​19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarını Kurtulmuş açtı

​19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarını Kurtulmuş açtı

Türkiye'nin ilk kez "ortak ülke" olduğu 19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un da katıldığı törenle açıldı.

Mostar Serbest Ticaret Bölgesi'nde düzenlenen açılış töreninde konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, fuarın sadece Bosna Hersek'in değil, tüm bölgenin en önemli fuarlarından biri haline geldiğini belirterek, "Mostar, ilk kurulduğu günden itibaren tüccarların birleşme noktası olmuştur. Bu geleneğini bugün de sürdürmektedir. Mostar bugün de iş adamlarına, yatırımcılara ev sahipliği yapmaktadır." ifadesini kullandı.Bu tür fuarların dünyaya olumlu mesajlar vermesinden dolayı çok değerli organizasyonlar olduğunu kaydeden İzzetbegoviç, bu yıl fuarı 50 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini ifade etti.

İzzetbegoviç, bu yılki fuarda Türkiye'nin ortak ülke olmasının önemine işaret ederek, "Türkiye ile ilişkilerimiz son yıllarda tüm alanlarda yükseliştedir. 2013 yılından 2015 yılına kadar Türkiye ile ticaret hacmimiz iki kat artmıştır. Bunun sadece bir başlangıç olduğuna eminim. Karşılıklı iş birliğimizi arttırmak için potansiyelimiz var." şeklinde konuştu.Bosna Hersek'in iki ay önce AB üyelik başvurusunda bulunduğunu anımsatan İzzetbegoviç, "Tüm farklılıklarımıza, görüş ayrılıklarımıza ve geçmişteki çatışmalarımıza rağmen, iyi bir gelecek, kalkınma ve entegrasyonu yolunu seçebilecek güce sahiptik." dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç de fuar kapsamında, Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda neler yapılabileceğini değerlendirme imkanı bulacaklarını belirterek, Hırvatistan'ın Bosna Hersek'e karşı özel sorumlulukları olduğunu vurguladı.Bosna Hersek'in Hırvatistan'da her zaman güvenebileceği bir ortağı bulunduğunu kaydeden Kitaroviç, Hırvatistan'ın Bosna Hersek'in en önemli ticari ortağı ve Bosna Hersek'e en çok yatırım ülkelerden biri olduğuna dikkati çekti.Kitaroviç, gelecek yıl düzenlenecek 20. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı'nın ortak ülkesi olacaklarını açıkladı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Fİlip Vuyanoviç ise Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı'nın kendisi için özel bir fuar olduğunu kaydederek, "Özel olmasının birden fazla nedeni var. İlki güçlü bir ekonomiye sahip Türkiye'nin ortak ülke olması. İkincisi bu yıl en yoğun katılımın olması. Üçüncüsü ise bölge ülkelerinden üst düzey katılımın olması." dedi.

Bölge ülkeleri arasındaki ekonomik engelleri ortadan kaldırmak amacıyla bugün bir araya geldiklerini aktaran Vuyanoviç, Karadağ olarak, ekonomik anlamda ikili ilişkilerin geliştirilmesi için hazır olduklarını vurguladı.Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç de ekonominin bölge ülkelerini birbirine bağlayan en önemli etkenlerden biri olduğunu vurgulayarak, Bosna Hersek ile Sırbistan arasındaki iyi ekonomik ilişkileri daha da iyileştirmek, ülke geneline yaymak istediklerini kaydetti.

Bölge ülkeleri arasındaki dostane ilişkileri geliştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Vuçiç, "Ekonomik ilişkileri geliştirmeye hazırız. Aramızdaki engelleri kaldırmak için müzakere yapmaya hazırız. Bu, aramızdaki ekonomik ilişkileri de geliştirecektir." diye konuştu.Katılımcılar, açılış konuşmaların ardından stantları gezerek, firmalar hakkında bilgi aldı.

Bu arada, Türkiye'nin fuara "ortak ülke" olarak katılmasından dolayı, fuar alanına giden caddeler Bosna Hersek ve Türk bayraklarıyla donatıldı.24 ülkeden 800'e yakın firma ve sektörel tanıtım grubunun katıldığı fuara, Türkiye'den de 14 firma ve 8 sektörel tanıtım grubu katılıyor. 12-16 Nisan arasında açık kalacak fuara mobilya, tekstil, gıda, metal, sebze-meyve, ilaç, unlu mamuller ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalar katılıyor.


FUAR DÜNYASI ÖZEL

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi