Türkiye’nin En Büyük Gayrimenkul Fuarı Bursa’da Kapılarını Açtı

Türkiye’nin En Büyük Gayrimenkul Fuarı Bursa’da Kapılarını Açtı

​Yeni nesil fuar organizasyonlarıyla sektörlerin rekabet gücünü artıran Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) öncülüğünde düzenlenen ‘IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı’ ve ‘Bursa İnşaat 2016 Fuarı’ kapılarını açtı.

Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılar, daha fuarın ilk saatlerinde 150 konut için sözleşme imzaladı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Hedefimiz, bu fuar sayesinde sektöre 1 milyar dolar ciro sağlamak” dedi. Türkiye’nin üretim üssü konumundaki Bursa, BTSO liderliğinde TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ile işbirliğinde kente nitelikli fuarlar kazandırmayı sürdürüyor. Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 280 firmanın katılımıyla kapılarını açan Bursa İnşaat 2016 ve IRES Bursa Gayrimenkul fuarları, 10 Nisan 2016 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuarların açılış törenine Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

FUARLAR SEKTÖRLERİN REKABET GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’yı fuarcılık alanında bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Nitelikli fuarlarla kentin fuarcılık vizyonuna yeni bir bakış açısı getirdiklerini ifade eden Burkay, kente gelen yerli ve yabancı yatırımcıların turizm ve hizmet sektörüne de hareketlilik kazandırdığını kaydetti. Burkay, “Sektörlerin rekabet gücüne güç katan fuarlarımız, ticaret hacminin yükselmesi ve tanıtım katkısı açısından kentimize ivme kazandırıyor. Yeni nesil fuar organizasyonları ile Türkiye’nin üretim üssü konumundaki Bursa’mızın fuarcılık alanındaki potansiyelini ortaya çıkartıyoruz. Bursa’mızı fuarcılıkta Türkiye’nin başkenti yapma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

MARKA PROJELER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Başkan Burkay, geçtiğimiz sene İnşaat Fuarı kapsamında sadece bir salonda ziyaretçilerini ağırlayan ‘Gayrimenkul Özel Bölümü’nü bu sene 2 ayrı salonda IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı adı altında gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Kentte üretilen ürünün alıcıyla buluşturulmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken İbrahim Burkay, “Fuar sayesinde sektörün 1 milyar dolar ciro yapmasını sağlamaktır. Geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarımızda önemli satışlar gerçekleştirildi. Biz bu hedefe ulaşabileceğimize inanıyoruz. Katma değeri yüksek ürünleri, bu buluşmalarda tanıtacağız. Gayrimenkul ve inşaat projelerinin birlikte görücüye çıktığı IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı ile Bursa İnşaat Fuarı’mızın hem Bursa hem de Türkiye ekonomisine yeni bir ivme kazandıracağına inanıyor, kentimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

KENT EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın İstanbul ile bütünleşerek ulusal ve uluslararası fuar organizasyonlarına ev sahipliği yaptığını söyledi. Fuarcılığın Bursa ekonomisine büyük katkılar sağladığını anlatan Altepe, “BTSO öncülüğünde Bursa’da hayata geçen fuarlarımız kente her alanda büyük katkılar sağlıyor. Bizler inanıyoruz ki, geleceğimiz daha da parlak. Bu zor ve sıkıntılı ortamda dahi Bursa daha fazla büyümeye devam ediyor. İnşaat sektörü ülkemizin parlayan sektörüdür” diye konuştu.

“BURSA’YA YAKIŞIR FUARLAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR”

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO’nun TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ile birlikte Bursa’ya önemli fuar organizasyonları kazandırdığını ifade ederek, “Yeni alanlarda yeni inşaatlar yapmaktansa Bursa’nın tarihi ve merkezi mahallerinin dönüştürülmesini istiyoruz. Tarihi mahallere de yakışır nitelikli projeler üretmeliyiz. Hem kentsel dönüşümü sağlamalı hem de tarihe karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz. İnşaat ve Gayrimenkul fuarlarımız yüzde 42’lik büyüme gerçekleştirdi. Bu büyük bir başarıdır. Bursa BTSO öncülüğünde önemli bir fuar merkezi haline geliyor” dedi.

İLK KEZ TANITILACAK PROJELER DE VAR

TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, düzenlenecek iki fuar organizasyonu ile inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin kalbinin Bursa’da attığını söyledi. 6 ayrı salonda yaklaşık 280’i aşkın katılımcının stant açtığı ‘İnşaat Fuarı ile ‘IRES Gayrimenkul Fuarı’nın yurt dışından başta Körfez ülkeleri olmak üzere önemli alım heyetlerini de ağırlayacağını dile getiren Ersözlü, “Sektörümüzün tüm oyuncuları 5 gün boyunca Bursa’da buluşacak. Bu fuarda ilk defa görücüye çıkacak projeler de yer alacak. Gayrimenkul yatırımcıları 2 ayrı salonda, İnşaat Fuarı katılımcıları ise 4 ayrı salonda projelerini ve ürünlerini pazarlama imkânı yakalayacak” dedi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN BTSO’YA TEŞEKKÜR

İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, BTSO’nun öncülüğünde Bursa’nın fuarcılık vizyonuna büyük bir hareketlilik kazandığını belirterek, “IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı, Türkiye’de alanında düzenlenen en büyük fuardır. Fuarların düzenlenmesinde emeği geçen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim Burkay başta olmak üzere BTSO Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. BEMO Başkanı Erdal Çelebi ve BURTİMDER Başkanı Yusuf Ziya Eskibozkurt da Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarların emlak sektörüne hareketlilik kazandıracağını belirterek, fuarın düzenlenmesine öncülük eden BTSO’ya teşekkür etti.

FUAR AÇILIR AÇILMAZ 150 KONUT SATILDI

Konuşmaların ardından protokol üyeleri fuarların açılışını gerçekleştirdi. BTSO’nun Ticari Safari Projesi ile Azerbaycan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Dubai’den gelen yabancı yatırımcılar da marka projeleri yakından inceledi. Arap ülkelerinden gelen yatırımcılar, fuarın açılmasından kısa bir süre sonra 150 konutluk satış sözleşmesine imza attı. Söz konusu imzalara protokol üyeleri de tanıklık etti.

FUAR DÜNYASI ÖZEL

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi