​​Otokar, Busworld Türkiye’ye 8 aracıyla katıldı

​​Otokar, Busworld Türkiye’ye 8 aracıyla katıldı

Son 6 yıldır üst üste Türkiye otobüs pazarının lideri olan Otokar, Busworld 2016'da 7 metreden 18,75 metreye kadara uzanan geniş ürün yelpazesi ile yer aldı.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 14-17 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen BUSWORLD TURKEY 2016 Otobüs Endüstrisi ve Yan Sanayi Uluslararası İhtisas Fuarı'nda yeni körüklü aracı Kent LF başta olmak üzere 8 aracını tanıttı. Türkiye otobüs pazarının son 6 yıllık lideri Otokar, 14-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen BUSWORLD TURKEY 2016, Otobüs Endüstrisi ve Yan Sanayi Uluslararası İhtisas Fuarı'nda yeni körüklü otobüsü Kent LF başta olmak üzere 8 aracıyla yer aldı. Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar fuara 7 metreden 18,75 metreye kadar uzanan geniş ürün yelpazesi ile katıldı.

Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Otokar'ın 45'ten fazla ülkede, fikri mülkiyet hakları kendisine ait ticari araçlarıyla faaliyet gösteren, Türkiye'nin otomotivde en önemli oyuncularından biri olduğunu belirtti. Akgül, "Son 6 yıldır otobüs pazarının lideri ve Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markasıyız. Otokar olarak Türkiye otomotiv sanayiindeki yerimizi 2015 yılında daha da sağlamlaştırdık. Ciromuz yüzde 16'lık artışla 1,4 milyar TL'ye ulaştı. Şirketimiz geçen yıl ihracatını da yüzde 77 oranında artırarak, yurt içinde yakaladığı ivmeyi yurtdışında da başarıyla sürdürdü. 2015 sonunda şirketimizde ihracatın ciro içindeki payı yüzde 29 seviyesine yükseldi. Otokar olarak, başta Avrupa olmak üzere 45'ten fazla ülkeye otobüs ihraç ediyoruz. Geçen yıl küçük otobüs segmentinde Türkiye'nin ihracat lideri olduk" dedi.

OTOKAR'IN AVRUPA'DAKİ PAZAR PAYI BÜYÜYOR

Otokar'ın 2011 yılında Fransa'da "Otokar Avrupa" şirketini kurarak Avrupa pazarında önde gelen otobüs üreticilerinden biri olmayı hedeflediğini hatırlatan Akgül, "Bu hedefimize hızla ilerliyoruz. 2015'te Otokar Fransa'nın en çok tercih edilen küçük otobüs markası oldu. Aynı zamanda İtalya, İspanya, Almanya gibi hedef pazarlardaki çalışmalarımız sayesinde bu ülkelerde otobüs satışlarımız önemli ölçüde arttı. 2015 yılının bizler için en önemli ihracatı Malta toplu taşıma sektörünün kullanımına sunduğumuz Doruk otobüsleri oldu. Otokar Kent otobüs siparişi ile artırılan bu anlaşma, Türkiye'nin sağdan direksiyonlu en büyük otobüs filosu ihracatı oldu. Geçen yıl Tunus, Avrupa'da Fransa ve İtalya'nın ardından en fazla araç sattığımız ülke olurken, Belçika pazarındaki satışlarımızı da geçen yıl bir önceki yıla göre üç kat artırdık" açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE'DE SATILAN HER 3 OTOBÜSTEN 1'İ OTOKAR

Türkiye'de geçen yıl toplam 567 bin 769 adet ticari araç üretimi gerçekleştirildiğini, bu rakamın 15 bin 920 adedinin otobüs ve küçük otobüs olduğunu hatırlatan Akgül, "Otokar olarak biz geçen yıl toplam 3 bin 531 adetlik otobüs ve küçük otobüs üretimine imza attık. 2015 yılında altıncı kez, 25 ve üzeri yolcu taşımacılığında Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası olduk. İç pazarda satılan her 3 otobüsten 1'i Otokar oldu. Geçtiğimiz yıl ayrıca Türkiye'nin en çok küçük otobüs ihracatını yapan firma olduk" dedi. 2016 yılının ilk çeyreğinde de liderliklerini koruduğunu belirten Akgül, 2016'nın ilk üç ayında da 25 yolcu ve üzeri yolcu taşımacılığında satılan her 3 otobüsten 1'inin Otokar olduğunu söyledi.

DAHA GÜVENLİ ARAÇLAR İÇİN AR-GE ÇALIŞMALARI

Türkiye'nin en başarılı Ar-Ge merkezlerinden birine sahip olan Otokar'ın son 10 yılda cirosunun yüzde 3,8'ini Ar-Ge'ye ayırdığını; son 10 yılda 310 milyon TL Ar-Ge harcaması yapıldığını belirten Basri Akgül, merkezin yurtiçi ve yurtdışından otomotiv başta olmak üzere pek çok sektörün Ar-Ge çalışmalarında bağımsız bir akreditasyon merkezi olarak da hizmet verdiğini söyledi. Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü, Türkiye'nin ilk hibrit otobüsü gibi yeniliklere imza attıklarını hatırlatan Akgül, yeni araçlara ilişkin olarak ise şu bilgileri aktardı: "Ticari araçlar alanında 2016 itibarıyla Türkiye'de geçerli olacak yeni regülasyonlar ve Euro 6 Emisyonlu Motorlu Araçlar Yönetmeliği doğrultusunda tüm çalışmalarımızı tamamladık. Euro 6 araçlarımızı zaten uzun bir süredir Avrupa pazarlarına satıyoruz. Türkiye pazarına sunacağımız yeni araçlarımızın örneklerini de Busworld'de görmeniz mümkün." Güvenlik konusunda da regülasyonların isterlerinin üzerinde çalışmalar yürütüldüğünü belirten Akgül şunları söyledi: "2016 ile birlikte zorunlu olan "Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi" ve "Şerit Değiştirme İkaz Sistemi" çalışmaları Otokar Ar-Ge merkezi bünyesinde projelendirildi. İki farklı seviyeden oluşan fren sisteminde, ikinci seviye testleri 2018'den itibaren zorunlu olmasına rağmen, Otokar bu testlerden de başarıyla geçti."

KENT LF KÖRÜKLÜ TÜRKİYE'DE İLK KEZ BUSWORLD'DE

Otokar, bu yıl otobüs alanındaki liderliğini sürdürmeyi hedefliyor. Otokar, geçen yıl Avrupa'ya tanıttığı Euro 6 motorlu KENT LF körüklü otobüslerini de Türkiye'de ilk kez BUSWORLD 2016'da sergiliyor. Son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT (Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs) Genel Müdürlüğü'nün 100 adet körüklü otobüs alımı ihalesini kazanan Otokar, ESHOT'a bu araçlardan temin edecek. Halihazırda Doruk ve Kent otobüslerinin hizmet verdiği İzmir'de şimdi de körüklü otobüslerimiz yolcu taşımacılığı yapacak. İhale kapsamında bu yıl içinde teslim edeceğimiz araçların bakım ve servis destek hizmetleri de Otokar'a ait olacak."

Otokar'ın fuarda sergilediği araçlar ise şöyle: şehiriçi otobüslerinde Kent LF Körüklü (18,75 m.), Kent LF (12 mt), Doruk LE (10 mt), Sultan City (7,7 mt), servis ve turizm otobüslerinde ise Sultan Comfort (7 mt), Engelsiz Sultan Maxi (7 mt), Doruk T (10 mt), Kent U (12 mt).

OTOKAR'IN BUSWORLD'DE SERGİLEDİĞİ ARAÇLAR

KENT KÖRÜKLÜ: 18,75 metre uzunluğundaki Kent Körüklü otobüs, basamaksız alçak giriş tabanı, geniş iç hacmi ve yüksek taşıma kapasitesi ile dikkat çekiyor.

KENT LF: 12 metrelik araç, basamaksız alçak giriş tabanı, geniş iç hacmi ile yolculara eşsiz konfor sunan, düşük işletme giderleri ve dayanıklılığı ile ideal bir belediye otobüsü. Güçlü kliması ile her mevsim ferah yolculuk vaad ediyor. ABS, ASR, disk frenler ve kapılarda sıkışmayı önleyici sistem ile maksimum güvenlik sunuyor.

DORUK LE: İç ve dış modern görüntüsü, güçlü motoru, yol tutuşu ve üstün çekiş performansının yanı sıra ekonomik olmasıyla da ön plana çıkıyor. Alçak tabanı ve iniş kapısındaki engelli rampası ile tekerlekli sandalyeli, bebek arabalı ve yaşlı yolcuların rahatlıkla araca giriş ve çıkışına olanak sağlıyor. Büyük ve geniş camları, ferah iç hacmi ve standart sunulan kliması ile yolculara rahat ve keyifli yolculuk yaşatıyor. Avrupa güvenlik normlarına uygun sistemlerin kullanıldığı otobüslerde, ön ve arkada tam kuru havalı disk frenlere ek olarak ABS, ASR ve Retarder sayesinde maksimum güvenlik sunuyor.

SULTAN CITY: Şehir içi toplu taşımacılığında, iç ve dış modern görüntüsü, iç ferahlığı ile ön plana çıkıyor. Düz arka zemini engelli yolcu taşımacılığına olanak veriyor. Araç, geniş kapısı ile hem yolcu iniş binişini hızlandırıyor; hem de kolay açılır kapanır engelli rampasıyla herkese seyahat özgürlüğü sunuyor.

SULTAN COMFORT: Yakıtta cimri, 6 ileri vites sistemi ile rampada güçlü olan hesaplı araç, dış ve iç tasarımıyla dikkat çekiyor. Geriye yatabilen ve yana açılabilen rahat yolcu koltukları, güçlü kliması, ferah iç alanı ve kesintisiz aydınlatma özelliği ve halı kaplaması ile yolcuların da keyifli yolculuk yapmalarını sağlıyor. Standart olarak sunulan LCD ekran ve DVD player, buzdolabı, rehber (hostes) koltuğu ve mikrofon sistemi ile turizm sektörünün hizmetine hazır.

ENGELSİZ SULTAN MAXİ: 2008 yılından beri Navigo SH adıyla Fransa, Almanya, İtalya, İspanya gibi ülkelerde kullanılan araç, engelli bireylerin topluma daha çok katılması yönünde atılan adım ve rgülasyonlara uyum çerçevesinde Türkiye pazarına sunuldu. Araç 7 bedensel engelli yolcuyu kendi tekerlekli sandalyelerinde oturarak taşıma kapasitesine sahip.

DORUK T: 10 metrelik kompak uzunluğu, 39+1+1 ve isteğe bağlı 43+1+1 yolcu taşıma kapasitesi, yüksek bagaj hacmi ve yolcu konforu ile dikkat çekiyor. ABS ve ASR fren sistemi, ön ve arka disk frenler ve Retarder fren sistemi ile güvenli sürüş sunuyor.

KENT U: Otokar'ın taşımacılığa yeni bir soluk getiren KENT U otobüsü, 76 kişiye varan yüksek yolcu kapasitesi, ayakta ve oturarak yolcu taşıma imkanı ile dikkat çekiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

19 Eylül 21 Eylül

6.Kırşehir Tarım ve Hayvancılık ve Yöres

Kapalı Teşhir Salonları Kırşehir

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

19 Eylül 22 Eylül

İstanbullight 11.Uluslararası Aydınlatma

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM NTSR Fuar ve Gösteri Hizmetleri A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

İkon Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti

19 Eylül 23 Eylül

Trakya 13.Tarımtech 2018

Lüleburgaz Semt ve Fuar Alanı Kırklareli

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Tarım Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Hayvancılık Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Agrotec 2018   22.Uluslararası Tarım  ve

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknoloj

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Tohum ve Fidancılık Fuarı

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

Farm Boss - Eskişehir 8.Uluslararası Tar

Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

İstanbul Beauty and Wellness Show

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Sign İstanbul-2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Konfeksiyon Makinesi 2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

Tüyap İhtisas Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Elazığ İnşaat Mobilya, Dekorasyon ve Te

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Start Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

MEBEX, Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri, B

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

ÇEV-TECH, Çevre Teknolojileri, Geri Dönü

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

Decoboss- Batı Karadeniz 2.Yapı, Dekora

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolife Fuarcılık Ticaret A.Ş.

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi