3. Havalimanına 4.6 Milyar EURO

3. Havalimanına 4.6 Milyar EURO

İstanbul 3. Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Havalimanının ilk etabı için toplam altı bankadan 4.6 milyar euro kredi sağlandı.

Törende konuşan Erdoğan, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının Türkiye'nin bu alandaki en büyük yatırımı olduğunu belirterek, İstanbul'un hava trafiğinde küresel merkeze dönüşeceğini belirtti.Çırağan Sarayı'nda düzenlenen İstanbul Yeni Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhuriyet tarihinin en büyük projesinin ülkemiz ve dünya adına hayırlı olmasını diliyorum.  İnşaat dönemi süresince ortalama yılda 80 bin kişiye istihdam sağlanacak, havalimanının tamamen hizmete girmesiyle bu rakam 120 bin kişiye çıkacak" dedi.

Türkiye’nin tarihi bir gün yaşadığına kaydeden Erdoğan, “İstanbul’a dünyanın en büyük kapasiteli havalimanını kazandırma projemizde kritik bir adımı daha atıyoruz. Yap işlet devret modeli ile hayata geçirilecek bu havalimanının ihalesini 2013’te yapmıştık. bugün ise 3.5 milyar euro’su kamu, 1.1 milyar euro'su özel bankalar tarafından sağlanacak olan kredi finansmanının imza törenini gerçekleştiriyoruz. . Finansman desteği sağlayarak sorumluluk üstlenen tüm kamu ve özel sektör bankalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Türk müteahhitlik sektörü için farklı bir lige geçişin sembolü olacak bu projede görev alan yüklenici firmalara başarılar diliyorum. Bu proje Türk sivil havacılık sektörü için de yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. Tüm etaplarla projenin tamamlanması halinde İstanbul dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşecek. Kasım 2002 göreve geldiğimizde Sabiha Gökçen sıfırdı. Herhangi bir uçuk söz konusu değildi. İstanbul Atatürk bugünle mukayese edilemeyecek kadar geri plandaydı. Bu hareketliliği kazandırmak suretiyle Sabiha Gökçen artık ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Aynı şekilde İstanbul ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Bütün bunlarla beraber uçaklarda da uçak sayılarımız ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Sadece THY çalışırken bu sayısı arttı. Bütün bunlar Türk havacılık sisteminde bir rekabetin ne denli önemli olduğun göstermesi açısından önemli. Sabotajlara rağmen, engellemeler rağmen bizlere bu unutulmaz anı yaşattığı için Rabbime şükrediyorum. Nasıl bu imza töreni ile kritik bir eşiği aştıysak, inşallah havalimanı açılışının da gerçekleştireceğine inanıyorum” diye konuştu.

"120 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK"

İstanbul’un yeni havalimanını Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahilinde yer aldığını hatırlatan Erdoğan, “Bu alan öyle tesadüfen seçilmedi. Bölgenin ekolojik dengesi, rüzgar verileri yapılarak belirlendi. Başbakanlığım döneminde Ulaştırma Bakanımız sayın Binali Yıldırım beyle bölgeyi helikopterle gezdik dolaştık. Ekolojik çalışmaları yerinde incelemek suretiyle bu kararı verdik. Bu proje bu alandaki en büyük yatırımıdır. Çılgın projeler diyorduk ya işte hayata geçen en önemlisi bu. Bu proje toplam 4 etaptan oluşuyor. İlk etap 2018 yılının ilk çeyreğinde inşallah hizmete girecek. İnşaat dönemi süresince ortalama yılda 80 bin kişiye istihdam sağlanacak, havalimanını tamamen hizmete girmesiyle bu rakam 120 bin kişiye çıkacak. İnşallah ilk etap hizmete girince şu an hiçbir yerde olmayan şekilde havalimanına aynı anda iki uçak iniş yapabilecek. Mevcut havalimanımızda mümkün olmayan büyük gövdeli uçaklar da buraya iniş yapabilecekler. 2028 yılında yıllık yolcu kapasitesi 150 milyona ulaşacak” şeklinde konuştu.

YERLİ OTOMOBİL ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Erdoğan, yerli otomobille ligili eleştirilere yönelik şunları söyledi."Geçen hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız milli araba projemizin ilk prototiplerini kamuoyuyla paylaştı. Bunun üzerine birileri hemen gazetelerinde 'Milli değil, devşirme', 'Yerli değil, çakma' diye manşet atarak projeyi ilk aşamasında sabote etmeye, itibarsızlaştırmaya çalıştı. Oysa bu çalışma dünyada nasıl yapılıyorsa ülkemizde de o şekilde yapılıyor. Aynı şekilde havalimanı için de bir başka ülke yapınca tarihi yatırım diye alkışlayanlar konu Türkiye olunca hemen çevre ve doğa hassasiyetlerini hatırlıyor"

DAVUTOĞLU: İSTANBUL YÜKSELDİKÇE TÜRKİYE YÜKSELDİ

İmza töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, dünya çapında önemli, tarihi bir projenin önemli bir aşamasında olduklarını ifade etti.İstanbul'un son 13 yıl içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Türkiye'nin gerçekleştirdiği ekonomik hamlelerle olağanüstü bir yükselişin ve dünyada havaalanlarının canlılığı bakımından da en büyük canlılığa sahip şehir olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İstanbul yükselen Türkiye'nin, küreselleşen dünyada yıldız şehri ve bütün çevre coğrafyaların temel çekim alanı haline gelmektedir. İstanbul yükseldikçe Türkiye yükseldi. Türkiye yükseldikçe çevredeki bölgeler istikrar bölgesi haline gelir. Arap Baharı sonrasında bugün Bağdat'ta, Şam'da, Kahire'de maalesef bu tarihin kadim şehirlerinde çok canlı bir ekonomik hayat, çok canlı bir havayolu ulaşımı mümkün değil. Ama İstanbul gittikçe artan tempoyla tarihin akış hızından daha hızlı bir akışla geleceğe dair yürüyor. Aslında bu sadece İstanbul'un yükselmesi değil aynı zamanda Türk Hava Yolları'nın, Türk hava ulaşımının yükselmesiyle de paralel bir gelişmedir."

6 BANKADAN 4.6 MİLYAR EURO KREDİ

Törende, 90 milyon yolcu kapasiteli ve üç adet kuzeygüney pistini kapsayan birinci etap yatırımları için 6 banka kredi verdi. Bunlar; Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank. 6 banka yeni havalimanının projesini gerçekleştirecek İGA (Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun konsorsiyumu) ile 16 yıl vadeli finansman kredisi imzalandı. Kredinin ilk 4 yılı ana para ödemesiz olacak. İlk aşamada 6 milyar euroluk yatırımın hedeflendiği havalimanında yatırımların 4.6 milyar euroluk (Bugünkü kurla yaklaşık 14 milyar 715 milyon lira) kısmının krediyle, yatırım tutarının yüzde 25'inin öz kaynaklardan karşılanacağı belirtildi. Havalimanının birinci etabın 2018 yılı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

19 Eylül 23 Eylül

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

İkon Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti

19 Eylül 23 Eylül

Trakya 13.Tarımtech 2018

Lüleburgaz Semt ve Fuar Alanı Kırklareli

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Tarım Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Hayvancılık Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Agrotec 2018   22.Uluslararası Tarım  ve

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknoloj

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Tohum ve Fidancılık Fuarı

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

Farm Boss - Eskişehir 8.Uluslararası Tar

Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

İstanbul Beauty and Wellness Show

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Sign İstanbul-2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Konfeksiyon Makinesi 2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

Tüyap İhtisas Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Elazığ İnşaat Mobilya, Dekorasyon ve Te

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Start Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

MEBEX, Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri, B

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

ÇEV-TECH, Çevre Teknolojileri, Geri Dönü

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

Decoboss- Batı Karadeniz 2.Yapı, Dekora

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolife Fuarcılık Ticaret A.Ş.

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi