Bursa ‘Küresel fuar acentası’ projesiyle 112 ülkeyi geçti

Bursa ‘Küresel fuar acentası’ projesiyle  112 ülkeyi geçti

​Bursa, 112 ülkeyi geçtiBTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, "Bursa, 12-13 milyar dolar ihracatla 112 ülkeden daha fazla dış satım gerçekleştiriyor" dedi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'nın toplam dış ticaret hacminin 25 milyar doların üzerinde olduğunu belirterek, "Bursa, 12-13 milyar dolar ihracatla 112 ülkeden daha fazla dış satım gerçekleştiriyor" dedi.
 
Burkay yaptığı açıklamada, Bursa'nın özellikle ihracat potansiyeli olarak bakıldığında Türkiye'nin en büyük ikinci kenti konumunda olduğunu söyledi.Bursa'nın kilogram başına ihracat fiyatında 4 dolar hedefini yakalamasının önemine işaret eden Burkay, "Bugün 2015 ihracatına baktığımızda Bursa, kilogram değeri olarak 4 doları yakalamış durumda" diye konuştu.
 
BTSO olarak özellikle hem kent hem ülke ihracatını ve sınır ötesi ticareti geliştirmek için yürüttükleri "Küresel Fuar Acentası" projesiyle bugüne kadar 2 bin 700 KOBİ üyesini, yurt dışındaki fuarlara götürdüklerini anlatan Burkay, "Yani her 10 üyemizden birini BTSO destekleriyle yurt dışına götürme imkanı bulduk" değerlendirmesinde bulundu.
 
Burkay, Türkiye'nin 2023 yılı için belirlediği 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalaması için şu anda mevcut olan 55 bin ihracatçı sayısını 100 bine çıkarmak zorunda olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti: "KOBİ'lerimizin sınır ötesi ticarete ve ihracata alışmaları anlamında BTSO olarak yürütmekte olduğumuz 'Küresel Fuar Acentası' ve 'Ticari Safari' projemiz inşallah Türkiye'de en fazla ihracatçı sayısını artıran merkezlerden birinin Bursa olmasına yardımcı olacaktır. Bursa toplam dış ticaret hacmi 25 milyar doların üzerinde ve 12-13 milyar dolar ihracatla dünyadaki 112 ülkeden daha fazla ihracat gerçekleştiriyor. İzlanda, Kosta Rika, Paraguay, Uruguay, Özbekistan, Malta, Senegal, Arnavutluk ve Kırgızistan gibi birçok ülkenin ihracatından daha fazlasını tek başına gerçekleştiren bir kentiz. Burkay, il olarak dış satımda ülkelerle yarıştıklarını belirterek, Bursa ihracatını daha yukarılara taşımaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi