DATAF Fuarı Van'da Başladı

DATAF Fuarı Van'da Başladı

"Ajans Asya Fuarcılık tarafından bu yıl 6. düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı."

14-17 Nisan tarihleri arasında Ajans Asya Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı (DATAF) kapılarını ziyaretçilerine açtı. Bu yıl 6’cısı düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarına toplam 70 firma katılıyor. Değişik illerden 40 firmanın yanı sıra yurt dışından da bir firma katılım sağladı. Van ve ilçelerinden ise toplamda 29 firma fuara katıldı.

İlhan Siyahtaş

Organize Sanayi Bölgesi Fuar Merkezinde gerçekleştirilen açılış törenine Vali İbrahim Taşyapan, Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cahit Bozbey, Van TSO Başkanı Necdet Takva, TSO Yönetimi, OSB Başkanı Şemsettin Bozkurt, OSB Yönetimi, VAN TB Başkanı Enver Menduhoğlu, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Emin Tuğrul, STK temsilcileri, Kurum amirleri ve davetliler katıldı.

“Bu Fuar Van’ın Trendini Yükseltti”

Fuarın açılış konuşmasını yapan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler,  “Bildiğiniz gibi bu yıl tarım fuarımızın 6’cısını düzenliyoruz. İlk fuardan bugüne giderek trendini yükselten fuarımız geçen yıl Türkiye rekoru kırdık. Bir firmamız kendi firma rekorunu kırdı. Bu yılda amaçlarımız var. Daha verimli bir fuar yapmak bu yıl ki en büyük amacımızdır. Bu fuardaki ana amaç bölgemize ve ilimize 150 milyon TL’lik bir katkı sağlamayı düşünüyoruz. Türkiye’de daha önce yaşanmamış bir ilk yaşandı. Fuarımız açılmadan firmalarımız satışlara başladı. Buda Van’a has bir gelenek oldu. Yaşanan bu olaydan da mutluluk duyuyoruz” dedi.

 “Üzerimize Düşeni Yapıyoruz”

Fuarların kent için büyük önem arz ettiğini ifade eden Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Şemsettin Bozkurt, “Böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Böyle bir tesisi Van’a kazandıranlara teşekkür ediyorum. Fuarlar kentlerin ekonomisi, gelişimi ve tanıtımı için büyük önem taşıyor. Bizde Van Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayiciler olarak fuarların düzenlenmesinde düşen görevin bilinci ile kentimizin kalkınması için halkımızın hizmetindeyiz. Gelecek fuar içinde gerek bölgede gerekse Türkiye genelinde bir lobicilik faaliyeti sürdürmek ve bununla ilgili kent tanıtımı için üzerimize düşeni yapacağız” dedi.


 “Bu Tarz Organizasyonları Destekliyoruz”

Fuar açılışında konuşan Van Ticaret Borsası (Van TB) Başkanı Enver Memduhoğlu şöyle konuştu: “Bu yıl 6’cısı düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı ilimizin kadim mesleği olan tarım ve hayvancılık sektöründe üretici ile tüketicinin bir araya gelmesi için bir semboldür. Bu anlamda tüm zamanların ölmeyecek en büyük sektörü tarım ve hayvancılıktır. Borsa olarak biz her zaman bu tür organizasyonları destekliyoruz” dedi.

 “Her Geçen Yıl Fuarımız Gelişiyor”

Son olarak konuşan Vali İbrahim Taşyapan, “ Bugün Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı 6’ncısının açılışını yapıyoruz. Bizim görev süremizde bu fuarın ikincisini açıyoruz. Yine geçen yıl olduğu gibi çok güzel bir alanda fuarımızın açılışını yapıyoruz. Her geçen yıl fuarımız biraz daha gelişerek ve bölgemizde önemli bir yere sahip olarak yoluna devam etmekte. Fuarlar üretici ve tüketicileri bir araya getirirken ayrıca yeni teknolojileri, teknikleri ve gelişmeleri de sektörün içerisinde olan insanlara tanıtan alanlardır. Bunun ilimizde yapılıyor olması büyük bir öneme sahiptir. Kalkınma Bakanlığımızın cazibe merkezleri kapsamında ilimiz güzel bir fuar alanına kavuşmuş bulunmaktadır. Bu fuarın ilimizde olması ve burada belli aralıklarla çeşitli kategorilerde fuarların düzenlenmiş olması da, ilimizin ekonomik canlılığı açısından büyük önem taşıyor. Bu yüzden bu fuarlara hep birlikte el vererek, destek vermesi gerekiyor. Bizde bu organizasyonu önemsiyoruz” dedi.

“Küçükbaş Hayvan Sıralamasındaki Liderliğimizi Korumalıyız”

Vali İbrahim Taşyapan,” İlimizin ana motor sektörü hayvancılıktır. Tarım bir üst başlıktır. Ancak bizim ilimizin en önemli sektörü hayvancılıktır. Hayvancılık alanında iyi bir trendle yükselmeye devam ediyoruz. Aslında konsept gün geçtikçe değişiyor. Küçükbaş hayvancılık yeni bir şekle bürünmekte. Bu yüzden yeni tesisler kuruluyor ve bu tesisler gün geçtikçe artıyor. Bizim esas hayvancılığımız büyük meralara sahip olmamızdır. Küçükbaşta iyi bir geçmişe sahibiz bu geleneği koparmadan devam ederek bu alandaki liderliğimizi korumalıyız. Şu anda ülkemizde küçükbaş hayvan sayısında lideriz. Şu anki durumda ülkemizde küçükbaş hayvan sayısında lideriz. Ama sektörsel düzeyde baktığımızda sıkıntıların olduğunu görebiliriz. Gerek yetiştiriciliğimizde gerekse de pazarlamamızda sıkıntılar yaşamaktayız. El birliği ile bu sıkıntıları aştığımız zaman hem hayvan sayımızda hemde nitelikte verimlilik açısından hayvancılık sektörümüzü daha da ileriye götürebileceğiz. Bunun yollarını hep birlikte aramalıyız. Bu fuarlarda bu tür bir gelişime katkı sağlayacağını düşünüyorum. Van dışından gelen ve katılım sağlayan bütün firmalarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

KAYNAK VAN EXPRES

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi