​55. Uluslararası ayakkabı moda fuarını (AYMOD) Vali Şahin açtı

​55. Uluslararası ayakkabı moda fuarını (AYMOD) Vali Şahin açtı

İstanbul Valisi Vasip Şahin 55. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nın açılışını yaptı. Fuar açılışına Vali Şahin'in yanı sıra Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ve sektör temsilcileri katıldı.

55.AYMOD Fuarı kapılarını açtı-Foto Galeri
55. Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD) törenle açıldı. Vali Vasip Şahin’in konuk olduğu törene İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin de katıldı. Törende Bahçıvan, kalifiye ürünün müşteri bulduğuna temas etti. Bahçıvan, “1 kiloyu 5 dolara değil de 1 kiloyu 100-200 dolara satarak Türkiye’yi hak ettiği hedeflere, müreffeh seviyeye taşıyacağız" dedi. Bahçıvan, hedefleri yakalama adına sanayicilerin el ele vermesinin ve okulların üretime katkı sunmasının gereklilik olduğunu belirtti. İSO Başkanı, ayrıca AYMOD’un ayakkabı sektörü adına yararlı olmasını diledi.

Vali Vasip Şahin de Erdal Bahçıvan gibi daha kalifiye ve daha inovatif üretmenin şart olduğunu anlattı. Şahin, “Biz eğer ayakkabımızı, tekstil ürünümüzü İtalya’nın tam ortasında, Floransa’da ve Milano’da, göğsümüzü gere gere, müşteri sıkıntısı çekmeden satarsak hedeflerimizi yakalarız.” ifadelerini kullandı. Ayakkabı ihracatına da değinen Şahin, şöyle devam etti: “Maalesef konjonktürel talihsizlikler, kur etkisi ihracat rakamlarına eksi gibi yansısa da aslında yüzde 17 büyüme var. İhracat 300 milyon çiftten 350 milyona çıktı, umarım kısa zamanda 500 milyon hedefini yakalar sektör. Ama emeğimiz boşa gitmesin. Dünyaya ucuza ayakkabı giydiren ülke olmayalım. Dünyaya ayakkabı giydiren, kaliteli ayakkabı giydiren ülke olalım." Şahin, gençleri üretimde baba ve dede yöntemlerini takip etmemek, orijinal ürünler ortaya koymaya davet etti.

TASD Başkanı Hüseyin Çetin, AYMOD’un sektörün lehine olacağından söz etti. Türkiye’nin ayakkabı ticaretinde dünyadan önemli bir pay alamadığından dert yanan Çetin, “İtalya’nın 12 milyar dolar ihracatının yüzde 10’unu alsak 1 milyar 200 milyon yapar. Bu önemli bir nokta. İnşaallah İtalya’nın kan kaybı ile ihracatımız artacak.” dedi. 2015 ayakkabı ihracatının yüzde 6,7 inip 672 milyon dolar gerilediğini bildiren Çetin, ithalatın da 795 milyon dolar olduğunu açıkladı. CNR’da 2 Nisan’a dek devam edecek olan AYMOD’a 50 bin konuğun geleceği tahmin ediliyor. Fuarda ünlü markalar yeni ürünlerini tanıtılacak. 55.AYMOD Fuarı kapılarını açtı-Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi