​Turizmde Ukrayna dopingi

​Turizmde Ukrayna dopingi

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, bu yıl Ukrayna’dan Türkiye'ye gelecek turist sayısında yüzde 10'un üzerinde artış beklendiğini, otellerin bireysel seyahate yönelen turiste özel hazırlık yapması gerektiğini söyledi

Bayındır yazılı açıklamasıyla, TÜROB'un Kiev’de düzenlenen 22.  UITT-Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı sonrasında Ukrayna pazarıyla  ilgili beklentilerini paylaştı. Ukrayna’nın istikrarlı turist sayısı ile Türkiye'nin önemli kaynak  pazarları arasında yer aldığını belirten Bayındır, Rusya’da faaliyetleri büyük  ölçüde engellenen Türk menşeli tur operatörlerinin, Ukrayna kapasitelerini 2016  ve 2017 yıllarında kademeli olarak artıracaklarının öngörüldüğünü kaydetti. Bayındır, Türkiye’ye geçen yıl 700 bin civarında turist gönderen  Ukrayna'dan gelen turist sayısında bu yıl çift haneli artış beklediklerini  belirtti.

Bayındır, şu bilgileri verdi: "Ukrayna ülke ekonomisi geriliyor. Ülkede turizm amacı ile yurt dışına  çıkabilecek ekonomik güce sahip vatandaş sayısının sınırlı olduğu gözleniyor.  2015 yılında yaklaşık 1,5 milyon kişi turizm amacı ile yurt dışına çıktı. Bunun  yarısı Türkiye’ye geldi. Ukraynalı turistlerin, ülkemizde turizm sektöründeki  gelişmeleri yakından takip ettikleri, bir önceki yılın ortalama yüzde 30 altında  fiyatlarla yapılan satışlara karşın daha yüksek oranda indirim fırsatlarını  bekledikleri gözlemleniyor."

TERCİHLERİ Antalya VE İstanbul  

Ukrayna’da en popüler yurt dışı tatil destinasyonunun Türkiye olduğuna  dikkati çeken Bayındır, "Ukraynalı turistler Türkiye’de ağırlıklı olarak Antalya  ve İstanbul destinasyonlarını tercih ediyor. Ülkemizin iklim, turistik tesis  altyapısı, vizesiz giriş, uçuş süresinin kısa olması ve 'her şey dahil' sistemi  pazardaki önemli avantajlarından" ifadelerini kullandı.

Ukraynalı turistlerin ortalama tatil süresinin 10 gün olduğunu  belirten Bayındır, rezervasyon dönemlerinin genel olarak tatil başlangıcının 1-2  ay öncesinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Buradan, Ukraynalı turistlerin 'son  dakika' olarak adlandırılan turist grubuna dahil oldukları görülüyor" bilgisini  verdi.

22. UITT-Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı sırasında  Türkiye standının Ukraynalı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi ile ziyaret  edildiği, Türkiye’ye karşı pozitif görüşlerin paylaşıldığının dikkatlerden  kaçmadığını vurgulayan Bayındır, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın fuara  katılmasının ülkedeki medya tarafından yakından izlendiğini kaydetti.

Bakan Ünal’ın açıklamalarının yazılı ve görsel medyada geniş yer  bulduğunu aktaran Ünal, Türk Hava Yolları (THY) Ukrayna'da Kiev, Odesa, Lviv,  Dnipropetrovsk, Herson ve Zaporijya'nın ardından 7. nokta olarak, ülkenin en  önemli turizm merkezlerinden biri olan Ivano-Frankivsk ile İstanbul arasında  haftanın 7 günü karşılıklı olarak seferler düzenlemeye başladığını hatırlattı.

Bayındır, "Ulaşım çeşitliliği dikkate alındığında, Ukrayna’dan  ülkemize bireysel seyahat eden turist sayısı her geçen gün artıyor. İşletmeler  tarafından pazarlama faaliyetlerinde bu durumun dikkate alınması yararlı  olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi