Şanlıurfa'dan Fuar atağı

Şanlıurfa'dan Fuar atağı

Şanlıurfa’nın yatırım alan bir bölge haline geldiğini dile getiren Şanlıurfa TSOB Ertekin, Şanlıurfa’nın avantajlarının artık yatırımcılara cazip geldiğini kaydetti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E. Sabri Ertekin’in Şanlıurfa’nın ekonomik yönden gelişiminin tema edindiği Şanlıurfa’nın yatırımları, ihracatı, ekonomisi, projelerinin yanı sıra ülke ekonomisine dair birçok konuda fikir beyan etti. 

TOPYEKÜN ÇABA SARF EDİLİYOR 

Şanlıurfa; tarımıyla, sanayisiyle, turizmiyle ve genç nüfusuyla çok büyük potansiyeli bünyesinde barındıran bir kent. Bunun yanında 6. Teşvik Bölgesi'nde olması da onu cazibe merkezi konumuna getiriyor. 53.4 milyar TL hizmet sektöründen elde edilebilir. Turizm sektöründen de yaklaşık 11 milyar TL gelir hedefliyoruz. Toplamda 179,9 milyar TL ediyor. Bu rakam bizim hedeflere ulaşabileceğimizi hatta geçebileceğimizi gösteriyor. Topyekûn çabalarımızla ancak bu hedefe ulaşabiliriz. 

YURTDIŞINDAN YATIRIMCILAR VAR 

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Projesi'yle Şanlıurfa Türkiye birincisi oldu. Şuanda Şanlıurfa’da yatırım yapan sanayicilerimiz var. Bir ayakkabı firmamız memnun olunca 25 ayakkabı firmasını Şanlıurfa’ya getirdi. Bizim organize sanayisinde Türkiye’yi bırak yurtdışından bile yatırımcımız var. Yunanlı yatırımcı var, İsviçreli yatırımcı var.

Şanlıurfa’nın ihracat rakamı 2015 yılında, 2014 yılının 12 ayına göre % 4,5 büyüme ile 256 milyon 515 bin dolara yükseldi. Bu artış, Şanlıurfa ihracat rakamlarının orta vadede daha iyi olacağının göstergesidir diyebiliriz.

YILIN 12 AYI TURİST GELEBİLİR 

Şanlıurfa’da alternatif turizm seçenekleri var. Özellikle hafta sonları, resmi ve dini tatillerde Şanlıurfa’ya Türkiye’nin her yöresinden birçok yerli turist geliyor. Modern tesisler, 5 yıldızlı oteller var. Yani yılın 12 ay’ı Şanlıurfa’ya turist gelebilir.

Elektrik enerjisi sorununa çözüm olabilecek önemli bir güneş enerjisi potansiyelimiz var, bu potansiyelimizi, 20 MW Konsantre Güneş Enerjisi + Biyokütle enerji sistemini kurarak kullanabilirsek, hem enerji problemimiz ortadan kalkar hem de enerji ithalatımızın önemli bir kısmını önlemiş oluruz. 

GAP, SULAMA AYAĞINI HIZLANDIRMALI 

2016 zor bir yıl olacak gibi görünüyor. Ancak bu şartlar altında dahi bizim bir çıkış yolu bulmamız lazım. Karalar bağlayıp ağlayacak halimiz yok. Maliye politikalarımız üretimi ve ihracatı destekleyecek şekilde yönlendirilirse inşallah bu zorlukların altından kalkarız. Dolar kurunu düşürmeye çalışmamamız lazım. Bize göre merkez bankasının açıkladığı TÜFE ye göre reel kur endeksi 0,90 olduğu zamanlarda turizmle birlikte döviz açığımız olmuyor. Türkiye’yi ithalat cenneti yapmamak ve istihdamı sağlayıp artırmak için bu politika sürekli bir şekilde izlenmelidir. Aksi takdirde kendi üretebileceğimiz malları ithal ederek dış ticaret ve istihdam açığı oluştururuz. 

Ekonomiye zarar veriyor

Bir de GAP projesinin Şanlıurfa’daki sulama ayağının hızlandırılması lazım. Bu projenin gerçekleşmesi yaptığımız hesaplamalarda 2 yıldan az bir sürede milli gelire katkı olarak dönüyor. Hem istihdam hem üretim sağlayacak bu yatırımın gecikmesi ülke ekonomisine büyük zarar verir. 

KENTİ CANLANDIRACAK 10 PROJE 

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak şuan Fuar Yeri, Gıda OSB, Güneş Enerjisi Endüstri Bölgesi, Rekabetçi Hayvancılık URGE Projesi, Tekstil URGE Projesi,  Yaş Sebze Meyve URGE Projesi, Markalaşma ile ilgili UNDP Desteği Projesi, Suriyelilerin İstihdamına Yönelik AB Projeleri Araştırması ve Organize Uydu Kent Projesi’ni sıralayabiliriz. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

 • Mahmut
  2018-07-05 16:41:04

  Evlenmek istiyor gençler, kitap hediye edelim. Kadının hakkı, koca hakkı ,çocuk hakkı. Boşanma arttı.

  Cevap Ver 0 0

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

 • Kötü
 • Çok Kötü
 • Çok İyi
 • Daha iyi olabilirdi
 • İyi