​Türkiye’nin otomotiv sektörünün en büyük buluşması LASYS meets Turkey Fuarı

​Türkiye’nin otomotiv sektörünün en büyük buluşması LASYS meets Turkey Fuarı

“LASYS meets Turkey”: Uluslararası Lazer Malzeme İşleme İhtisas Fuarı LASYS, 31 Mart gününde İstanbul’da gerçekleştirilen “Otomobil Günü” etkinliğinde Türk otomotiv sektörünün temsilcilerini ve lazer imalat sistemlerinin önde gelen üreticilerini başarıyla bir araya getirdi.

LASYS meets Turkey 2016 -Foto Galeri
Etkinlik, Messe Stuttgart’ın lazer malzeme işleme konusunu uluslararası hedef pazarlarda daha da güçlendirmeyi amaçladığı “LASYS meets…” girişimi çerçevesinde gerçekleştirildi. Son derece çeşitli ihtisas konferansları ve çok sayıda mesleki sohbetlerde otomobil üreticileri ve yan sanayi temsilcileri, pazardan temin edilebilen en modern çözümlerin sektörü bundan böyle de nasıl büyük adımlarla ileriye taşıyabileceğini öğrendiler. Konferansa paralel olarak gerçekleştirilen bir sergide ise altı şirketin uygulama örnekleri tanıtıldı.

Messe Stuttgart Endüstri Departmanı Yöneticisi Gunnar Mey, yaptığı açıklamada şunları vurguladı: “‘LASYS meets Turkey’ etkinliğiyle doğru konuları doğru yerde doğru uygulayıcılara ulaştırabildiğimiz için gerçekten çok sevindik. Bu etkinlikle, profesyonel ziyaretçiler için tek bir günde uzman elinden yoğun bir şekilde teknik bilgileri sunduk.” İhtisas fuarının katılımcı listesi de sektörün kim kimdir ansiklopedisini andırıyor: AB Rotech, IPG Photonics, Precitec, Rofin, Trotec Laser, Trumpf... Örneğin Rofin-Sinar Laser GmbH şirketinin Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü Ulrich Höchner, “Bu etkinliğe katılmak, parçası olmak bizim için çok önemliydi” yorumunu yaptı.

Fuarın ziyaretçileri, tam anlamıyla katılımcı firmaların aradığı müşteri kitlesine mensuptu. Nitekim Precitec Bölge Satış Müdürü ve Endüstri Müdürü Martin Sierig de, “Bu etkinlikte hedeflediğimiz gruba, doğru ziyaretçiye ulaştık” diye değerlendirmede bulundu. IPG Phototonics Eurasia Genel Müdürü Kubilay Yıldırım da kendi şirketinin toplantı sırasında doğru irtibat kişilerine ulaşmış olmasının memnuniyetini yaşarken, HALSA Kırtasiye’den Trotec Laser Departmanı yetkilisi Sami Avigidor da, ilk başta kuşkuyla yaklaşmasına rağmen etkinliğe tam not verdi: “Ziyaretçilerden çok memnunum. Aslında bu projeye çok inanmamıştım ve sadece yönetimimiz istedi diye gelmiştim. Şimdi ise çok etkilendim. Tebrikler!“

Konferans programı, lazer pazarının uygulama imkânlarının ne kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını -işaretlemeden kesmeye ve yüzey işlemeden eklemeli imalata kadar- ve pazarın nasıl geliştiğini, otomobil üreticilerinin ve yan sanayi temsilcilerinin gözleri önüne serdi. Büyümeye devam eden Türk otomotiv sektörü açısından lazer pazarı, verilecek kararları etkileyecektir. Çünkü ihracat üç milyar ABD doları sınırını aştı ve ileriki yıllarda yatırımların daha da artırılması öngörülüyor. Bu kapsamda lazer teknolojisi gerek üretim esnekliğine gerekse maliyet etkinliğine ve sürdürülebilirliğe imkân veriyor.

Messe Stuttgart’ın Türkiye şubesinin Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop daha da fazlasını söylüyor: “İstanbul’daki ilk ‘LASYS meets Turkey’ etkinliğiyle otomotiv sektörüne, profesyonel ziyaretçilerin en yeni teknolojiler ve uygulamalar hakkında bilgi edinebileceği iyi bir ağ kurma platformu sunabildik. Yankılar olumlu olduğundan gelecek için de yeni etkinlikler planlıyoruz. ‘Otomobil Günü’ birtakım başka sunumlar için mükemmel bir temel oluşturmaktadır.” İlk katılımcı firmalar bir sonraki etkinliğe tekrar katılacaklarını açıkladı bile. Kubilay Yıldırım çok emin konuştu: “Kesinlikle tekrar katılacağız. Hedef grubumuzdaki doğru müşteriye ulaştık.”
 
LASYS Uluslararası Lazer Malzeme İşleme İhtisas Fuarı 31 Mayıs–2 Haziran 2016 günlerinde Stuttgart’ta lazerin endüstriyel imalattaki uygulama yelpazesinin tamamını hazır bulunduracak. Çünkü fuarda lazer imalat sistemlerinin, komponentlerinin ve alt sistemlerinin önde gelen ve son derece uzmanlaşmış üreticileri tarafından akıllı sistem çözümleri ve yenilikçi uygulamalar tanıtılacak. Bir sonraki “LASYS meets …” etkinliği Fransa’nın Strazburg kentinde “ESPACE LASER 2017” fuarı kapsamında gerçekleşecek. Doğu Avrupa için ayrıca bir organizasyon daha düzenlenmesi de planlanıyor.

FUAR DÜYASI DERGİSİ ÖZEL
  LASYS meets Turkey 2016 -Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi