'Fuar İzmir’e harcanan paralara yazık'

'Fuar İzmir’e harcanan paralara yazık'

Ekinoks İzmir Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Başak Yasemin Arel, açıldığı günden beri tartışma konusu olan Fuar İzmir için, “Buraya harcanan 900 milyon lirayla İzmir’in ulaşım, alt yapı ve geri dönüşüm gibi sorunları çözülürdü” diye konuştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentte alt yapı eksiklikleri, geri dönüşüm sorunu ve ulaşım gibi yıllardır çözüm bekleyen sorunlar dururken, 900 milyon liralık bütçeyi "Fuar İzmir" projesine harcamasına Ekinoks İzmir Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Başak Yasemin Arel tepki gösterdi. Arel, 1937 yılından beri hizmet veren İzmir Enternasyonel Fuar alanının bugüne kadar uluslararası anlamda sadece "Marbel" fuarına ev sahipliği yaptığını, mevcut yapısıyla kültürpark alanının fuar ihtiyacını rahatlıkla karşıladığını savundu. 

"O paraya metro biterdi" 

Fuar İzmir projesine ayrılan bütçeyle, İzmir'in yıllardır kanayan yarası olan ulaşım, alt yapı ve geri dönüşüm sorunlarının çözüme kavuşacağını belirten Arel, "900 milyon lira ile Narlıdere- Üçyol (Fahrettin Altay), BucaÜçyol, Garaj-Halkapınar ve Evka3- Bornova-Manavkuyu-Halkapınar metro hattı kolaylıkla bitirilebilirdi. Böylece bu 4 hattın belediye otobüsleri de trafikten çekilirdi. Bu semtlerde yaşayan çoğu araç sahibinin pratik ve ekonomik metro hizmetini tercih etmeleri ile yollarda araç sayısı azalır, trafik de rahatlatılmış olurdu. Karbon gazı oluşumu en düşük seviyelere düşürülür, fosil yakıt tüketimi azaltılır, hem çevreye, hem sosyal yaşama hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmış olurdu" açıklamasını yaptı. 

Ayrık Kanal Sistemi 

Metro hatlarının dışında Ayrık Kanal Sistemi'nin de tamamlanabileceğini ifade eden Arel, "İzmir, 90 civarında dere ve kollarının körfezde denize aktığı bir sahil şehridir. Bornova'da Laka, Manda, Melez, Poligon, Çiğli, Bostanlı dereleri Ayrık Kanal Sistemi ile yağmur sularının denize tahliyesinde kullanılmalıydı. Fuar İzmir'e harcanan 900 Milyon liralık bütçeyle, her yağışta suya ve çamura batan İzmir görüntülerine son verebilirdi" diye konuştu.

"Kocaoğlu'nun İZSU Bank'ı var"

Bir belediye başkanının 13 yıl devam eden iktidarında mega projelerin büyük çoğunluğunu tamamlayabilmiş olması gerektiğini söyleyen Arel, "Maddi imkanlarının çok iyi olduğunu defalarca dile getiren başkanımızın maddi kaynaklarının çok güçlü olduğu doğrudur. Çünkü elinde yeterli miktarda proje üretmeyen ve yatırım yapmayan İZSU Bank'ı bulunuyor" diye konuştu.

"Acil ihtiyaçlar giderilmeliydi"

Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım ve alt yapı gibi hayati konular üzerine kararlılıkla gitmekten kaçındığını söyleyen Arel, "Yeterli bütçe ve irade ortaya konarak köklü sıkıntılara çözüm üretilebilir, 900 milyon lira ile çok daha acil ihtiyaçlar giderilebilirdi" dedi.
Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir

HABER-TOLGA TEKİN-YENİ ASIR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi