​KAPTİD, ITB Berlin 2016 Fuar Raporu'nu açıkladı!

​KAPTİD, ITB Berlin 2016 Fuar Raporu'nu açıkladı!

Dünya'nın en önemli turizm fuarlarından ITB Berlin 2016'ya katılan KAPTiD, fuara ilişkin rapor hazırladı. İşte rapora ilişkin detaylar...

Dünya'nın en önemli Turizm Fuarı olarak gösterilen 2016 ITB Fuarı, Almanya'nın Başkenti Berlin'de 09-13 Mart 2016 tarihleri arasında Messe Berlin fuar alanında gerçekleştirildi. Dünya turizm pastasından pay alan 150'ye yakın ülke ve bu ülkelerden binlerce firma / dernek bu fuara katılarak kendisini Dünya Turizm Arena'sında göstermeye çalıştı.

Türkiye yine her zaman olduğu gibi 3.2 nolu salonda, çok iyi hazırlanmış şekilde bu fuarda yerini aldı. Fuar alanında seçilen pastel renkler, standların yerleşimi bir çok kişinin takdirini aldı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Home of Turkey" sloganının ağırlıklı olduğu salonda Türkiye'nin dört bir yanından bir çok katılımcı ITB Berlin 2016 fuarında yerini alarak bölgesini ve işletmesini tanıtmaya çalıştı.

Kapadokya olarak biz de 3.2 nolu salonda yerimizi aldık. Nevşehir Valimiz Mehmet Ceylan'ın himayesinde oluşturulan yeni yapılanmaya göre KAPTiD, KAPHiB, Ahiler Kalkınma Ajansı, THY, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası, Ürgüp Belediyesi, Uçhisar Belediyesi ve Göreme Belediye'sinin destek verdiği yeni tanıtım stratejisi çerçevesinde Kapadokya'nın bölgesel tanıtımı yapıldı. 

Bölgemizi KAPTiD Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler ve Almanca Profesyonel Kokartlı Rehber Ali Kaya görevli olarak temsil etti. Ayrıca Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan ile Ürgüp'ten Seyahat Acentası Sahibi Hicran Yüksekkaya standımızda gönüllü çalışmaları ile Kapadokya'ya tanıtım yolunda büyük destek verdiler. Tanıtım materyali olarak aşağıdaki broşür ve kataloglar standımızda hazır bulundu:

- Ahiler Kalkınma Ajansı'nın Kappadokien Kitapçığı (Almanca)

- KAPHiB'in Balon ve Cave Oteller Broşürü (İngilizce)

- KAPTİD'in Üye İşletmeler Kitapçığı (İngilizce / Türkçe)

- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kapadokya ile ilgili 3 broşürü (Almanca)

- Ayrıca ilgili ziyaretçilere Kapadokya temalı buzdolabı mıknatısı, şişe açacağı ve balon maketi hediye edildi.

BAKAN ÜNAL'DAN KAPADOKYA STANDINA ZİYARET

Münferit olarak bazı Kapadokyalı işletmeciler standımıza gelip şahsi tanıtım yapmaya çalışmış olsa da buna katiyen izin verilmedi ve bölgesel tanıtım adına sadece Kapadokya markası ön planda tutuldu. İlk 3 günün profesyonellere son 2 günün ise halka açık olduğu fuarda ülkemizin ve yakın coğrafyamızın içinde bulunduğu durumdan ötürü eski yıllardaki canlılık maalesef yoktu. Daha çok güvenlik ile ilgili sorular ön plana çıktı. Bunun dışında en çok soru Mağara Oteller ve Balonlar noktasında geldi. Fuarın 1. günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal Kapadokya standını ziyaret ederek KAPTiD Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler ile Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan ile Kapadokya hakkında bir süre sohbet etti ve Kapadokya'da yapılan çalıştayın verimliliği noktasında memnuniyetini dile getirdi. TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy da standımızı ziyaret ederek bir takım görüşmelerde bulundular.

GENEL DEĞERLENDİRME:

Genel olarak değerlendirmemiz gerekirse ve daha öncede belirttiğimiz gibi bu fuarda maalesef güvenlik sorunu tanıtımın önüne geçti ve beklentilerimizin aksine daha düşük bir enerjiyle Türkiye'ye geri döndük. Almanya, artık Rusya'nın olmadığı Türkiye Turizm pazarında ülkemizde lider konumda ve daha bir çok Alman misafir rezervasyonlarını gerçekleştirmemiş vaziyette. Rakiplerimiz olan Batı Akdeniz (İspanya, Portekiz) ülkelerinin ve Yunanistan'ın almış olduğu yoğun rezervasyonlardan ötürü dolmaya yakın oldukları bu dönemde her türlü olumsuzluğa rağmen Türkiye ve Kapadokya Almanların yine tercih edeceği bir nokta olacağı kesin fakat 2016'da bu sayı biraz geçmiş yılları aratacak gibi gözükmektedir. Umut ediyoruz ki Türkiye olarak kara bulutların dolaştığı bu zor günleri bir an önce atlatır, yine Türk Misafirperverliğini yabancı dostlarımıza yoğun bir şekilde gösterebilme şansına sahip olabiliriz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi