​İDTM yeni fuar alanını 2019’da hizmete açacak

​İDTM yeni fuar alanını 2019’da hizmete açacak

Türkiye'nin en büyük fuar alanı yatırımına başlamaya hazırlanan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), uzun vadede tamamlanacak fuar alanının birinci etabı inşasına bu yıl başlayacak. Birinci 2017'den, projenin tamamı ise 2019'da bitecek. Fuar alanı ile ilgili bilinmeyenleri İDTM Genel Müdürü A. Rüştü Argıt’a sorduk.

Fuar alanlarını kapsayacak ikinci etabına ise 2018 yılının ilk aylarında başlanarak, 2019 yıl sonu itibarıyla tamamlanacağını hatırlatan A. Rüştü Argıt, "Etapların tamamlanmasıyla birlikte, 300 bin metrekarelik fuar alanlarının arasında kalan lokasyonda, 35 bin metrekarelik alanda; alışveriş merkezi, kafeler, alakart ve fast food restoranların yer alacağı iki katlı bir yaşam merkezinin olmasını planlıyoruz. Verimliliği yüksek, yeşil bina standartlarında 'Leed Sertifikası' bulunan projenin, kapasitesiyle Avrupa'nın başlıca fuar merkezi olmasını hedefliyoruz. Ayrıca, söz konusu yatırımın küresel ölçekte fuarcılık sektörüne katkı sağlamasını amaçlıyoruz" şeklinde konuştu. 

İFM'de Türkiye'nin bütün sektörlerini temsil eden fuarların düzenlendiğini ifade eden A. Rüştü Argıt, yurt içi ve dışından fuarlara katılım gösteren ziyaretçi kitlesinin Türkiye ekonomisine kayda değer seviyede katkı sağladığına dikkat çekti. Aynı zamanda, ziyaretçi katılımındaki yoğunluğun, Türkiye'nin uluslararası düzeyde konumunu güçlendirdiği görüşünü paylaşan Argıt, "Fuarlardaki çeşitlilik ve her sektörü kapsayan fuar yelpazemiz, bu yıl da artarak devam edecek" diye konuştu. 
2015'te 90 fuar düzenlendi

Türkiye'de düzenlenen fuarların geçen yıl 204'ünün İstanbul'da düzenlendiğine dikkat çeken A Rüştü Argıt, bu fuarlardan 90'ının İFM'de yapıldığı bilgisini verdi. 2015'te yurt içi ve dışından birçok ziyaretçiyi ağırladıklarını belirten Argıt, şöyle devam etti: "İFM'nin işlettiği dokuz, 10 ve 11' inci fuar salonlarında geçen yıl 65 fuar ve etkinlik gerçekleştirildi. Öte yandan, İFM'yi bünyesinde bulunduran İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ise 91 ülkede faaliyet gösteren ve merkezi New York'ta bulunan 327 Dünya Ticaret Merkezi'nden biri konumunda. Türkiye'nin başlıca kamu kuruluşlarının iştiraki olan İDTM'nin, öncelikli faaliyet konulan arasında ise B2B firma eşleştirme ve ticari misyonlar konusu yer alıyor." 2015'te ayrıca, yurtdışından gelen birçok ticari heyeti ağırladıklarını anlatan Türkiye'nin başlıca kamu kuruluşlarının iştiraki olan İDTM'nin. öncelikli faaliyet konuları arasında B2B firma eşleştirme ve ticari misyonlar konusu yer alıyor. A. Rüştü Argıt, Türkiye'ye ticari ziyaretlerde bulunan yabancı heyetlerin, yerli firmalar ile kendi bünyelerinde görüştürdüklerini vurguladı. İş merkezlerinin geçen yılki doluluk oranlarından da bahseden Argıt, "İş merkezi bünyesinde yer alan 'WT Club' geçici ofislerimize de ilgi büyük oldu ve doluluk oranında kayda değer artış yaşadık" değerlendirmesini yaptı. 

Türkiye'deki fuarcılık sektörüne yönelik tespitte bulunan A. Rüştü Argıt, sektörün gelişim içinde olmasının yatırım ihtiyacını gündeme getirdiğine dikkat çekti. Gelişimlerin düzenli seyirde devamı için yatırımların artışını gerekli gören Argıt, "Bu amaçla, İFM de bu alandaki yatırımlarını artırdı. Ayrıca, sektör sorunlarının da aşılabilmesi için sektörel birlik gerekiyor. Bu noktada, sektörün genelini ilgilendiren konularda, fuar firmalarının iletişiminde devamlılık bekleniyor. Senede iki defa düzenlediğimiz fuar sektörü buluşmalarında bu kaynaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca, Aralık 2015'te düzenlenen etkinlikle de fuar sektörünün temsilcileri ile buluştuk. Bu amaçla sektör temsilcilerinin bir araya geldiği platformların artmasına ihtiyacımız var" yorumunu yaptı. 

Sektörün bugün geldiği noktada ise söz sahibi bir konumda yer aldığına işaret eden A. Rüştü Argıt, şunları kaydetti: "Türkiye fuarcılık sektörü bugün küresel ölçekte konumunu pekiştirdi.İstanbul'un ise uluslararası uçuşlar için transfer noktasında ve uluslararası ticaret ve finans merkezi konumunda bulunması nedeniyle fuarcılık sektörünün gelişimi ekonomik ve ticari gelişmeye bağlı olarak ivme kazanacak. Ticaretin başlıca araçları arasında yer alan fuarların sayıca artış göstermesini, aynı zamanda da katılımcı ve ziyaretçilerin sayılarının yukarı yönde seyretmesini bekliyoruz."

YENİ ALANIN İŞLETMESİ YENİDEN CNR'DE Mİ OLACAK? 

Yeşilköy’deki fuar merkezini işleten Ceyda Erem’in sahibi olduğu Bir kesim CNR Holding’in, yeni alanın da kiracısı olmasına kesin gözüyle bakarken, diğer bir kesimde yeni alanın işletmesinde artık CNR olmayacak diyor. Biz de bu soruyu Genel Müdür Argın'a yönelttik, Sorumuza A.Rüştü Argın, Sizler gazetecisiniz. Sektörün içindesiniz. Siz bunun cevabını benden iyi biliyorsunuz Sizin bildiğiniz gibi diyerek sorumuzu politik bir cevap ile geçiştirdi. 

Birçok fuara ev sahipliği yapan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ne (İDTM) ait fuar alanının yıkılarak yerine 560 milyonluk yatırım ile inşa edilecek yeni fuar alanı için geri sayım başladı. Önümüzdeki aylarda başlaması planlanan inşaatın 2020 yılında tamamlanması planlanıyor. Yeni fuar alanı ile ilgili en büyük soru işareti ise 2005 yılında ev sahibi İDTM ile mahkemelik olan kiracı CNR’nin kira sözleşmesinin devam edip etmeyeceği. Ceyda Erem’in şirketi CNR’nin 1992’den beri işlettiği alana 700 bin metrekarelik Türkiye’nin en büyük fuar merkezi yapılacak. Fuar alanlarının birinci ve ikinci etabı 2018’de bitirilecek. Son etabın ise 2020’de tamamlanması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı, yeni fuar alanında da İDTM ile çalışmaya devam etmek istediklerini belirtti. Tartıcı şunları söyledi: “Bu bizim parçası olduğumuz bir süreç. Yeni fuar alanı, Başkanımız Ceyda Erem’in de bizzat katıldığı lansman toplantısında İTO ve İBB başkanları tarafından açıklanmıştır. Yıllardır Türk ihracatçısına platform oluşturmak ve Türkiye ihracatına katkı sağlamak için var gücüyle çalışan CNR Holding, bu projenin önümüzdeki yıllar için planlanan fuarların yapılmasına engel olarak fuar organizatörleri ve katılımcılarını mağdur edecek, ülkemizin 2023 hedeflerine ve Türkiye ihracatına zarar verecek bir şekilde İDTM tarafından hayata geçirileceğine inanmamaktadır.”

FUAR DÜNYASI ÖZEL MÜGE YAVAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi