''FRANCHİSİNG FUARI'' Türk Markalarına zincir marka olma yolunu açıyor

''FRANCHİSİNG FUARI'' Türk Markalarına zincir marka olma yolunu açıyor

MedyaFors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu ile Şirketin 2016 Yılındaki Hedeflerini ve Zincir Marka olma yolunu Türk markalarına açan Franchising Fuarını konuştuk.

Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz? Fuar bu yıl hangi tarihlerde gerçekleşecek?

MedyaFors Fuarcılık "Ayrıntılar Önemlidir" sloganını ilke edinerek çalışmalarını, sistematik biçimde yürütür; böylece uzun vadeli, sürdürülebilir projelere imza atmaktadır. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, Bayim Olur musun Dergisi, Bayim Olur musun Gazetesi ve bayimolurmusun.com.tr bayilik portalı bu grubun önemli projeleri arasındadır.  MedyaFors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD işbirliği ve Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğunda gerçekleştirilecek Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı , bu yıl 13-16 Ekim 2016 tarihleri arasında 14. kez düzenlenecek.

Her yıl olduğu gibi bu yılda franchise ve bayilik ile büyümek isteyen, yeni iş ortakları arayan markalar ile girişimci adaylarını fuarda buluşturacağız. Fuar, birçok markanın ilk çıkış, gelişim ve lansman noktasıyken, bir çoğunun da franchisee sayısını arttırdığı, bir iş platformu… Her yıl değişik sektörler, gösterdikleri değişik faaliyetlerle girişimcilerin ilgisini çekiyor. Fuar istihdam oluşturma ve yeni iş alanları yaratma anlamında Türk ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Ufrad’ın yaptığı son araştırmalar doğrultusunda 2015 yılı sonu itibari ile Franchising sektörünün büyüklüğü 43 milyar USD’ye ulaştığını 2015’te franchise sektörünün ürettiği istihdam sayısı 200.000 kişiyi aştığını görüyoruz.  2016 yılı sonuna doğru franchising sektörünün pazar büyüklüğünün 50 milyar USD’ye ulaşması bekleniyor. Türkiye’de zincir işletmelerinin sayısı 2500. Zincir işletmelerdeki yabancı firma oranı %29 ,zincir işletmelere bağlı şube sayısı 60.000, yurtdışına açılan marka sayısı 135. Fuar firma, katılımcı sayısı, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa birincisi…

2016’da Fuara damgasını vuracak gelişmeler nelerdir? 

Bu yıl franchising sektörü için önemli bir yıl olacak. 2016 fuarının konuk ülkesi Katar olacak. Katar Heyeti Türk Markaları ile görüşmek için fuarda olacak.  Ayrıca Suudi Arabistan’dan gelecek heyet 4 gün boyunca katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirecek. Bu yıl da Avrupa’dan önemli konukları fuarda ağırlayacağız. Sizlerle paylaşmak istediğimiz önemli bir haberimiz daha var. Dünya Franchise Konseyi dönem Başkanlığını ve Konsey toplantısını, 2017 yılında Bayim olur musun Fuarı ile eş zamanlı olarak ülkemizde yapacağız. Yeni çalışmalar ve sürprizlerle 2016 yılına dönersek, yerli ve yabancı pek çok markayı girişimci adaylarıyla buluşturmaya devam edeceğiz. Amacımız markalarımızın global pazarlarda hak ettikleri yeri almaları, yeni markaların Türkiye’ye girmelerine ve Türk zincirlerinin yurtdışına açılmalarına önayak olarak Türkiye ekonomisi ve tanıtımına daha fazla katkı sağlayabilmek.

Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Türkiye franchising sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Fuarın bu gelişime katkısı ne yönde oluyor?

Dünyada hizmet sektörü çok hızlı bir şekilde büyüme gösterdi ve buna paralel olarak franchising sistemi de hızla yaygınlaştı. Alışveriş merkezlerinin hızlı yayılmasının da etkisi ve yeni iş kollarının önem kazanmasıyla birlikte Türkiye’de franchise markası patlaması yaşanıyor. Türkiye, coğrafi konumu, kıtalar arası oluşturduğu köprü açısından bayilik ve distribütörlük vermek isteyen markaların öncelikli tercihi… Türk markalarının, 2015 planlarında Türkiye geneline yayılmak olduğu gibi, birçoğu da dünya üzerinde yayılmak istiyor.

Özellikle de Ortadoğu’lu ve Avrupalı yatırımcıların Türk markalarına yakın ilgisi de işlerin büyümesini sağlayacak gibi. Yine son dönemde Bayim Olur musun Franchising Fuarı’nın katılımcı profilinde gördüğümüz gibi, yabancı markaların da gözü Türkiye pazarında…

Fuar, gerek satış noktalarını arttırmak, gerekse yurt dışına açılarak büyümek isteyen Türk markaları için büyük önem taşıyıp uluslararası iş birliklerine zemin oluşturuyor ve bu anlamda markasını tanıtmak isteyen firmalara pek çok avantaj sağlıyor.
Bayim Olur musun Franchising Fuarı’nın en büyük özelliği, başarısının ölçülebilir olmasıdır. Katılımcı markaların fuarda yaptıkları ön anlaşmalar, yıllık franchise hedeflerinin oluşmasını sağlamaktadır.

2016 yılına dair hedefleriniz nelerdir? 

MedyaFors Fuarcılık olarak 2016 yılında da yerli ve yabancı pekçok markayı girişimci adaylarıyla buluşturmaya devam edeceğiz. Amacımız,  ülkemizde franchise modelinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Girişimcilere,  www.bayimolurmusun.com portalını, Bayim Olur musun Dergisi’ni ve fuar dönemi yılda 1 kez çıkan Bayim Olur musun Gazetemizi takip etmelerini tavsiye ederim. Tüm girişimcilere ‘’ girişimci ruhlarını’’ hiçbir zaman kaybetmemelerini dilerim.

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi