İş arayanlar ve işverenler bu fuarda buluştu

İş arayanlar ve işverenler bu fuarda buluştu

Antalya'da "iş arıyorsan doğru yerdesin" sloganıyla organize edilen ve işsizlerin iş sahibi olması amacıyla düzenlenen Antalya İstihdam Fuarı'nda (ANİF) 125 firma, iş arayanlarla buluştu.

Antalya Valiliği himayesinde, İŞKUR tarafından Antalya Cam Piramit Fuar Alanı'nda "ANİF-2016 Antalya İş Fırsatları Zirvesi düzenlendi. İş imkanları, meslek edinme olanakları, girişimcilik, mesleki eğitimler, çalışma hayatı gibi konularda işsizleri bilgilendirmek ve kentin turizm, sağlık, sanayi, tarım, eğitim, insan kaynakları ve hizmet sektörlerinin önde gelen iş yerlerini, aradıkları iş gücü ile buluşturmak amacıyla düzenlenen fuara, 125 firma katıldı.
 
İş fırsatları zirvesinde, İŞKUR iş ve meslek danışmanları tarafından, zirveye gelen iş arayanlarla birebir danışmanlık görüşmeleri yapılarak, iş gücü ihtiyacı bulunan işletmelerle yüz yüze iş görüşmesi yapmaları sağlanıyor.İŞKUR Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Mehmet Kurt, açılışta yaptığı konuşmada, işsizliğin sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi.
 
Küresel ölçekte yaşanan krizlerle beraber en gelişmiş ülkelerde dahi milyonlarca insanın işsiz kaldığını dile getiren Kurt, "Küresel ekonomik krize rağmen son dönemde alınan reform niteliğinde tedbirlerle ekonomimiz büyümeye devam etmekte, bu nedenle krizden en az etkilenen ülkelerin başında gelmekteyiz. Dünyada işsizlik sayısı 202 milyona ulaşmıştır, önümüzdeki dört yıl içerisinde bu rakamın 215 milyona ulaşması beklenmektedir" diye konuştu.
 
- "890 bin kişiyi özel sektörde işe yerleştirdik"
 
Türkiye'de iş gücüne katılım oranının yüzde 46,9'dan yüzde 51,2'ye ulaştığını anlatan Kurt, istihdamın ise 21 milyondan 26 milyona çıktığını vurguladı.Kurt, en temel problemlerden biri olan ve 2002'de yüzde 52 olan kayıt dışı istihdam oranın bugün itibarıyla yüzde 32,6'ya gerilediğine işaret etti.Geçen yıl 890 bin kişiyi özel sektörde işe yerleştirdiklerini belirten Kurt, İŞKUR olarak geçen yıl 3 milyon 379 bin kişiye işe ve mesleğe yönelme konusunda profesyonel yardım yapıldığını anlattı.
 
- "Geçen yılki fuarda 12 bin 170 kişi işe yerleştirildi"
 
Antalya Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk de geçen yıl düzenlenen ve üç ay süren istihdam fuarında 12 bin 170 kişinin arzuladıkları işlere yerleştirildiğini ve fuarın amacına ulaştığını kaydetti. Turizm işletmelerinin çalıştırmak istediği nitelikli personeli bulmakta zorlandığını belirten Kurt, doğru insanın doğru işe yerleştirilmesi politikasının istihdam fuarı sayesinde gerçekleşeceğini bildirdi. İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat ise iş gücü piyasa aktörleriyle hareket edip, nitelikli yeni bir açılıma hazırlandıklarını söyledi. Tekkanat, öğrenciler, kadınlar, kendi işlerini kurmak isteyenler ve dezavantajlı gruplar için faaliyetlerini sürdüreceklerini kaydetti. Konuşmaların ardından, 3 gün sürecek fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi