İnovasyonun kalbi İzmir’de atıyor

İnovasyonun kalbi İzmir’de atıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeniliğe verdikleri değeri taçlandırmak adına, bu yılki İEF’nin ana temasını 'inovasyon' olarak belirlediklerini açıkladı.

Swissotel'de düzenlenen "Türkiye İnovasyon Haftası" etkinliğinin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeniliğe verdikleri değeri taçlandırmak adına, bu yılki İEF’nin ana temasını 'inovasyon' olarak belirlediklerini açıkladı.
Başkan Kocaoğlu, “Türkiye’nin Avrupa’ya, yani uygarlığa en yakın kenti olarak, inovasyona dayalı kalkınmaya ve yenilikçi fikirlere inanıyor, inovatif çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz. İzmir gibi aydınlık bir kente yakışan da budur!" dedi. 

Ekonomi Bakanlığı'nın katkılarıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Ege İhracatçılar Birlikleri (EİB) tarafından bu yılın ilk ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinliği İzmir'de düzenlendi. 18 Mart'ta sona erecek olan Türkiye İnovasyon Haftası, Swissotel Büyük Efes'te başladı. Törene İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçılar Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Y organcılar, rektörler, paneller için gelen konuklar, yabancı katılımcılar, ekonomistler, destek veren kurumların yöneticileri, iş adamları, öğrenciler ve İzmirliler katıldı. Konuşmasına 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü dolayısıyla ülkenin varlığı ve bütünlüğü için gözünü kırpmadan canını veren tüm şehitleri şükranla anarak başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Türkiye İnovasyon Haftası’nın açılışında sizleri güleryüzlü kentimiz İzmir’de ağırlamaktan büy ük mutluluk duyuyorum. Ama asıl mutluluğum, salonu dolduran genç arkadaşlarımın gözlerindeki ışık ve parıltı.“Siz gençler, geleceğin bir gülü ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz” sözleriyle gençliğe olan inancını güçlü bir biçimde anlatan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla ve minnetl e anıyoruz" dedi.

İnovatif bir toplumuz

İnovasyonu, içinde farklı lezzetleri barındıran ve ancak usta aşçıların hünerli ellerinde değer bulan iddialı bir yemeğe benzettiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “İçinde biraz yenilik, biraz tasarım, biraz girişimcilik ve bolca hayal gücü var. Hazerfen Ahmet Çelebi’yi kanat takıp uçuran hayal gücü, bunlar içinde belki de en önemlisidir” şeklinde konuştu. Türk insanının inovatif zekasına mizahi göndermeler de yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle devam etti: “Kim ne derse desin, inovatif bir toplum olduğumuz kesin! Bu özelliğimizle mizahçılara bolca malzeme veriyoruz. Yüzbinlerce euroluk Ferrari’ye tüp, minibüsün içine split klima takan, bulaşık makinesinde ıspanak yıkayıp ütü üzerinde çay demleyen, tencereden çanak anten yapan bir milletiz biz! Yeter ki imkan tanınsın, önümüz açılsın! Milletimizin içindeki o inovatif ruh, mutlaka bir şeki lde kendini gösterecektir.”

“Proce” değil “proje”

İhracatta katma değer oluşturabilmenin, ekonomisi güçlü bir ülke olmanın, mutlaka ve mutlaka inovasyondan, markalaşmadan geçtiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kuşkusuz bu konuda en büyük görev de pratik, yenilikçi, risk almaktan çekinmeyen, girişimci, dünyayı yakından takip eden ve bilimin aydınlığından uzaklaşmayan gençlerimize düşüyor. “Peki siz, bu kentin yerel yönetimi olarak inovasyonun neresindesiniz?” diye soracak olursanız.. Bilime, Ar-Ge’ye, tasarıma ve yeniliğe inancımız samimidir. Sosyal inovasyonu fazlasıyla önemsiyoruz. Porof. Zihni Sinir’in kulakları çınlasın; ‘proce’ değil ‘projeler’ üzerinde çalışıyoruz. Attığımız her adımda üniversiteler ve bilim insanlarıyla temas halindeyiz. Yeni bilginin sosyal faydaya dönüşmesi, hemşehrilerimizin yaşam kalitesine katkı sağlaması, bizim için çok ama çok önemli. Gelecekle ilgili hayallerimiz yeniliklerle dolu. Ülkenin AR-GE İnovasyon Müdürlüğü kuran ilk belediyesi olmamız, bu konudaki öncü ve örnek kimliğimizi göstermesi açısından önemli bir kriterdir sanırım."

Fuarın ana teması "inovasyon" olacak

İnovasyon için gerekli ortam ve koşulların sağlanmasında yerel yönetimlerin rolünü çok iyi bildiklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti. "Yenilik çağında inovasyona verdiğimiz değeri taçlandırmak adına, bu yıl 85'inci kez düzenleyeceğimiz İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ana temasını ‘inovasyon’ olarak belirledik. Geçmişle gelecek arasında bir köprü görevi üstlenen, tarihe tanıklık etmiş ve geleceği aydınlatmış bu simge fuar aracılığıyla, inovasyon ruhunu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Modern ve yaşanabilir; tasarım ve yeniliğe açık bir kent yaratabilmek için bir dizi öncü, yenilikçi proje ve uygulamayı hayata geçiriyoruz. Türkiye’nin Avrupa’ya, yani uygarlığa en yakın kenti olarak, inovasyona dayalı kalkınmaya ve yenilikçi fikirlere inanıyor, geleceğe yönelik çözümler adına inovatif çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz. İzmir gibi aydınlık bir kente yakışan da budur!".

İnovasyon toplumların kaderini belirliyor

Konuşmasına ülkede yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri anarak başlayan İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Ülkemizin sahip olduğu kaynakları en iyi şekilde değerlendirerek fark yaratması, rekabet gücünü artırması için var olan gücünü harekete geçirmesi için inovasyon temel koşullarından biridir. Bu da ancak yenilik yaratma kültürünü benimseyerek sağlanabilir.
Bu nedenle Türkiye İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilen böylesi faaliyetlerin ülkemiz için önemli kazanım olacaktır. İnovasyon toplumların kaderini belirleyen önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Günümüz dünyası, bilgi toplumuna doğru hızla dönüşmeye başlamıştır" diye konuştu.

Ünlütürk, "9 bin kişiyi ağırladık"

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini belirterek, "İlkini 2014 yılında İzmir'de gerçekleştirdik. O kadar ilgi gördü ki, bu yıl İzmir'de üçüncüsünü düzenliyoruz. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde her zaman yanımızda olan partnerlerimize ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne de teşekkür ediyorum" dedi.

21. yüzyılda gücün, inovasyondan beslendiğini belirten Ünlütürk, "İnovasyon, toplumları değiştirdiği gibi ülkeleri de değiştiriyor. ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ İzmir buluşması bu yüzden büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz yıl İzmir'de&nb sp; 9 bin inovasyon tutkununu ağırladık. İzmir gücünü inovasyondan alıyor. Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Ancak bu yaşanan acılara son vermenin uzun vadeli formülü hayatımızın her yanına bilgiyi, inovasyonu dahil etmek" diye konuştu. 

2 bin genç yetiştiriyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi ise yaptığı konuşmada, inovasyon tutkunları ile İzmir'de bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek şunları söyledi:“Ekonomik daralma dönemlerinde fırsatlar azalıyor. Artık fırsat yaratan yeni iş anlayışına geçmemiz gerekiyor. Yeni nesil girişimci profiline ihtiyacımız var. Eski nesil bize önemli şeyler devretti. Çalştılar, biriktirdiler ama artık sermayenin üstünlüğüne dayalı çağ kapandı. Ne kadar bilgi yaratıcı isek, bu çağ o kadar zengin olacağız. İnovasyonun bir araç değil bizim amacımız olmalı!

Cep telefonlarımızda 'candy crash' oyunu var. Yüz milyon oyuncu oynuyor. Değeri 5.9 milyar dolar. Türkiye'deki bütün şeker fabrikalarının bu kadar cirosu yok. Whatsup'un aylık 1 milyar aktif kullanıcısı var. 2014 yılı satış rakamı 19 milyar dolar. Bunlar bizim ilham almamız için çok önemli rakamlar. Ö zellikle gençlerimizden çok büyük beklentimiz var. 2 bin gencimizi inovasyonda geleceğe hazırlamak için yetiştiriyoruz. 13 milyon genç nüfusumuz var. İnovasyon ve girişimcilikle bunları kuşatarak meydanlara bırakacağız."

“Cesaret” her şey demek

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, banka olarak girişimcilerin cesaretlerini artırmaya çalıştıklarını söylerken, açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen ünlü trend uzmanı Magnus Lindkvist “İnovasyonun Sınırsızlık Masalı” konulu dikkat çekici bir konuşma yaptı. Bugün dünyada yatay büyüme nedeniyle “kopyala-yapıştı”r ürünlerin satıldığını belirten Lindkvist, “Benzer firmalar benzer ürünler satıyor. Bu rekabeti artırıyor. Rekabetle yeni bir fikir yaratmanız mümkün değil. Ancak dünyada rekabet eden ödüllendiriliyor, yeni bir şey icat eden cezalandırılıyor. Dikey büyümek zorundayız. Bu yüzden inovasyon çok önemli” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

19 Eylül 21 Eylül

6.Kırşehir Tarım ve Hayvancılık ve Yöres

Kapalı Teşhir Salonları Kırşehir

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

19 Eylül 22 Eylül

İstanbullight 11.Uluslararası Aydınlatma

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM NTSR Fuar ve Gösteri Hizmetleri A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

İkon Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti

19 Eylül 23 Eylül

Trakya 13.Tarımtech 2018

Lüleburgaz Semt ve Fuar Alanı Kırklareli

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Tarım Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Hayvancılık Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Agrotec 2018   22.Uluslararası Tarım  ve

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknoloj

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Tohum ve Fidancılık Fuarı

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

Farm Boss - Eskişehir 8.Uluslararası Tar

Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

İstanbul Beauty and Wellness Show

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Sign İstanbul-2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Konfeksiyon Makinesi 2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

Tüyap İhtisas Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Elazığ İnşaat Mobilya, Dekorasyon ve Te

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Start Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

MEBEX, Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri, B

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

ÇEV-TECH, Çevre Teknolojileri, Geri Dönü

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

Decoboss- Batı Karadeniz 2.Yapı, Dekora

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolife Fuarcılık Ticaret A.Ş.

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi