​Turizmde Ukrayna dopingi

​Turizmde Ukrayna dopingi

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, bu yıl Ukrayna’dan Türkiye'ye gelecek turist sayısında yüzde 10'un üzerinde artış beklendiğini, otellerin bireysel seyahate yönelen turiste özel hazırlık yapması gerektiğini söyledi

Bayındır yazılı açıklamasıyla, TÜROB'un Kiev’de düzenlenen 22.  UITT-Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı sonrasında Ukrayna pazarıyla  ilgili beklentilerini paylaştı. Ukrayna’nın istikrarlı turist sayısı ile Türkiye'nin önemli kaynak  pazarları arasında yer aldığını belirten Bayındır, Rusya’da faaliyetleri büyük  ölçüde engellenen Türk menşeli tur operatörlerinin, Ukrayna kapasitelerini 2016  ve 2017 yıllarında kademeli olarak artıracaklarının öngörüldüğünü kaydetti. Bayındır, Türkiye’ye geçen yıl 700 bin civarında turist gönderen  Ukrayna'dan gelen turist sayısında bu yıl çift haneli artış beklediklerini  belirtti.

Bayındır, şu bilgileri verdi: "Ukrayna ülke ekonomisi geriliyor. Ülkede turizm amacı ile yurt dışına  çıkabilecek ekonomik güce sahip vatandaş sayısının sınırlı olduğu gözleniyor.  2015 yılında yaklaşık 1,5 milyon kişi turizm amacı ile yurt dışına çıktı. Bunun  yarısı Türkiye’ye geldi. Ukraynalı turistlerin, ülkemizde turizm sektöründeki  gelişmeleri yakından takip ettikleri, bir önceki yılın ortalama yüzde 30 altında  fiyatlarla yapılan satışlara karşın daha yüksek oranda indirim fırsatlarını  bekledikleri gözlemleniyor."

TERCİHLERİ Antalya VE İstanbul  

Ukrayna’da en popüler yurt dışı tatil destinasyonunun Türkiye olduğuna  dikkati çeken Bayındır, "Ukraynalı turistler Türkiye’de ağırlıklı olarak Antalya  ve İstanbul destinasyonlarını tercih ediyor. Ülkemizin iklim, turistik tesis  altyapısı, vizesiz giriş, uçuş süresinin kısa olması ve 'her şey dahil' sistemi  pazardaki önemli avantajlarından" ifadelerini kullandı.

Ukraynalı turistlerin ortalama tatil süresinin 10 gün olduğunu  belirten Bayındır, rezervasyon dönemlerinin genel olarak tatil başlangıcının 1-2  ay öncesinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Buradan, Ukraynalı turistlerin 'son  dakika' olarak adlandırılan turist grubuna dahil oldukları görülüyor" bilgisini  verdi.

22. UITT-Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı sırasında  Türkiye standının Ukraynalı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi ile ziyaret  edildiği, Türkiye’ye karşı pozitif görüşlerin paylaşıldığının dikkatlerden  kaçmadığını vurgulayan Bayındır, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın fuara  katılmasının ülkedeki medya tarafından yakından izlendiğini kaydetti.

Bakan Ünal’ın açıklamalarının yazılı ve görsel medyada geniş yer  bulduğunu aktaran Ünal, Türk Hava Yolları (THY) Ukrayna'da Kiev, Odesa, Lviv,  Dnipropetrovsk, Herson ve Zaporijya'nın ardından 7. nokta olarak, ülkenin en  önemli turizm merkezlerinden biri olan Ivano-Frankivsk ile İstanbul arasında  haftanın 7 günü karşılıklı olarak seferler düzenlemeye başladığını hatırlattı.

Bayındır, "Ulaşım çeşitliliği dikkate alındığında, Ukrayna’dan  ülkemize bireysel seyahat eden turist sayısı her geçen gün artıyor. İşletmeler  tarafından pazarlama faaliyetlerinde bu durumun dikkate alınması yararlı  olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi