​Gaziantep’in şubat ayı ihracatı açıklandı

​Gaziantep’in şubat ayı ihracatı açıklandı

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bartık: "Şubat ayı verileri iş dünyasına moral verdi, bu rakamların artarak devam etmesini istiyoruz"

Gaziantep'ten bu yılın şubat ayında 531 milyon 776 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, şubat ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, açıklanan rakamların iş dünyasına moral aşıladığını belirtti. 2015'in şubat ayını 476 milyon 117 bin dolarla kapattıklarını hatırlatan Bartık, geçen yılın şubat ayına göre ihracatın yüzde 11,7 artarak 531 milyon 776 bin dolara yükseldiğini ifade etti.
 
Gaziantep iş dünyasının farklı pazarlara açıldığını anlatan Bartık, yeni pazarlar ve hedef ülkelerin artmasıyla dış satımın da hedeflenen rakamlara ulaşacağını kaydetti. Dünya genelinde yaşanan olumsuzluklara rağmen Gaziantep'in ihracatındaki artışın ardındaki fedakar iş adamlarını tebrik eden Bartık, şöyle devam etti:
"Dünyanın farklı noktalarında yaşanan sıkıntılara ve dövizdeki hareketliliğe rağmen azim ve sabırla yoluna devam eden iş dünyasını kutluyorum. Şehrimizin geçmişten bugüne başarısının ardındaki sırrın da bu olduğuna inanıyorum. Dünyanın farklı coğrafyalarına ürün satan, Türk markalarının tanınırlığını sağlayan iş dünyamızın bu başarısının sürekli hale gelmesi için çalışıyoruz. Şubat ayı verileri iş dünyasına moral verdi, bu rakamların artarak devam etmesini istiyoruz."
 
Bugüne kadar ihracata katkı sağlayan ihracatçıların artık kiloda hafif ancak pahalı ürünlere ağırlık vermesi gerektiğinin altını çizen Bartık, bunu başaracak güç ve kabiliyete sahip işadamlarının olduğunu vurgulayarak, küçük desteklerle bu insanların katma değeri yüksek ürünlerle şehir ve ülke ihracatına katkılarını artırabileceğini kaydetti.
 
En çok ihracat yapan 10 il içerisinde en fazla artışı Gaziantep'in gerçekleştirdiğini ve 6'ncılık unvanını koruduğunu vurgulayan Bartık, hedefin 5'incilik olduğunu söyledi. Bartık, "Geçen sene bazı aylarda gerçekleştirdiğimiz ihracatla hedefimizi yakaladık ancak genelde bu hedefimize ulaşamadık. Şubat ayında 5'nci sırada yer alan Ankara 554 milyon 843 bin dolarlık ihracat yaptı. Gelecek aylarda hedefimizi yakalayacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.
 
Bartık, ocak ayında 428 milyon dolarlık ihracat yapan Gaziantep'in şubat ayında gerçekleştirdiği ihracatla iki ayda 959 milyon 776 bin dolarlık ihracat yaptığını sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi