UNICERA Seramik ve Mutfak Fuarı Sektörünün yüzünü güldürdü

UNICERA Seramik ve Mutfak Fuarı Sektörünün yüzünü güldürdü

23-27 Şubat tarihleri arasında 28.’si gerçekleşen inşaat ve yapı sektörünün en prestijli fuarı UNICERA Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı ekonomi adına olumlu gelişmelere sahne oldu.

İnşaat sektörünün belkemiği olan yapı sektörünün dinamosu TİMDER ve TSF işbirliği ile düzenlenen UNICERA 28. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, sektörün dinamikleri gözler önüne serildi. Geçen seneye oranla bu yıl fuarda ziyaretçi sayısında yaşanan artış tüm sektörler ve Türk ekonomi sektörü adına umut verici bir gelişme oldu.

Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin birinci yapı sektörü fuarı olan UNICERA 28. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarında bu yıl, birbirinden farklı ürünlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projesi, eğitim seminerleri ve sektör buluşması ile sergiler, söyleşiler de gerçekleşti. Engelli Ressam Semra Çelik çalışmalarıyla engelli vatandaşlara umut olurken, Seramik Sanatçısı F. Figen Şekerci Sabuncuoğlu yaptığı sergi ile terör ve mülteci sorununa dikkat çekti. Fuarda gerçekleşen sektör buluşması ile 20 üniversiteden bin 200’ü aşkın öğrenci sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

UNICERA Fuarının sektör açısından çok önemli olduğunu dile getiren Bien Seramik Bölge Müdürü Ünsal Ünal, “Burası yeni ilişkiler kurabilmek adına önemli bir lokasyon oldu. 10 yıldır bu fuara yatırım yapan bir firmayız. Bu zamana kadar gördüğümüz en yoğun fuardı. Bizler için ihracat ayağını kuvvetlendirecek bir organizasyondu” dedi.

“25 yıldır bu fuara katılıyoruz. Özellikle Cuma günü yaşanan yoğunluk bizleri şaşırttı” diyen Uşak Seramik Pazarlama Müdürü HASAN Karagür, “Yurtdışı ziyaretçilerimiz çok yoğundu. Bu da bizlere gösteriyor ki Türkiye’de seramik sektörü olarak ileri bir noktadayız. Bu sene özellikle 3 boyutlu ürünlerimize rağbet gösterildi. 2016 yılı adına umut dolu bir fuar oldu” diye konuştu.
Penta Banyo Yönetim Kurulu Başkanı Salih Aydın ise “Bizler adına heyecan verici bir fuardı. Yeni ve inovatif ürünlerimizin geçtiğimiz yıllara nazaran yoğun ilgi görmesi gerek biz üreticiler adına gerekse Türk yapı sektörü adına güzel bir çağrışım oluşturdu. Bu sene fuara yepyeni bir kitle katıldı. Yurt dışı ayağındaki artışa oranla, yeni nesil ailelerin de fuara ilgisi tahminimizin üzerinde gelişti. Hem sevindirici hem de hız kazanmamızı sağlayan gelişmeler ortaya çıktı. Yoğun bir sezon bizleri bekliyor” açıklamalarında bulundu.

“8 senedir UNICERA Fuarı’na katılıyoruz. Bu sene gördüğümüz esas konu yurtdışı ziyaretçi sayımızdaki artış oldu” diyen PH Design Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Uğuş, “İtibar amaçlı katılım sağlanan Türkiye’nin en önemli fuarında bu kadar yoğun ziyaretçi akınına uğramak bizleri sevindirdi. Yurt dışı ziyaretçilerinin yoğunlaşması bizlere gösteriyor ki, yapı sektöründe Türkiye çok önemli bir konuma geldi. Ticaret hayatımıza yansımalarını yıl içerisinde göreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

“15 yıldır katıldığımız, emek verdiğimiz bir fuar UNICERA. Bizler adına en iyi ve en yoğun geçen fuar oldu” açıklamalarında bulunan Seramiksan İhracat Müdürü Rıfat Noyan açıklamalarına şöyle devam etti: “Yapı sektörü sonunda ektiği tohumların meyvesini almaya başlıyor. 28. UNICERA Fuarı bizlere emeğin önemini bir kez daha kanıtladı. Bu fuarla beraber sektör çok önemli bir ivme kazanacak. Bu yıl itibariyle yapı sektörü önemli bir aşama kat edildiğini gördü. Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ikinci fuarı olan UNICERA, önümüzdeki süreçlerde Avrupa’nın en büyük fuarı olacak.”

TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Sapankaya ise 28. UNICERA Fuarı ile ilgili “UNICERA Fuarı yurtdışı müşteri potansiyelinin en yüksek olduğu fuar. Avrupa’nın ikinci en büyük fuarı olan UNICERA, bu sene bizlere gösterdi. Seneye de Avrupa’nın en büyük fuarı olacağız. Fuarımız bu sene medyanın ilgisi, haber yansımalarının katkısıyla yerli potansiyeli de harekete geçirdi. Yabancı firmalar da UNICERA’da yer almak adına yoğun bir talepte bulundular. UNICERA Fuarı ilk başladığında 500 m2 bir alanda gerçekleşiyordu. bugün bu rakam 100 bin m2 alana yükseldi. Buda, her gün büyüyen artı bir değeri yani UNICERA Fuarı’na verdiğimiz emeklerin, 28. yılında beklenenin üzerinde dönüşünü gösterdi. Yurtdışı ihracat anlamında endişelerimizin yersizliği görüldü. TİMDER olarak sorumlu olduğumuz binlerce kişi, kurum ve kuruluş var. 28. yılında UNICERA’ya katılan markalardan fuar süresince aldığımız memnuniyet içeren ifadelerden TİMDER olarak çıkardığımız sonuç UNICERA her anlamda başarılı bir fuar olmuştur” dedi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi