Bursa'da alışveriş günleri başladı

Bursa'da alışveriş günleri başladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, dünyanın en büyük ve en eski çarşısı olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni yeniden cazibe merkezi yapmak için düzenlenen ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ görkemli bir törenle start aldı.

Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri/Bursa-Foto Galeri
Osmanlı Devleti’nin ilk büyük çarşısı olan, 7 asırlık tarihe tanıklık eden Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde BTSO tarafından organize edilen ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ start aldı. Bursa ekonomisinin çatı kuruluşu BTSO öncülüğünde, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği işbirliğiyle düzenlenen organizasyon,  Cumhuriyet Caddesi’nin batı girişindeki açılış töreni ve kortej yürüyüşü ile başladı. Programa, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa protokolü, BTSO Meclis ve komite üyeleri, çarşı esnafı ve vatandaşlar katıldı. Kortej yürüyüşü öncesinde düzenlenen açılış konuşmalarında söz alan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa’da 7 asırdan bu yana kent hayatının nabzının Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde attığını söyledi.

DÜNYADAKİ DEĞİŞİME AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ ile Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ne hareketlilik kazandırmayı hedeflediklerini belirtti. Dünyada artık üretim ve tüketim alışkanlıklarının hızla değiştiğini de dile getiren Burkay, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin dünyadaki değişime ayak uydurması ve yeniden cazibe merkezi kimliğine kavuşmasını amaçladıklarını kaydetti. Başkan Burkay, bölgenin 850 bin metrekarelik alanı ile hem kentin tarihini hem de alışveriş kültürünü yaşama imkanı sunduğunu söyledi.

“ALIŞVERİŞ GÜNLERİ BÖLGEYE CANLILIK KATACAK”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da 126 yıl önce Osman Fevzi Efendi ve arkadaşları ile Koza Han’da kurulduğunu kaydeden Burkay, bugün kent ve ülke ekonomisine yüksek düzeyde katkı sağlayan iş adamlarının bu bölgede yetiştiğini vurguladı. ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ ile tarihten gelen sorumluluğu yerine getirmek üzere çarşı ve hanlar bölgesine hareketlilik kazandırmayı istediklerini kaydeden Burkay, “Toplum hem kenti yaşamak istiyor, hem de alışverişini yapmak istiyor. Alışveriş yaparken kültürel dokuyu hissetmek istiyor. Bizler de bölgemiz için kent dinamikleri ile birlikte ortak hareket ediyor, projeler üretiyoruz. Bölgemizde 2 yılda 1.000’i aşkın esnaf kardeşimize BTSO Akademi Pojesi kapsamında yürütülen ‘Kurumsal Gelişim Programı’ ile önemli eğitimler verdik” dedi. Tarihi çarşı ve hanlar bölgesine büyük önem verdiklerini de aktaran Burkay “Tarihi çarşı ve hanlar bölgemizde yapısal düzenlemelerimizi sürdürüyoruz. Çarşılarımızda ‘Tüketici Güven Ofisleri’ni kurduk. BTSO olarak Bursa’mızın köklü tarihinin yakın tanığı olan bölgeye bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Odamız öncülüğünde 22 Mayıs tarihine kadar düzenleyeceğimiz ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ etkinliği ile bölgedeki ticari hayata büyük katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu anlamda etkinliğimize katkı sunan Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği’ne teşekkür ediyor, bütün Bursalıları bu organizasyonumuzdan faydalanmaya davet ediyoruz.”

“BURSA ÇARŞILARI DÜNYAYA ÖRNEK”

“Çarşı canlı olursa, şehir canlı olur” diyerek konuşmasına başlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu konuda Bursa’nın çok şanslı olduğunu kaydetti. Çarşının cazibesi ile özellikli olan bir bölge olduğunu dile getiren Altepe, “Bursa gibi bir şehre hizmet ettiğimiz için şanslı ve onurluyuz. Bursa’nın değerlerini öne çıkartmak istiyoruz.  Şehrimizi ve değerlerimizi tanıtmanın peşindeyiz. Çarşı, Bursa’nın kalbi ise en güzel konumda olmalı. Şu an  çarşıda 42 dernek var. Bu dernekler arasındaki sinerji de çok güzel. Bu konuda biz de kent dinamiklerimizle birlikçe güzel çalışmalar yürütüyoruz. Bursa çarşıları artık dünyaya örnek oldu. Kısacası çarşımızın rakibi yine çarşıdır. Çarşımızın her köşesinde ayrı bir birikim var. Bu noktada BTSO’nun öncülüğünde hayata geçen ‘Alışveriş Günleri’nin şehrimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Yardımcısı İbrahim Avcı ise ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ ile bölgenin önemli bir ihtiyacının karşılanacağını ifade ederek, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

ÇARŞININ RUHUNU KORUMAK ZORUNDAYIZ

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak çarşıda restorasyon çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, “Bugün çarşıyı gezerken bir çok dostla konuştuk. Bursa eski Bursa değil. Bu ruhun kendini koruması lazım. Buraya gelen misafirlerimiz ruhunu dinlendirdiğini söylüyor. Biz bu ruhu yaşatmak için restorasyon çalışmalarımızı başlattık. Önemli bir noktaya geldik. Bizler ahilik kültürü ile bugünlere geldik. Atalarımızdan gelen felsefeyi ve anlayışımızı devam ettireceğiz. BTSO ile birlikte başlattığımız bu projelerle bölgeye önemli hizmetler vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

ÇARŞI ESNAFINDAN BTSO’YA TEŞEKKÜR

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, BTSO’nun örnek projesiyle hayata geçen ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ programının bölgedeki hareketliliği artıracağını ifade ederek, “Bursa ekonomimizin çatı kuruluşu olan BTSO’yu bölgemizde başlattığı faaliyetlerden dolayı teşekkür ediyorum. BTSO’muz bölgemizde başlatılan restorasyon çalışmalarının yanısı sıra eğitim projeleri ile de esnafın kendini yenilemesi adına büyük katkılar sağladı. Unutmayın ki; Bursa’yı yaşamak, görmek ve tanımak isteyen tüm misafirlerimiz için en önemli adres bu bölgemizdir. Buraya yapılan her yatırım mirasımıza sahip çıkmak olduğu gibi geleceğimizi teminat altına almak demektir” ifadelerini kullandı.

COŞKULU START

Konuşmaların ardından Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’nin açılışı mehter takımı ve bando ekiplerinin gösterileri gerçekleştirildi. Protokol üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın da eşlik ettiği kortej, renkli ve coşkulu görüntüler oluşturdu. Ayrıca BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Meclis Başkanı Remzi Topuk hem çarşı esnafını ziyaret etti; hem de hem de alışveriş yaparak  kurulan ‘Tüketici Güven Ofisi’nden hediye çeklerini aldılar.

SIFIR OTOMOBİL KAZANMA ŞANSI

BTSO tarafından, bugüne kadar Bursa’da düzenlenen en büyük hediye kampanyasına imza atıldı. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesindeki mağazalardan alışveriş yapan tüketiciler, anlaşmalı işyerlerinden toplamda 100 TL’lik her alışveriş için 1 çekiliş kuponu almaya hak kazanacak. Tüketiciler, alışveriş fişlerini çarşının belirli noktalarında kurulan başvuru merkezlerine ibraz ederek, çekiliş kartlarını alabilecek. Kampanyanın ardından yapılacak olan çekilişle talihlilere 10 otomobil, 10 dizüstü bilgisayar ve 10 akıllı cep telefonu hediye edilecek.

ÇARŞIDA EL SANATLARI RÜZGARI

Ayrıca 1 ay boyunca Geyve Han’da ‘BUSMEK Ebru, İpek Halı ve Geleneksel El Sanatları Atölyesi’, ‘İlüzyon Gösterisi’, ‘OSMEK Hat Tezhip Sanatı’, ‘Ebru ve Koza Atölyesi’ gibi etkinlikler de düzenlenecek. Etkinlikler çerçevesinde ayriyeten Geyve Han’da 7 Mayıs Cumartesi günü Çalgıcı Mektebi Roman Orkestrası konseri ile 8 Mayıs Pazar günü Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi de gerçekleştirilecek. Alışveriş günleri kapsamında belirlenecek olan 2 gün Bursastore TIR’ı da özel indirimler yaparak tüketicilerle buluşacak. Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri/Bursa-Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi