IBATECH 2016 Fuarını Bakan Cevdet Yılmaz açtı

IBATECH 2016 Fuarını Bakan Cevdet Yılmaz açtı

Kalkınma Bakanı Yılmaz "Türkiye`de güçlü bir yönetim ve siyasi istikrar var. 2019`a kadar seçimlerin olmayacağı, belirsizliğin az, öngörülebilirliğin yüksek olduğu bir ülke var. Buraya yatırımcıları davet ediyorum dedi.

İBATECH 2016 Fuarı Açılış-Foto Galeri
Messe Stuttgart Ares Fuarcılık tarafından CNR Expo Fuar Merkezi'nde bu yıl 9'uncusu düzenlenen "Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri Dondurma, Çikolata ve Teknoloji Fuarı - IBATECH 2016" başladı.Fuarın açılışında konuşan Yılmaz, fuarı düzenleyenlere teşekkür ederim, işletme sayısı bazında gıda ve içecek sektörünün toplam imalat sanayisindeki payının yüzde 12 civarında olduğunu belirterek, Türkiye'de ciddi üretim çeşitliliği bulunduğunu, gıda üretiminde geniş bir üretim yelpazesine sahip olmanın büyük ülkenin avantajlarından olduğunu söyledi. Yılmaz, bu alanda KOBİlerin ön plana çıktığının görüldüğünü, fuardaki KOBİ'lerin varlığının kendisini heyecanlandırdığını kaydederek, küresel krizin etkilerinin hissedildiği bu dönemde KOBİ'lerin daha fazla takdir edilmesi gerektiğini, KOBİ'lerin her türlü değişime uyum sağlayabildiğini, istihdamın, girişimciliğin ve yeniliğin zeminini oluşturduğunu vurguladı.

"Türkiyede işletmelerimizin yüzde 95'i mikro işletme. Yani 1 ile 9 kişi arasında çalışanı var. Yüzde 3'ü küçük işletme. 10'dan 49'a kadar istihdam sağlıyor" diyen Yılmaz, geri kalanın da orta ve büyük işletmeler olduğunu, bu verilerin KOBİ'lerin ekonomideki ağırlığını gösterdiğini bildirdi.Yılmaz, "Gıda ve içececek sanayimizin istihdam içindeki payı da son derece önemli. Toplam istihdamımız içerisinde yüzde 13 civarında bir paya sahip. Bu rakam aşağı yukarı 450 bin kişiye tekabül ediyor" diye konuştu. Fırıncılık ve unlu ürünler sanayisinin de bu toplam istihdam içindeki payının yüzde 40 olduğunu dile getiren Yılmaz, emek yoğun bir sektörden bahsettiklerini aktardı.

İHRACATTA 2,5 KAT ARTIŞ

Gıda sanayisinin 2005-2014 dönemindeki ihracatında ciddi artış gözlemlendiğini belirten Yılmaz, 2005'te 4,2 milyar dolar olan ihracatın 2014'te 11,2 milyar dolara kadar yükseldiğini, 2015'te bu ihracat rakamı 10,2 milyar dolara gerilese de bunun sebebinin dünyadaki toplam talebin ve Türkiye'nin toplam ihracatının daralmasından kaynaklandığını bildirdi.

Yılmaz, Türkiye'nin dünya ihracatındaki payını koruduğuna da dikkati çekti.İhracatta temel ürün olarak işlenmiş meyve ve sebzelerin ağırlığı olduğunu ifade eden Yılmaz, "Bunu buğday unu başta olmak üzere öğütülmüş tahıl ürünleri takip ediyor. bunların payı yüzde 12 civarında. Çikolata gibi kakaolu ve şekerli ürünler ise gıda ihracatımızda yüzde 10 gibi bir paya sahip. Ekmeğin dahil olduğu fırıncılık ürünlerinin ise yüzde 7 payı var" ifadelerini kullandı.

GIDA İHRACATINDA PAZARLARIMIZ ARTIYOR

Yımaz, pazar çeşitliliğinin giderek arttığını belirterek, AB pazarı 2005'te gıda sanayisi için yüzde 47 gibi bir ağırlığa sahipken, 2004'te bu payın yüzde 28'e kadar gerilediğini kaydetti.Orta Doğu ülkelerinin payının aynı dönemde yüzde 21'den yüzde 41'e yükseldiğini ifade eden Yılmaz, Afrika ülkelerinin payının ise yüzde 8'den yüzde 11'e çıktığını bildirdi.

GIDA MAKİNELERİ İHRACATINDA YILLIK ARTIŞ YÜZDE 22'DEN FAZLA

Yılmaz, 2005-2015 döneminde makine ihracatının 2,9 milyar dolardan 7,2 milyar dolara yükseldiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:"Makine gibi nitelikli bir alanda yıllık ortalama yüzde 15 ihracat artışı sağlamamız gerçekten çok sevindirici. Aynı dönemde gıda makineleri sektörünün ihracatı 139 milyon dolardan 446 milyon dolara yükselmiş.Buradaki yıllık ortalama artış yüzde 22'nin üzerinde. Çok daha sevindirici. Geçtiğimiz 10 yılda yaşanan bu gelişme sektörün geleceği hakkında da bize fikir veriyor. İnşallah önümüzdeki süreçte Türkiye gıda makineleri alanında dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yerini alacak.Makine alanında 1000 civarında önemli firmamız var. Onların başarılarıyla bu sonuçlar elde ediliyor. Bu alanda sevindirici olan katma değerin yüksek olması. Katma değeri çok yüksek bir alandan bahsediyoruz. İhracatta birçok alanda arzu ettiğimiz katma değer yok."

PAZARIMIZ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYECEK

Yılmaz, fuar dolayısıyla Türkiye'ye gelen girişimcilere ve yatırımcılara seslenerek, şu mesajı verdi:"Hükumet olarak bu sektörün yanında ve arkasındayız. Bu sektör inşallah yabancı ortaklarla birlikte, gelişen ticaretle birlikte hem Türkiye, hem de değişik ülkelerdeki iş dünyası için yeni fırsatlar oluşturacaktır. Türkiye'de güçlü bir yönetim ve siyasi istikrar var. 2019'a kadar seçimlerin olmayacağı, belirsizliğin az, öngörülebilirliğin yüksek olduğu bir ülke var. Buraya yatırımcıları davet ediyorum. Diğer taraftan teşvik politikaları ve desteklerimizle her zaman üreticilerimizin yanındayız.Geçmiş performansı anlattım, gelecekte çok daha büyük rakamları hep birlikte göreceğiz. Küresel şartlar ne olursa olsun Türk girişimcisinin dinamizmi, özellikle KOBİ'lerin dinamizmiyle pazarımız her geçen gün büyüyecek. Markalaşmayla, katma değeri daha yüksek ürünleri üretmeyle, ürün ve pazar çeşitlendirmesiyle sektörümüzü çok daha farklı bir düzeye çıkaracağız."

GENÇOĞLU: "DÜNYADAKİ EN BÜYÜK İKİNCİ FUAR

Messe Stuttgart Ares Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Gençoğlu, fuarın 50 bin metrekarelik alanda düzenlendiğini belirterek, bu konuda Almanya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci fuarı olduğunu söyledi.Fuarın hazırlığında 8 bin kişinin emeği olduğunu dile getiren Gençoğlu, IBATECH sektörünün 6 milyar dolarlık hacme sahip olduğunu, bu fuarda yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmi beklediklerini bildirdi.Gençoğlu, sektörün desteklenmesi ve yurt dışına tanıtımı için devlet tarafından gereken desteğin verileceğine olan inançlarının tam olduğunu kaydederek, bu konuda Bakan Yılmaz'a teşekkürlerini sundu.

Genel Müdür Gençoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Doğu'da Çin'i düşünerek Almanya'ya kadar bir çizgi çektiğimizde bu alandaki hiçbir ülkede üretim yok, katma değeriyle 6 milyar doları bulan sektörün tek üreticisi Türkiye. Çin ile rekabet etmediğimiz ender sektörlerden biri, çünkü Çin'de de üretim yok. Teknolojiyi yüzde 100 kendi imkanlarımızla üretiyoruz. Bugüne kadar yaygın olarak kullanılan eski tip fırınların yerini alan ve fuarda sergilenen yeni ekmek fırınları, pişirme sırasında içeride biriken, ekmeğin üzerine yapışan ve kanserojen etkisi olan karbon partiküllerini yok ediyor. Türkiye’de üretilen bu yeni teknoloji fırınlar kanser vakalarında önemli bir azalma sağlayacak."

BAKAN YILMAZ TATLI VE DONDURMANIN TADINA BAKTI

Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle fuara katılan firmaların temsilcileri ve alım heyeti yetkilileri, konuşması sonrası Bakan Yılmaz'a günün anısına hediye takdiminde bulundu.Açılış kapsamında Bakan Yılmaz ve beraberindekiler pasta kesti. Daha sonra fuar alanında stantları ziyaret eden Yılmaz, kendisine ikram edilen dondurma ve lokma tatlısının tadına baktı. Yılmaz'a börek, pasta ve ekmek de ikram edildi.

4 KITADAN, 20 ÜLKEDEN KATILIM

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri Dondurma, Çikolata ve Teknoloji Fuarı IBATECH 2016, yöresel lezzetler, çikolatadan yapılan dekoratif ev eşyaları ve 2 metre büyüklüğündeki pastayla renkli görüntülere sahne oluyor.Dört kıtadan ve 20 ülkeden 366 firmanın katıldığı fuara yaklaşık 70 bin civarında ziyaretçi bekleniyor. Fuara, Almanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Belçika, İsviçre, Japonya, Hollanda, Çin, İspanya, İran, Romanya, Ukrayna, Bulgaristan ve Lübnan'dan 30'dan fazla firma doğrudan katılırken, bu yıl ilk defa Alman milli katılımı gerçekleşiyor.Fuarda, ekmeğin tazeliğini daha uzun süre nasıl koruyacağı, hangi çeşit ekmeğin en sağlıklı olduğu, pastanın kaç günde tüketilmesi gerektiğini gibi sağlıkla ilgili soruların da cevabı veriliyor.Öte yandan, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Hollanda, Irak, İran, İsrail, Etiyopya ve daha pek çok ülkeden alım heyetleri de fuarı ziyaret edecek. İBATECH 2016 Fuarı Açılış-Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

19 Eylül 21 Eylül

6.Kırşehir Tarım ve Hayvancılık ve Yöres

Kapalı Teşhir Salonları Kırşehir

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

19 Eylül 22 Eylül

İstanbullight 11.Uluslararası Aydınlatma

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM NTSR Fuar ve Gösteri Hizmetleri A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

İkon Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti

19 Eylül 23 Eylül

Trakya 13.Tarımtech 2018

Lüleburgaz Semt ve Fuar Alanı Kırklareli

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Tarım Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Hayvancılık Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Agrotec 2018   22.Uluslararası Tarım  ve

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknoloj

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Tohum ve Fidancılık Fuarı

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

Farm Boss - Eskişehir 8.Uluslararası Tar

Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

İstanbul Beauty and Wellness Show

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Sign İstanbul-2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Konfeksiyon Makinesi 2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

Tüyap İhtisas Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Elazığ İnşaat Mobilya, Dekorasyon ve Te

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Start Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

MEBEX, Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri, B

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

ÇEV-TECH, Çevre Teknolojileri, Geri Dönü

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

Decoboss- Batı Karadeniz 2.Yapı, Dekora

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolife Fuarcılık Ticaret A.Ş.

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi