​19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarını Kurtulmuş açtı

​19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarını Kurtulmuş açtı

Türkiye'nin ilk kez "ortak ülke" olduğu 19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un da katıldığı törenle açıldı.

Mostar Serbest Ticaret Bölgesi'nde düzenlenen açılış töreninde konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, fuarın sadece Bosna Hersek'in değil, tüm bölgenin en önemli fuarlarından biri haline geldiğini belirterek, "Mostar, ilk kurulduğu günden itibaren tüccarların birleşme noktası olmuştur. Bu geleneğini bugün de sürdürmektedir. Mostar bugün de iş adamlarına, yatırımcılara ev sahipliği yapmaktadır." ifadesini kullandı.Bu tür fuarların dünyaya olumlu mesajlar vermesinden dolayı çok değerli organizasyonlar olduğunu kaydeden İzzetbegoviç, bu yıl fuarı 50 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini ifade etti.

İzzetbegoviç, bu yılki fuarda Türkiye'nin ortak ülke olmasının önemine işaret ederek, "Türkiye ile ilişkilerimiz son yıllarda tüm alanlarda yükseliştedir. 2013 yılından 2015 yılına kadar Türkiye ile ticaret hacmimiz iki kat artmıştır. Bunun sadece bir başlangıç olduğuna eminim. Karşılıklı iş birliğimizi arttırmak için potansiyelimiz var." şeklinde konuştu.Bosna Hersek'in iki ay önce AB üyelik başvurusunda bulunduğunu anımsatan İzzetbegoviç, "Tüm farklılıklarımıza, görüş ayrılıklarımıza ve geçmişteki çatışmalarımıza rağmen, iyi bir gelecek, kalkınma ve entegrasyonu yolunu seçebilecek güce sahiptik." dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç de fuar kapsamında, Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda neler yapılabileceğini değerlendirme imkanı bulacaklarını belirterek, Hırvatistan'ın Bosna Hersek'e karşı özel sorumlulukları olduğunu vurguladı.Bosna Hersek'in Hırvatistan'da her zaman güvenebileceği bir ortağı bulunduğunu kaydeden Kitaroviç, Hırvatistan'ın Bosna Hersek'in en önemli ticari ortağı ve Bosna Hersek'e en çok yatırım ülkelerden biri olduğuna dikkati çekti.Kitaroviç, gelecek yıl düzenlenecek 20. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı'nın ortak ülkesi olacaklarını açıkladı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Fİlip Vuyanoviç ise Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı'nın kendisi için özel bir fuar olduğunu kaydederek, "Özel olmasının birden fazla nedeni var. İlki güçlü bir ekonomiye sahip Türkiye'nin ortak ülke olması. İkincisi bu yıl en yoğun katılımın olması. Üçüncüsü ise bölge ülkelerinden üst düzey katılımın olması." dedi.

Bölge ülkeleri arasındaki ekonomik engelleri ortadan kaldırmak amacıyla bugün bir araya geldiklerini aktaran Vuyanoviç, Karadağ olarak, ekonomik anlamda ikili ilişkilerin geliştirilmesi için hazır olduklarını vurguladı.Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç de ekonominin bölge ülkelerini birbirine bağlayan en önemli etkenlerden biri olduğunu vurgulayarak, Bosna Hersek ile Sırbistan arasındaki iyi ekonomik ilişkileri daha da iyileştirmek, ülke geneline yaymak istediklerini kaydetti.

Bölge ülkeleri arasındaki dostane ilişkileri geliştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Vuçiç, "Ekonomik ilişkileri geliştirmeye hazırız. Aramızdaki engelleri kaldırmak için müzakere yapmaya hazırız. Bu, aramızdaki ekonomik ilişkileri de geliştirecektir." diye konuştu.Katılımcılar, açılış konuşmaların ardından stantları gezerek, firmalar hakkında bilgi aldı.

Bu arada, Türkiye'nin fuara "ortak ülke" olarak katılmasından dolayı, fuar alanına giden caddeler Bosna Hersek ve Türk bayraklarıyla donatıldı.24 ülkeden 800'e yakın firma ve sektörel tanıtım grubunun katıldığı fuara, Türkiye'den de 14 firma ve 8 sektörel tanıtım grubu katılıyor. 12-16 Nisan arasında açık kalacak fuara mobilya, tekstil, gıda, metal, sebze-meyve, ilaç, unlu mamuller ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalar katılıyor.


FUAR DÜNYASI ÖZEL

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi