Ares Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Gençoğlu A Haber'de

Ares Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Gençoğlu A Haber'de

Ares Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Gençoğlu A Haber TV'de Fuar sektörü ve İBATECH Fuarı ile ilgili çok özel açıklamalar yaptı.

Başbakanın açıklamış olduğu yeni reform paketini ayakta alkışlamak lazım hukuk alanında yabancı yatırımcıyı teşvik anlamında birde gelir vergisinde ki karışıklığı giderme noktasında gerçekten önümüzü görebileceğimiz atılım olduğunu görüyorum. Verilen teşviklerle birlikte fuarlar büyüyecek ikincisi de yabancı yatırımcı ile ilgili bürokrasi azaldıkça Türkiye’de yatırım yapmak isteyen firmalar geldikçe fuarların zirve yapmasını bekliyoruz. Türkiye’de yıllık 300'ün üzerinde fuar yapılıyor. Bunun %30’luk kısmı uluslararası statü içerisinde böyle baktığımız zaman sektörlerin çalışma noktası fuarlar teşkil ediyor.

Bu kadar mal bu kadar hizmet ürünü bir arada hiç kimsenin görmesi mümkün değil ve ülke ekonomisine çok ciddi katma değer yaratıyor. Önümüzdeki hafta ekmek makineleri ile açacağımız fuarda sektörün beklentisi yaklaşık 1,5 milyar dolarlık sipariş hacmi bu küçümsenmeyecek bir rakam bütün fuarları bunları koyduğunuz zaman 2023 hedeflerine varmakta sıkıntı çekilmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye'de fuarcılık evvelden lokal yapılırken şimdi bölgesel hale geldi.

Dünya da 1 numara bu işte Almanlar. Almanya fuarları özel sektör yapmıyor eyalet parlamento şirketleri yapıyor. Eyaletleri var o eyaletlerinde birer tane şirketleri var bunların 6 tanesi de bizzat yatırım yapmış vaziyette. Bunun dışında İngiliz durumu var birde fazla büyük olmayan Fransızlar var. Türkiye üreten bir ülke olduğundan Almanların çok dikkatini çekti. Biz bugünü bıraktık 2-3 sene sonrasını çalışıyoruz.2018-2020 planlarını yapıyoruz. Şuan ki duruma baktığımız zaman şimdi fuar alanlarının büyümesi en az Almanya kadar olmasını bekliyoruz. Üretim nerdeyse fuarcılık oraya gidiyor. İstanbul’da fuar zamanların otel oda fiyatları tavan yapmış vaziyette yurtdışında da bu şekilde 50 dolarlık oda 100 dolara çıkıyor.

Fuar dönemi ilkbahar ve sonbahar dönemleri daha yoğun oluyor yaz aylarında zayıflıyor. Türkiye inşaat sektörü, makine ve tarım sektöründe öne çıkıyor. Türkiye’de günlük 125 milyon ekmek üretiliyor elle üretilmek mümkün değil makinelerle üretiliyor. Türkiye ekmek makinesi üretiminde Almanya’dan sonra 2.gelen ülkedir. İtalya ve Fransa’yı yok etti. Üretim yapılmasında KOSGEB’in dış ticaret müsteşarlığının çok ciddi destekleri oldu. IBATECH fuarımız dış ticaret müsteşarlığı destek kapsamına girdi. Afrika başta olmak üzere çok ciddi alım heyetleri organize edildi. Fuara katılım kapsamında küçük ve orta ölçekli firmalara KOSGEB önemli destek sağladı. Fuar kısa dönemli bir yatırım değildir. Fuar uzun dönemli bir yatırımdır beklemek lazım. Mevcut ve potansiyel müşterilerini fuara çağırmalıdırlar.

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL HABER

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi