Kayseri Mobilya Fuarı açıldı

Kayseri Mobilya Fuarı açıldı

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kayseri Mobilya Fuarı'nın açılışında, Türkiye'den 2014 yılında 2.4 milyar dolar ihracat gerçekleştiğini anımsatarak "Bu yıl mobilya sektöründe hedef 3.5 milyar dolarlık ihracat" dedi.

Bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen Kayseri Mobilya Fuarı kapılarını açtı.Pazar gününe kadar açık kalacak fuarın açılış törenine bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Türkiye'nin mobilya ihracatı 2014 yılına baktığımızda 2.4 milyar dolar. Bu sene ihracatçılarımız 3.5 milyar dolara koşmak için gayret gösteriyorlar. Bunun için herhangi bir engel olmadığını görüyorum. Mobilya ihracatımız 2002 yılı ile 2015 yılına baktığımızda 5 misli artmış. Dünya ihracatından 2002'de aldığımız pay binde 2 iken 2015'te pay 2.5 misli artmıştır" dedi.

Türkiye'nin dünya mobilya ihracatında 5 sıra yükselerek küresel sıralamada 12'nciliğe yükseldiğini söyleyen Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Abdullah Tulgu da "2023 yılında koyduğumuz hedefler ile ilk 10 sıralamasına ulaşabilmeliyiz" diye konuştu.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün de, Türkiye'nin en büyük 1000 firması arasında 30 Kayseri firmasının yer aldığını ifade ederek, "30 firmadan 10 tanesi mobilya üreticisi. Ülkemizde mobilya pazarı yaklaşık 9 milyar dolar civarında. Türkiye'de mobilya üretiminin yüzde 40'ı, ihracatının üçte biri yine Kayseri'den. Mobilyakent'te sona gelinmiş durumda. Yaklaşık 1500 mobilya üreticisi ve KOBİ'yi ilgilendiren Mobilyakent projesiyle yeni tasarım ve düzenlemelerle de üretim, satış ve pazarlama konularında da destek verilecek" diye konuştu.

3. nesil ile sektör kabuk değiştirdi

Mobilya sektörünün Kayseri'de lokomotif bir sektör olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, "İlimizde mobilya sektörü toplam üretim yapılan sektörler içindeki payı yüzde 24. 3 neslin sektöre girmesiyle mobilya sektörü artık kabuk değiştirmeye başladı. Daha yenilikçi, inovatif ürünlerle, faaliyet alanında yapılan çalışmalarla ürün çeşitliliği artışı sağlandı. Endüstriyel tasarım tescil anlamında Türkiye'de 5 sıraya yükseldik.. Sektörde katma değeri daha yüksek pahalı ürünleri geliştirme konusunda çaba sarf ediliyor. Yeni nesil sayesinde tüm dünya ülkelerine ihracatta bulunmak için yeni pazar arayışları var" dedi.

300 milyon dolarlık mobilya ihraç ediyorlar

Yeni bir fuar alanına ihtiyaç olduğunu söyleyen Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, tasarıma ve ileri teknolojik ürünlere önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Kayseri Sanayi Odası'na üye firmaların 300 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdiğini dile getiren Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Nurettin Okandan, mobilya yatırımlarının ülkeye ve Kayseri'ye katkı sağladığını söyledi. Fuarda 87 üretici firmanın ürün gruplarını sergilediklerini söyleyen Tüyap Anadolu Fuarları AŞ Genel Müdür Yardımcısı Cihat Alagöz, fuarda Azerbaycan, Gürcistan, İngiltere, Almanya, Ürdün, Ürdün, Mısır Tunus, Filistin, Suriye ve Iraktan yabancı iş adamı heyetlerini konuk edeceklerini belirtti. Alagöz 50 bin civarında ziyaretçi beklediklerini sözlerine ekledi. Fuara, Ekonomi Bakanlığı, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kayseri Marangozlar, Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası, Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği, Kayseri Mobilya Gelişim Komitesi ve KOSGEB destek veriyor.

DÜNYA-ARZU BAĞCI

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi