​19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarını Kurtulmuş açtı

​19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarını Kurtulmuş açtı

Türkiye'nin ilk kez "ortak ülke" olduğu 19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un da katıldığı törenle açıldı.

Mostar Serbest Ticaret Bölgesi'nde düzenlenen açılış töreninde konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, fuarın sadece Bosna Hersek'in değil, tüm bölgenin en önemli fuarlarından biri haline geldiğini belirterek, "Mostar, ilk kurulduğu günden itibaren tüccarların birleşme noktası olmuştur. Bu geleneğini bugün de sürdürmektedir. Mostar bugün de iş adamlarına, yatırımcılara ev sahipliği yapmaktadır." ifadesini kullandı.Bu tür fuarların dünyaya olumlu mesajlar vermesinden dolayı çok değerli organizasyonlar olduğunu kaydeden İzzetbegoviç, bu yıl fuarı 50 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini ifade etti.

İzzetbegoviç, bu yılki fuarda Türkiye'nin ortak ülke olmasının önemine işaret ederek, "Türkiye ile ilişkilerimiz son yıllarda tüm alanlarda yükseliştedir. 2013 yılından 2015 yılına kadar Türkiye ile ticaret hacmimiz iki kat artmıştır. Bunun sadece bir başlangıç olduğuna eminim. Karşılıklı iş birliğimizi arttırmak için potansiyelimiz var." şeklinde konuştu.Bosna Hersek'in iki ay önce AB üyelik başvurusunda bulunduğunu anımsatan İzzetbegoviç, "Tüm farklılıklarımıza, görüş ayrılıklarımıza ve geçmişteki çatışmalarımıza rağmen, iyi bir gelecek, kalkınma ve entegrasyonu yolunu seçebilecek güce sahiptik." dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç de fuar kapsamında, Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda neler yapılabileceğini değerlendirme imkanı bulacaklarını belirterek, Hırvatistan'ın Bosna Hersek'e karşı özel sorumlulukları olduğunu vurguladı.Bosna Hersek'in Hırvatistan'da her zaman güvenebileceği bir ortağı bulunduğunu kaydeden Kitaroviç, Hırvatistan'ın Bosna Hersek'in en önemli ticari ortağı ve Bosna Hersek'e en çok yatırım ülkelerden biri olduğuna dikkati çekti.Kitaroviç, gelecek yıl düzenlenecek 20. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı'nın ortak ülkesi olacaklarını açıkladı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Fİlip Vuyanoviç ise Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı'nın kendisi için özel bir fuar olduğunu kaydederek, "Özel olmasının birden fazla nedeni var. İlki güçlü bir ekonomiye sahip Türkiye'nin ortak ülke olması. İkincisi bu yıl en yoğun katılımın olması. Üçüncüsü ise bölge ülkelerinden üst düzey katılımın olması." dedi.

Bölge ülkeleri arasındaki ekonomik engelleri ortadan kaldırmak amacıyla bugün bir araya geldiklerini aktaran Vuyanoviç, Karadağ olarak, ekonomik anlamda ikili ilişkilerin geliştirilmesi için hazır olduklarını vurguladı.Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç de ekonominin bölge ülkelerini birbirine bağlayan en önemli etkenlerden biri olduğunu vurgulayarak, Bosna Hersek ile Sırbistan arasındaki iyi ekonomik ilişkileri daha da iyileştirmek, ülke geneline yaymak istediklerini kaydetti.

Bölge ülkeleri arasındaki dostane ilişkileri geliştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Vuçiç, "Ekonomik ilişkileri geliştirmeye hazırız. Aramızdaki engelleri kaldırmak için müzakere yapmaya hazırız. Bu, aramızdaki ekonomik ilişkileri de geliştirecektir." diye konuştu.Katılımcılar, açılış konuşmaların ardından stantları gezerek, firmalar hakkında bilgi aldı.

Bu arada, Türkiye'nin fuara "ortak ülke" olarak katılmasından dolayı, fuar alanına giden caddeler Bosna Hersek ve Türk bayraklarıyla donatıldı.24 ülkeden 800'e yakın firma ve sektörel tanıtım grubunun katıldığı fuara, Türkiye'den de 14 firma ve 8 sektörel tanıtım grubu katılıyor. 12-16 Nisan arasında açık kalacak fuara mobilya, tekstil, gıda, metal, sebze-meyve, ilaç, unlu mamuller ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalar katılıyor.


FUAR DÜNYASI ÖZEL

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi