Gaziantep'te Bulgur festivali düzenlenecek

Gaziantep'te Bulgur festivali düzenlenecek

Gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girerek Türkiye’de bir ilke öncülük eden Gaziantep, geleneksel yemeklerinin tanıtımına yönelik sürdürdüğü çalışmalar kapsamında ön Bulgur festivali düzenlenecek

Gaziantep Ticaret Borsasının (GTB), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) ve Bulgur Sanayicileri Derneği işbirliğiyle mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan Bulgur Festivali’ne, Türkiye’nin tüm şehirlerinden bulgur üreticilerinin katılımının sağlanması planlanıyor.

Gaziantep Ticaret Borsası tarafından meclis ve komite üyelerine yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, borsanın çalışmaları ve ‘Bulgur Festivali’nin detayları hakkında bilgiler verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, UNESCO Gastronomi kenti unvanını Gaziantep’e kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ve ekibini  kutlayarak, GTB’nin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. GTB’nin Türkiye’de faaliyet gösteren 113 borsa arasında işlem hacmi bakımında ilk 5 içerisinde yer aldığını belirten Memiş, 2015 yılında yaşanan küresel krize rağmen GTB’nin, 2104 yılına oranla işlem miktarı bakımında yüzde 50’lik bir büyüme performansı gösterdiğini ifade etti.

Konuşmasında paydaş kurumlar tarafından düzenlenmesi planlanan Bulgur Festivalinin önemine de değinen Memiş, “Anadolu insanının  asırlardır sofrasından eksik etmediği bulguru, bu festivalle her kendi topraklarında tüm dünyaya  tanıtma fırsatı bulmuş olacağız” dedi.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise, borsanın şehir ve ülke tarımının kalkınmasına yönelik sürdürdüğü yenilikçi projeler hakkında bilgi verdi. Tiryakioğlu, finans kaynaklarının yanı sırai yer ve fizibilite çalışmaları tamamlanan Hububat Emtia Merkezi, Et Borsası, Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk, Antepfıstığı Mükemmeliyet Merkezi ve Antepfıstığı Pilot İşleme Tesisi projelerini en kısa sürede hizmete kazandırmak istediklerini söyledi. Tiryakioğlu, projelerin gerçekleştirilmesinde değerli katkıları ve destekleri bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ise ayrıca teşekkür etti.

FESTİVAL RENK KATACAK

Gaziantep'te mayıs ayı içerisinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve paydaş kurumların destekleriyle Bulgur Festivali gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydeden GTB Başkanı Tiryakioğlu, festivale Türkiye’nin tüm bulgur üreticisi şehirlerini davet edeceklerini açıkladı.Bulgur Festivali ile ilgili Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüş alışverişi yaptıktan sonra zaman kaybetmeden çalışmalara başladıklarını ifade eden Tiryakioğlu, “Şehrimizdeki tüm bulgur üreticisi arkadaşlarla bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptık. Geleneksel Antep sofrasının vazgeçilmez yemeği bulguru tanıtmak ve toplumun tüm kesimlerine sevdirmek amacıyla festival içeriğinde neler yapılacak onlara karar verdik. Festivali bu yılın mayıs ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Açılacak tüm stantlarda bulgur yemekleri yapılacak, Türkiye’nin önde gelen gurmeleri şehrimize davet edilecek. Seyyar bulgur araçlarıyla yapılan yemekler fuar alanındaki ziyaretçilere ikram edilecek. Bulgur kitabının yazılması için ise çalışmalara şimdiden başladık. Tüm bunların yanı sıra bulgurun sağlık açısından önemine vurgu yapacak, dünyaca ünlü bir doktorumuzu veya  diyetisyeni de festivale getireceğiz. Etkinlikler tüm gün sürerken akşamda tanınmış sanatçılar tarafından konserler verdirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bulgur festivalinde unutulmaya yüz tutmuş üretim aşamalarının da nostalji şeklinde ziyaretçilere sunulacağını belirten Tiryakioğlu, “ Yöre halkı tarafından  'halle' diye tabir edilen dev kazanların altında ateş yakılarak bulgur kaynatılacak. Ayrıca geçmişte öğütülme işlemi nasıl yapılıyordu ise festivalde de o işlem aslına uygun şekilde canlandırılacak. Şölen havasında geçecek olan Festivalin Gastronomi kenti Gaziantep'imizin yurt içi ve yurt dışı tanıtımına büyük katkı sunacağı umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

İHTİSAS AÇISINDA FAYDALI

Geleneksel Antep yemeklerinin yapıldığı ve tanıtıldığı tüm etkinliklerin Dünya Gastronomi kenti Gaziantep’in uluslararası tanınırlığına kazanç sağlayacağını kaydeden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de, ‘Bulgur Festivali’ni ihtisas taşıması açısından önemli bulduğunu söyledi. Bulgurun Gaziantep yemekleri arasında ayrı bir yeri ve önemi olduğuna işaret eden Şahin, ”Bulgurun şehrimizde yaklaşık 50 çeşit yemeği yapılıyor. Geçmişten günümüze kadar uzanan bu yemekler, sadece mutfak değil, kültürel zenginliğimizi de ortaya koyuyor. Bu nedenle Gaziantep’in yaşayan bir Gastronomi kenti olduğunu ortaya koyan tüm etkinlikleri destekliyoruz “ dedi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konuşmasının sonunda ayrıca şehirde 2 yıldır  yürüttükleri çalışmalar hakkında da kısa bir sunum yaptı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi