SHOEXPO Fuarı ​Ayakkabı modasını belirledi

SHOEXPO Fuarı ​Ayakkabı modasını belirledi

Tasarım kenti olma yolunda önemli adımlarla ilerleyen İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen SHOEXPO-İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı kapsamında “Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması” gerçekleşti.

SHOEXPO Fuarı ​Ayakkabı modasını belirledi-Foto Galeri
64 genç tasarımcının 138 tasarımıyla katıldığı yarışmada erkek kategorisinde İzmir'den Yiğit İldeş, kadın kategorisinde ise İstanbul'dan Hazal Karaşah "Yılın Başarılı Ayakkabı Tasarımcısı" seçildi. Ödül töreninin ardından ünlü modacı Hakan Akkaya “Siyah Cazibe” koleksiyonu ile moda severlere görsel bir şölen yaşattı.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen SHOEXPO- 39. İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, kentte ayrı bir coşku yarattı.  34 ülkeden 300'ün üzerinde yabancı alıcının konuk olduğu fuarda ayrıca bu yıl ilk kez "Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması" düzenlendi. Sektöre genç ve yeni tasarımcılar kazandırmayı hedefleyen yarışmaya Azerbaycan, İran ve Karadağ ile yurtiçinden başta İzmir olmak üzere İstanbul, Ankara ve Konya'dan 64 tasarımcı 138 tasarımı ile katıldı.

İzmir en büyüğü olacak

Fuar İzmir'de düzenlenen gecenin açılış konuşmasını yapan Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Cihan, SHOEXPO'ya bu yıl 320 yabancının geldiğini belirterek, "Bu,  fuarın uluslararası platformda önemli bir payı olduğunu kanıtladı. Geçtiğimiz yıl 186 yabancı misafir ağırlamıştık. Bir sonraki fuarda bu sayı 300'e ulaşacak demiştik. 320 gurur verici bir  rakam. Bir sonraki organizasyonumuz için yeni bir hedef belirledik. Hedefimiz 500 yabancı.  Bugüne kadar Türkiye'de yapılan ayakkabı fuarları içinde en büyük yabancı müşteriye ulaşacağız.  Dış basının, yabancı müşterilerin bize gösterdiği ilgiden son derece mutluyuz. Neredeyse ilk gün sipariş almayan firma yok. Emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Başta İzmir Büyükşehir belediyesi ve İZFAŞ olmak üzere, İzmir Ticaret Odası'na ve fuara emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. 
 
Başkan Kocaoğlu'na teşekkür

İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata ise, "İzmir fuarlar şehridir. Fuarlar bir çok ilde düzenlenir ancak İzmir'in ayrı bir özelliği var.  İzmir'de fuarları Büyükşehir  Belediyesi düzenler.  Eski fuar alanının yetersiz olduğunu gören İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  Aziz Kocaoğlu, modern,  şehrin her açıdan güzel yerinde,  mimarisi ve  büyüklüğü ile gurur duyulacak Fuar İzmir'i İzmirliler'e kazandırmıştır Kendisine yürekten teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
 
Genç yetenekler keşfedildi

Kadın ve erkek kategorilerinde ilk elemeyi geçen 10'ar tasarım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı gala gecesinde jüri karşısına çıktı.  Fuar İzmir'de düzenlenen gecede tasarımlarını ayakkabıya dönüştürerek izleyicilere sunan genç tasarımcılar birincilik ödülünü almak için rekabet etti. "Ege Rüyası" temalı yarışmada erkek kategorisinde Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Aksesuarları Bölümü'nden  Yiğit İldeş,  kadın kategorisinde ise İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Hazal Karaşah "Yılın Başarılı Ayakkabı Tasarımcısı" unvanı ile 5'er bin Euro ödül kazandı. Birinci seçilen genç tasarımcılar ödüllerini  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun elinden aldı. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Öznur Enes'in jüri başkanlığında,  Modacı Hakkan Akkaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Müahendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Bulgun, Lif sanatçısı Sühandan Özay Demirkan, Tasarımcı Belgin Vehbi, Boyner Satınalma Yöneticisi Hayrullah Çulha ve Tasarımcı Gökhan Talay, 138 tasarım arasından birincileri belirledi. 

Ünlü modacıdan nefes kesen koleksiyon

"Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması" ödül gecesinde modanın dahi çocuğu Hakan Akkaya, 25 tasarımdan oluşan "Siyah Cazibe" koleksiyonu ile modaseverlerin karşısına çıktı. Rönasans Ajans mankenlerinin sunduğu defile büyük ilgi gördü. Akkaya,  SHOEXPO için özel olarak hazırladığı tasarımını da ilk kez fuarda görücüye çıkardı. SHOEXPO Fuarı ​Ayakkabı modasını belirledi-Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi