat Kelimbetov” gibi vefat etmiş olan yerli, yabancı engelli yazar ve fikir adamlarının isimleri verilmiştir.

Fuar alanında her engelli yazara özel bir stant tahsis edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla yapılacak program kapsamında; Engelsiz Kitaplar, 9 Dakika Yeterli; Engelsiz Dünya Gönüllüsü Ol Eğitim Programı, İlham Ödülleri ve Engelsiz Lezzetler gibi çok özel etkinlikler gerçekleştirilecektir.

10 gün sürecek fuar programına: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT, Türk Kızılayı, MÜSİAD, İstanbul Aydın Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bahçelievler Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, Esenler Belediyesi, Eyüp Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi, TESİYAP, Müzik-Bir, Sesli Betimleme Derneği, www.bencemakul.com, GENAR ve Tanıtım Sokağı gibi kurum ve kuruluşlar katılacaktır.

Engelli bireylerin kültürel, sosyal gelişimleri ve dünyada engellilerle birlikte yaşama kültürünün yaygınlaştırılması konusunda önemli bir rol üstleneceğine inandığımız fuar programının 04 Mart 2016 Cuma günü saat 10.00’da yapılacak açılış törenine katılımınız, bizleri güçlendirecek ve onurlandıracaktır.

ENGELSİZ DÜNYA PLATFORMU KURUCULARI 
Türk Kızılayı
Genar Araştırma
Bağcılar Belediyesi
İstanbul Aydın Üniversitesi
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi
Nakkaş Akademi
Türkiye Basım Yayım Meslek Birliği
Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu
Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu
Vefa Yayım Grubu
Yeni Dünya Vakfı

Tarih  : 04.03.2016 Cuma
Saat   : 10.00
Yer     : CNR Expo/Ana Fuaye
e-mail : iletisim1@engelsizdunyaplatformu.org

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi