Dünya MİPİM Fuarında Türkiye'nin gücünü keşfediyor

Dünya MİPİM Fuarında Türkiye'nin gücünü keşfediyor

Türk firmaları ve belediyelerinin adeta çıkarma yaptığı Mipim Fuarı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, “Dünya Türkiye’nin gücünü ve potansiyelini keşfediyor” dedi

Tüm dünyadan gayrimenkul yatırımcılarını ve profesyonellerini bir araya getiren Fransa’daki dev Mipim Fuarı’na bu yıl Türkiye’den ilk defa Çevre ve Şehircilik Bakanı düzeyinde katılım oldu.  Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Fatma Güldemet Sarı, bundan sonra desteklerini yoğun olarak sürdüreceklerini dile getirdi. Türkiye’nin fuarda firmaları ve belediyeleriyle bütün gücünü ortaya çıkardığı günler yaşandığını belirten Bakan Sarı, “Dünya Türkiye’yi keşfediyor. Türkiye’nin gücü ve potansiyeli keşfedildikçe, bunlardan yararlanmaya devam ediyoruz” dedi. 

Sarı, Ankara’daki terör saldırısına değinerek, şunları söyledi:  “Türkiye’nin terörle boğulmuş bir ülke olmadığını göstermek için buradayız. Terörün amacı kaos yaratmaktır. Buna fırsat vermeyeceğiz. İstanbul bu yıl fuarda Paris ve Londra’nın arasında, gerçek yerini buldu. Köprü, havalimanı, Avrasya Tüneli gibi devasa projelerimiz sergileniyor. Türk inşaat sektörünün gücünün tüm dünya daha iyi farkına varıyor.”

‘Tüm şehirler gelsin’

Kendisinin mimar olduğunu hatırlatan ve çalışırken de fuarı yakından takip ettiğini anlatan Bakan Sarı, bu kapsamda fuarın şehirleri tanıtmak ve şehircilik yatırımlarını anlatmak için çok iyi bir fırsat olduğunu dile getirdi.  Sarı, “Türkiye’deki bütün belediyelerin katılmasını önemsiyorum. Biz de her bir ilimiz için projeler üretmeye çalışıyoruz. Marka şehirler yaratma noktasında çalışıyoruz” dedi. 

Bakan Sarı, fuar kapsamında yatırımcıların ve fonların da arasında yer aldığı 160 kişilik bir grupla öğle yemeğinde buluşup, Türkiye’nin fırsatlarını ve Türk firmalarının uluslararası alanda önünün açılması için yapılması gerekenleri konuştu.
Gayrimenkul sektörü temsilcilerini her zaman dinlediğini ve taleplerini bildiğini aktaran Bakan Sarı, “İmar Kanunu, kentsel dönüşüm gibi yasaları bu yıl içinde revize etmek için çalışıyoruz. Akademisyenlerden görüşler alıyoruz. Çalıştaylar yapıp, kanunları yeniden düzenleyeceğiz” dedi.

Yatırımlar ve fonlar buluştu

Başbakanlık Toplu konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, fuarda hem şehirlerin yatırım olanakları bulduğunu, hem de bu şehirlerde yatırım yapan gayrimenkul şirketlerinin büyük ölçekli fonlarla buluştuğunu anlattı. Fuar alanının konumunun Paris ve Londra arasında olduğuna dikkati çeken Turan, “Bu durum konumumuzu gelecek yıllar için de çok daha iyi konumlara taşıyacağımızı işaret ediyor” dedi. 

Turan, iştirakleri olan emlak Konut GYO’nun MIPIM’de yer almasının önemine değinerek, burada bulunan Türk firmalarının birçoğunun Emlak Konut veya TOKİ bünyesinde yatırım yapan şirketler olduğunu söyledi. Fuarda ülkeler üzerinden değil şehirler üzerinden yatırım olanaklarının sunulduğuna dikkati çeken Turan, bu yüzden İstanbul markasıyla öne çıktıklarını aktardı. 
 
Dev fuara kamu ve Anadolu çıkarması

Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen 27. Uluslararası Mipim Fuarı’na Türkiye bu yıl damgasını kamu ile vurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, Emlak Konut GYO ve yerel yönetimler fuarı adeta çıkarma yaptı. 
Bu sayede gayrimenkul firmaları kamu tarafından bekledikleri desteği bulmuş oldu. Fuara stantla katılan Türk gayrimenkul firmaları, mimarlık ofisleri, belediye ve şirketlerinin sayısı 22 oldu. Katılımcı sayısı geçen yılla aynı olurken, azalan gayrimenkul firmalarının yerini belediyeler yoğun katılımlarıyla doldurdu.  Hem şehirlerini tanıtmak, hem de büyük projelerine yatırımcı çekmek için Mipim’e akın eden belediyeler, milyarlarca liralık projelerini dünyaya anlatıyor.

Fuara Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Ordu şehirleri stantla katılıyor. Mipim 2016’ya stant ile katılım gösteren firmalar arasında ise Tahincioğlu, Beyoğlu Investors Group, Efekta Mimarlık, Esas Gayrimenkul, Hill International, İzka İnşaat, Lal Gayrimenkul Değerleme, Özak Yenigün Ziylan Ortaklığı, Öncüoğlu+ACP Mimarlık, Özer+Tulgan Mimarlık, ProPlan, Real Estate, Sabri Paşayiğit Design Office, Tabanlıoğlu Mimarlık ve TSKB Gayrimenkul Değerleme bulunuyor. Antalya, Balıkesir, Hatay, Ordu, Bursa, Kocaeli ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile Beyoğlu Belediyesi şehir ve ilçelerini tanıttıkları fuarda, projelerini de sergiliyor. 

İlgi yoğun...

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, son dönemde Almanya, Hollanda ve çok sayıda başka Avrupa ülkeleri ile görüştüklerini belirterek, “Bandırma’da düşündüğümüz liman ve sanayi ile ilgili Hollandalı bir şirketin yetkilileri ‘Buraya 15 milyar dolar yatırım yapmaya hazırız’ diyorlar. Yabancı yatırımcıda algımızın kötü olduğuna dair bir şey yok” dedi. 
Son 5 yıldır Suriye’de yaşananlar nedeniyle zor günlerden geçen Hatay, büyükşehir belediyesi öncülüğünde yaptığı projelerle ülkede ve dünyada oluşan ‘güvenli değil’ algısını yıkıyor.  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, hem Avrupa’dan hem Uzakdoğu’dan şehirlerine ilgi olduğunu belirterek, kendilerine Suriye savaşı sonrası Hatay’a nasıl yatırım yapabileceklerini sorduklarını söyledi. Savaş, “Bu dönem tam zamanı. Negatif algıyı pozitife çevireceğiz” dedi.
 
Beyoğlu projeleri 25 milyar $

Beyoğlu’nda yatırım yapan şirketlerin bir araya gelerek kurduğu Beyoğlu Investors Group (BIG) fuara ikinci kez katıldı. Bölgede özel sektör tarafından yapılan projeler BIG standındaki makette sergilendi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Mipim’de Beyoğlu’nda 2023’e kadar tamamlanacak 25 milyar dolarlık 9 projeyi tanıttıklarını söyledi. Bu projeler arasında Tarlabaşı 360, Piyalepaşa İstanbul, Galataport, Haliçport, Dolapdere, Karaköy ve Okmeydanı kentsel dönüşümü de var. 

Sağlık turizmi dikkat çekiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, “Sağlık turizmi konusunda yabancı yatırımcılar ilgili” dedi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanı ile ilgili Roterdam merkezli bir firma, Çikolata Park ile ilgili daha önce görüştükleri şirketler ile görüşme yaptıklarını açıkladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

19 Eylül 21 Eylül

6.Kırşehir Tarım ve Hayvancılık ve Yöres

Kapalı Teşhir Salonları Kırşehir

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

19 Eylül 22 Eylül

İstanbullight 11.Uluslararası Aydınlatma

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM NTSR Fuar ve Gösteri Hizmetleri A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

İkon Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti

19 Eylül 23 Eylül

Trakya 13.Tarımtech 2018

Lüleburgaz Semt ve Fuar Alanı Kırklareli

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Tarım Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Hayvancılık Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Agrotec 2018   22.Uluslararası Tarım  ve

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknoloj

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Tohum ve Fidancılık Fuarı

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

Farm Boss - Eskişehir 8.Uluslararası Tar

Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

İstanbul Beauty and Wellness Show

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Sign İstanbul-2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Konfeksiyon Makinesi 2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

Tüyap İhtisas Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Elazığ İnşaat Mobilya, Dekorasyon ve Te

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Start Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

MEBEX, Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri, B

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

ÇEV-TECH, Çevre Teknolojileri, Geri Dönü

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

Decoboss- Batı Karadeniz 2.Yapı, Dekora

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolife Fuarcılık Ticaret A.Ş.

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi