Ankara'da iki fuar birden açıldı

Ankara'da iki fuar birden açıldı

Ankara’da dün, iki mobilya fuarı açıldı. Siteler’de üretilen el yapımı mobilyaların tanıtıldığı 43’üncü Uluslararası MODEV Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, ANKA Expo Fuar Alanı’nda, Ankara Mobilya Fuarı da (Ankara Furniture Fair-ANKAFF) ATO Congresium’da kapılarını açtı.

MODEV Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nın açılışına katılan eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, şunları söyledi: “Türkiye’de fuarlar giderek artıyor. Çünkü bir malı üretmek yetmiyor. Önemli olan üretilen malın pazarlanmasıdır. Artık içe kapalı bir Türkiye’de değiliz. Kendi malımızı tanıtmanın yolu bu tür fuarlardan geçer. Mobilyanın hayatımızda önemli bir yeri var. Ankara bu manada bazı sıkıntılar yaşıyor. Ama bu sıkıntıları aşabilirsek mobilya sektörü, Ankara’nın savunma sanayi dışındaki marka sektörüdür.”  

Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı ise, “Dünya genelinde en kaliteli ürünlerin üretildiği Türkiye’de mobilya denilince akla ahşap mobilya; ahşap mobilya denilince de Ankara Mobilyacılar Sitesi gelmektedir. Ancak yaşadığımızın sıkıntıları aşmak için Siteler’e gereken desteğin verilmesi gerekiyor. Mobilya sektörünün dünya pazarında 200 milyar dolarlık payı var. Ne yazık ki ülkemize, bu paydan yüzde 1 düşmekte. Bunun için ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda mobilya sektörünün payının yüzde 5’lere çıkmaya ihtiyacı var” diye konuştu. 43’üncü Uluslararası MODEV Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nda, Siteler’de üretim yapan 98 firmaya ait stant bulunuyor. 7 bin 500 çeşit ürünün tanıtımının yapılıdğı fuar, 10 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

ANKARA ‘MOBİLYANIN ANNESİ’

ATO Congresium’daki Ankara Mobilya Fuarı’nın (ANKAFF) açılışını ise eski Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Emrullah İşler yaptı. İşler, törende yaptığı konuşmada, Ankara’nın mobilya sektörüne yaptığı katkının altını çizdi. İşler, “Tüm sektörlerde olduğu gibi marka değeri için profesyonellik lazım. Bunun için AR-GE’ye kaynak ayrılmalı. Ticareti tekrar canlandırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.  ATO Başkanı Salih Bezci de, Siteler için “Mobilyanın gözbebeği” ifadesini kullanarak, şunları kaydetti: “Ben 7 yaşımdayken babam Siteler’de kerestecilik yaptı. Buradaki el emeği hiçbir yerde yok.” 

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç de Ankara’yı ‘mobilyanın annesi’ olarak tanımladı. Güleç, Türkiye ve Ankara’nın adını mobilya sektöründe dünyaya duyuracaklarını söyledi. Ankara Mobilya Üreticileri Derneği Başkanı (ANSİMOD) İsmail Biçer de konuşmasında Ankara’nın mobilya sektörünün de başkenti olduğunu söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi