Bakırköy Belediyesi'nden CNR EXPO'ya Haciz Şoku

Bakırköy Belediyesi'nden CNR EXPO'ya Haciz Şoku

İstanbul Bakırköy Belediyesi sınırları içinde bulunan CNR Fuarcılık’tan yıllardır tek kuruş gelir elde edemediğini görünce inceleme başlattı.İncelemede CNR’ın ilan ve reklam vergisi ödemediği ortaya çıktı.

CNR’ye vergi, ceza ve faizlerle 90 milyon lira fatura çıkaran belediyeyi mahkeme haklı buldu, ödemeyi yapmayan CNR’ye haciz başlatıldı. İSTANBUL’da Dünya Ticaret Merkezi’nde bulunan CNR Uluslararası Fuarcılık şirketinin yıllarca Bakırköy Belediyesi’ne ilan ve reklam vergisi vermediği ortaya çıktı. Belediye Gelirleri Kanunu’nun 12’nci maddesi uyarınca belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yapılan her türlü ilan ve reklamın vergiye tabi.

Bu düzenlemeden hareket eden Bakırköy Belediyesi geriye dönük 5 yıllık sürede ödenmeyen bu vergiyi CNR’den talep etti. CNR’ye 30 milyon lira vergi ve 30 milyon lira da ceza tutarı çıkarıldı. Faizler ile birlikte 90 milyon lira talep eden belediyeye ise CNR Fuarcılık dava açtı. Yerel mahkemedeki davaları Bakırköy Belediyesi kazanınca haciz işlemlerini başlattı. CNR, Danıştay’a başvurdu. 

YILLARCA VERMEMİŞ

Türkiye’de ilan ve reklam vergisinden sadece İzmir EXPO ile Antalya EXPO fuar alanları muaf tutuluyor. Bakırköy Belediyesi her türlü temizlik ve belediye hizmetlerinden yararlanan fuar alanından yıllardır tek kuruş gelir gelmediğinin farkına varınca inceleme başlattı. İnceleme için giden belediye personeli CNR fuar alanına sokulmazken belediye de savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İnceleme devam ederken şirketin kurulduğu tarihten itibaren belediyeye reklam ve ilan geliri ödemesi yapmadığı tespit edildi. Bunun üzerine Belediye Gelirleri Kanunu’nun 12 ve 13. maddesi uyarınca fuar alanında yapılan ilan ve reklam faaliyetlerinin beyan edilip ödenmesi gerektiği gerekçesiyle vergi talep edildi.

Şirket bu talepten sonra iki ayrı fuar için ödeme yaptıysa da geçmişe yönelik ödemeleri kabul etmedi. Bakırköy Belediyesi de yasa gereği geriye dönük 5 yıl yani 2010 – 2014 yıllarına ait fuar alanında yapılan tanıtımlara ilişkin reklamlardan yaklaşık 30 milyon lira vergi tespiti yaptı ve 30 milyon lira ceza kesti.

İPTAL DAVASI AÇTI

CNR Uluslararası Fuarcılık şirketi belediyenin işlemlerine İstanbul 6. Vergi Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. CNR kendisini şöyle savundu: “Ne vergi Usul Kanunu’nun 8. Maddesi ne de Belediye Gelirleri Kanunu’nun 13. Maddesi uyarınca sorumluluğunun bulunmadığını, yapılan tanımlardan dava dışı üçüncü kişilerin sorumlu olduğunu, açıkça vergilendirme ve mükellefiyette hata yapıldığını, yapılan işlemlerin idarenin hasmane tavırlarının sonucu olduğunu, kamu gücünün hukuka aykırı şekilde kullanıldığını” iddia etti. 

BELEDİYE HAKLI BULUNDU

Mahkemenin 5 Şubat’ta çıkan kararında belediye haklı bulundu ve şöyle denildi: “Şirketin esas konusunun fuar, reklamcılık, tanıtım faaliyetleri ve danışmanlık organizasyon ve pazarlama işleri olduğunun görüldüğü, bu noktadan hareketle davacının reklamcılık işini mutat meslek olarak ifa ettğinin açık olduğu, bu sebeble düzenlediği fuarlara katılan firmaların reklam içeren faaliyetlerde bulunmalarına olanak sağlanması nedeniyle, bu firmalar tarafından yapılan ilan ve reklamlara ait vergileri ödemesinden sorumlu olduğu anlaşıldığından, bu sorumluluğun yerine getirilmediğinden bahisle salınan vergi ve kesilen cezalarda yasal isabetsizlik görülmemiştir.”

Haciz başlatıldı

MAHKEMEYİ kazanan Bakırköy Belediyesi de şu açıklamayı yaptı: “CNR Fuarcılık ve Ticaret AŞ yıllarca Yeşilköy’de fuarcılık faaliyeti yapmış ancak bu alandaki faaliyetleri sonucu doğan ilan ve reklam vergilerini sorumlu sıfatıyla beyan etmemiş ve ödememiştir. Vergi memurlarımız fuar alanına alınmaması nedeniyle 2010-2014 yıllarına ait reklamlardan 30 milyon lira vergi tarhedilmiş ve 30 milyon lira ceza kesilmiştir. CNR yapılan idari işlemleri dava etmiştir. Belediyenin tahakkuklarına ilişkin ana dava mahkemece onanmıştır. Belediyenin haklılığı mahkemelerce tescil edilince firmanın banka hesaplarına e -haciz işlemleri başlatılmıştır.”

Kanunda ne diyor?

12. Madde: “Belediye sınırları ve mücavir alanları içindee yapılan her türlü ilan ve reklamın, ilan ve reklam vergisine tabidir.”13. madde: “İlan ve Reklam Vergisinin mükellefi, yurt dışından gönderilen ilan ve reklamlar dahil olmak üzere, ilan ve reklamı kendi adına yapan veya yaptıran gerçek veya tüzelkişilerdir. İlan ve reklam işlerini mutat meslek olarak ifa edenler, başkaları adına yaptıkları ilan ve reklamlara ait vergileri mükellefler adına ilgili belediyeye yatırmaktan sorumludurlar.”

Ömer Erbil/Hürriyet

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi