​Türk üretimi araçlar görücüye çıkacak

​Türk üretimi araçlar görücüye çıkacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul'da CNR Expo Fuar Merkezi'nde yapılacak ve savunma sanayii ürünlerinin sergileneceği High Tech Port by MÜSİAD Fuarı'nın tanıtımı Ankara'da yapıldı. Fuarda, Türk savunma sanayiinin gururu milli helikopter, zırhlı araçlar ve yüksek teknoloji ürünü cihazlar görücüye çıkacak.

9-12 Kasım tarihleri arasında İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan, Türkiye’nin en verimli iş geliştirme platformu High Tech Port by MÜSİAD Fuarı’nın lansman resepsiyonu Ankara’da yapıldı. Resepsiyona, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İSMAİL DEMİR, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri, savunma sanayiinde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Erdoğan katılacak

Geleneksel savunma fuarlarından farklılaşarak, bir gösteri alanı olmasının yanında iş geliştirme platformu olan High Tech Port by MÜSİAD’ın üçüncüsü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himaye ve katılımıyla,  9-12 Kasım 2016 tarihlerinde CNR Expo’da düzenlenecek. Fuar; Türk savunma ve havacılık sanayisine uluslararası iş geliştirme fırsatı, odak ve hedef pazarlara sıcak ulaşım ve uluslararası rekabet avantajları sunacak. Fuara, 20'den fazla ülkeden delegasyon katılacak.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, yüksek teknolojinin sürükleyici gücünün savunma sanayi olduğunu ifade etti. Türkiye'nin son yıllarda özellikle savunma sanayi alanında yaptığı atılımlarla dikkatleri üzerine çektiğini belirten Demir, bu alandaki çalışmaların süreceğini de vurguladı. Savunma sanayi şirketlerinin 3. High Tech Port by MÜSİAD Fuarı'nda çeşitli iş birliklerine imza atabileceğine değinen Demir, "Ülkelerle temaslarda bulunduğumuz zaman biz sadece ürün pazarlamak, tanıtmak amacıyla orada olmadığımızı özellikle vurguluyoruz. Bu ülkelerle ve firmalarla biz teknoloji paylaşımına da hazır olduğumuzu düşünüyoruz ve bunu öneriyoruz" diye konuştu.

Stratejik sektör

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye'nin 4. sanayi devrimini yakalayabilmesi için şimdiden hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. MÜSİAD olarak, yüksek katma değerli ürünlerinin artılması için önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Olpak, bunun için Ar-Ge'ye, inovasyona ve mühendislik bilgisinin daha fazla öne çıktığı teknoloji yoğun ürünlere ağırlık verilmesi gerektiği kaydetti. Olpak, havacılık ve savunma sanayinin, hem yüksek teknoloji içeren, hem de ulusal güvenlik açısından stratejik önemi olan sektör olduğunu belirterek, "MÜSİAD olarak hedefimiz bu sektörleri yalnızca ulusal güvenlik açısından değil, ulusal ekonomi bakımından da stratejik sektörler haline getirmektir. High Tech Port, Türkiye’nin güçlü pazarını ve 10 yılda yüksek teknolojiye, Ar-Ge ve inovasyona yaptığı yatırımları, havacılık ve savunma sanayisinde kat ettiği yolu, en iyi ifade eden vitrin projesidir" ifadesini kullandı. Fuarda Türkiye’nin ürettiği birçok yeni platformun da sergileneceğini vurgulayan Olpak, aynı dönemde gerçekleştirilecek Uluslararası İş Forumu'nda "İnovasyon Ekonomisi ve Refah" konusunun ele alınacağını belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi