Antalya'da ​Cezaevlerinde üretilenler fuarda sergileniyor

Antalya'da ​Cezaevlerinde üretilenler fuarda sergileniyor

TÜRKİYE'nin farklı il ve ilçelerindeki cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin iş yurtlarında ürettikleri ürünlerin sergilendiği fuar, Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda törenle açıldı. Tespihlerden, taş ve ahşap oymalara, pul biberden ayakkabıya, süt ürünlerinden battaniyeye yüzlerce ürünün satışının yapıldığı fuara ilgi yoğun oluyor.

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumu ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu'nun ürün ve el sanatları fuarı Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda törenle açıldı. 5 Nisan'a kadar açık kalacak fuarın açılışında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar ve Antalya Valisi Muammer Türker yer aldı.

259 İŞ YURDU MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye'nin en sıra dışı "el emeği göz nuru fuarı'nın açılışında konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yıldırım, çağdaş ceza infaz sistemlerini ortak amacının kişiyi daha donanımlı bir şekilde ceza infaz kurumuna her ne sebeple gelmiş olursa olsun, geldiği güne göre sosyal ve psikolojik olarak hayata daha hazır şekilde tekrar topluma kavuşturmak olduğunu söyledi. Bu anlayış içinde iş ve meslek eğitimini son derece önemsediklerini belirten Yıldırım, halihazırda 259 iş yurdu müdürlüğü bünyesinde profesyonel üretimler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

40 BİN HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU SİGORTALANDI

Milli Eğitim Bakanlığı'yla işbirliği içinde gerçekleştirilen iş ve meslek eğitimleriyle beraber hükümlü ve tutukların mesleki donanımlarını tamamlayarak tahliye olmalarına yardımcı olmaya çalıştıklarının altını çizen Yıldırım, 2015 yılında 70 bin hükümlü ve tutuklunun bu eğitimlerden yararlandığını söyledi. 2015 yılı içinde iş yurdu faaliyetlerinde sigortalı olarak istifade eden yaklaşık 40 bin hükümlü ve tutuklunun bulunduğunu aktaran Yıldırım, "Bu rakamlar Avrupa ölçeğinde son derece büyük rakamlardır. Biz iş yurdu faaliyetleri itibariyle Avrupa'nın gelişmiş hukuk sistemleri içinde Türk ceza infaz sisteminin müstesna bir yeri olduğunu onurla ve gururla ifade etmek istiyoruz" dedi. Antalya'da bu yıl 4'üncüsü açılan fuara 259 iş yurdu müdürlüğünün 62'sinin katıldığını aktaran Yıldırım, fuarın önemle altı çizilmesi gereken bir boyutunun da iş yurtlarında üretilen ürünlerin halkla buluşması olduğunu söyledi.

'AMACIMIZ REKABET DEĞİL'

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar da modern ceza infaz sistemlerinde suçluları sadece hapsederek bir netice almanın mümkün olmadığını söyledi. Cezaların caydırıcılığı kadar suça karışmış insanların ceza evlerinden çıktıklarında bir daha suç işlemekten uzak durması için Adalet Bakanlığı'nın ciddi faaliyetler, reform çalışmaları yapıldığını belirten Uçar, cezaevlerini insan onuruna yarışır şekilde yeniden inşa ederken açık cezaevlerinde hükümleri topluma kazandırmak için üretime yönlendirdiklerini söyledi. İş yurtlarında üzerine çalışan iş kolunun hem bölgenin kalkınmasına hizmet ettiğini hem de hükümlüleri tahliye olduktan sonra iş yapabilecek meslek sahibi haline getirdiğini kaydeden Uçar, "Amacımız dışarıdaki süpermarketlerle rekabet etmek falan değil. Ama samimi söylüyorum, vatandaşlarımız açık cezaevlerinde üretim şartlarını, o temizliği, hijyeni görmüş olsalar inanın buralarda kuyruklar oluşur" dedi.

VAKİT ÖLDÜRMEK İÇİN DEĞİL İŞ SAHİBİ OLMAK İÇİN

Antalya Valisi Muammer Türker ise tutuklu ve hükümlülerin ceza ve tutukevlerindeki iş yurtları faaliyetlerine cezasını çekerken vakti öldürmek amacıyla katılmadığına dikkat çekti. Konuşmaların ardından Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Yıldırım, günün anısına Bakan Yardımcısı Uçar ve Vali Türker'e Kütahya'da iş yurtlarında üretilen çini vazo hediye etti. Yıldırım daha sonra protokol üyeleriyle fuarını açılış kurdelesini kesti.

BİR TÜRKİYE MANZARASI

Türkiye'nin farklı il ve ilçelerindeki cezaevlerinden 62 iş yurdu müdürlüğünün katıldığı fuar Kahramanmaraş'ın kırmızı pul biberinden Siirt'in dünyaca ünlü battaniyesine, Erzurum'un Oltu taşı tespihinden Eskişehir'in lüle taşı üzerinde yapılan en ince işçiliğine, Kırşehir'in mermer ürünlerinden ahşap oymacılığının tüm detaylarına, İzmir bölgesinin süt ve süt ürünlerinden Silivri'nin hamur işlerine Türkiye panoraması sunuyor. Aynı zamanda tüm bu ürünlerin satışının yapıldığı fuarda, Adanalı tutuklu ve hükümlülerinin silikon hamurundan yaptıkları el işi "Angry Birds" oyununun figürleri de dikkat çekti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi