​EXPO Antalya’ya da Hedef 8 Milyon ziyaretçi

​EXPO Antalya’ya da Hedef 8 Milyon ziyaretçi

23 Nisan’da açılacak olan EXPO 2016 Antalya’ya katılımda rekor kırıldı. 41 ülkeyle katılım sözleşmesi imzalandı. Tarım Bakanı Çelik, 8 milyon ziyaretçiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi

23 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak olan Türkiye'nin ilk EXPO'su büyük ilgi görüyor. 41 ülkenin katılacağını bildirdiği organizasyon, bugüne kadar yapılan Uluslararası Bahçecilik EXPO'ları içinde en yüksek katılımcıya sahip olacak. 6 ay açık kalacak olan EXPO 2016 Antalya'ya gösterilen ilgi Rusya ve terör olaylarının etkisiyle zor günler geçiren turizm sektörü için de umut oldu. 8 milyon ziyaretçi hedefi olan EXPO'nun Antalyalı turizmcilere de rahat bir nefes aldırması bekleniyor.

HEDEF 8 milyon ziyaretçi

EXPO 2016 çalışmalarını yerinde incelemek üzere Antalya'ya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, organizasyonla ilgili bilgi verdi. EXPO'ya katılım için bugüne kadar 52 ülkeden olumlu yanıt aldıklarını ve bunlardan 41'i ile katılım sözleşmesi imzalandığını belirten Bakan Çelik, "Bugüne kadar en yüksek katılım 2002'de Hollanda'nın Haarlemmermeer kentinde düzenlenen EXPO'ya olmuştu. O sergiye 37 ülke katılmıştı. Biz 41 ülkeye ulaştık. Açılışa kadar birkaç ülkenin daha ekleneceğini düşünüyoruz" dedi. EXPO 2016'da 5 milyonu yabancı, toplam 8 milyon ziyaretçi hedeflediklerini aktaran Bakan Çelik, bunun zor bir dönemden geçen Antalyalı turizmcilere de rahat bir nefes aldıracağını söyledi. EXPO alanına 5 bin oturma kapasiteli toplam 6 bin 500 kişilik Türkiye'nin en büyük kongre merkezinin yapıldığını belirten Bakan Çelik, "Böylece Antalya'nın kongre turizmine de katkı sağlayacağız" diye konuştu.

Raylı sistem yapıldı

EXPO ile birlikte Antalya için önemli yatırımların gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Çelik, "İki dere yatağı arasındaki bu bölgenin taşkınlardan korunması için DSİ tarafından ıslah çalışmaları yapıldı. Ayrıca Aksu ilçesi için 14 km uzunluğunda kanalizasyon ve kollektör hattı döşendi" dedi. EXPO alanının Kundu oteller bölgesi ile bağlantısı için de 10.5 km'lik yol yapıldığını vurgulayan Çelik, Ulaştırma Bakanlığı tarafından da şehir merkezinden EXPO alanına 19 km'lik raylı sistem hattının döşendiğini belirtti.

Bilet kampanyası uzatıldı

Bakan Çelik, EXPO biletleri için başlatılan ve 15 Mart'ta sona eren indirimli erken satış kampanyasının 30 Mart'a kadar uzatıldığının müjdesini verdi. EXPO'nun açılış tarihinde bilet fiyatları yetişkinler için tek giriş 60, sezonluk 180 TL, indirimli bilet 30, sezonluk ise 90 TL olacak. Kampanyayla tek girişlik yetişkin 10, sezonluk 30 TL, tek girişlik indirimli bilet 5, sezonluk indirimli ise 15 TL'den satılacak.

1.7 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

EXPO alanı için yaklaşık 1.7 milyar TL'lik yatırım yapıldığını belirten Bakan Çelik, şunları anlattı: "Yaklaşık 25 bin ağacın dikildiği 112 hektarlık alanda iç ve dış mekân bahçeleri, 100 metre yüksekliğinde EXPO Kulesi, Türkiye'de ilk kez hayata geçireceğimiz Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi ve Tema Parkuru, 7 coğrafi bölgemizin mimarisini temsilen restoranlar sokağı gibi bölümlerimiz var. EXPO'nun temasını 'çiçek ve çocuk' olarak belirledik. Burada çocuklar için Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, atölye çalışmalarının yapılacağı Çocuk Adası gibi özel alanlarımız da bulunuyor."

12 bin hediye bilet

EXPO 2016 Antalya'nın medya sponsorluğunu üstlenen Turkuvaz Grubu, bu kapsamda 12 bin bileti Takvim ve SABAH okurlarına armağan edecek. Ayrıca sergi alanındaki dev ekranlarda milli maçlar aHaber'den yayımlanacak. Ülke bahçeleri bölümündeki 500 metrekarelik yeşil alanda Turkuvaz mecralarının markalamasıyla bir dinlenme köşesi kurgulanacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi