​Kayserili mobilyacılar daha büyük fuar alanı istiyor

​Kayserili mobilyacılar daha büyük fuar alanı istiyor

Türkiye'nin mobilya üretim merkezlerinden Kayseri, fuar heyecanı yaşadı. Dün tamamlanan fuarda, KOBİ'lerin daha çok yer alabilmesi için sergileme alanının büyütülmesi istendi.

Mobilya sektörünün kalbinin attığı Kayseri'de fuar katılımcılara dar geldi. Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen mobilya fuarı, dün sona erdi. Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleştirilen fuara 87 mobilya firması katıldı. Yeni ürünlerin ve farklı tasarımların boy gösterdiği fuarda katılımcılar, daha büyük bir fuar alanı talep ettiler.K.MOB 2016 Kayseri 6. Mobilya Fuarı'na, Ekonomi Bakanlığı, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kayseri Marangozlar, Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası, Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS), Kayseri Mobilya Gelişim Komitesi ve KOSGEB destek verdi. Fuara, yurtiçinden ve Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar, Orta Asya Cumhuriyetleri, Arap ülkeleri, Doğu Avrupa başta olmak üzere mobilya ihracatı yapılan tüm ülkelerden profesyonel ziyaretçiler geldi. Hafta içi profesyonel ziyaretçi, hafta sonu da halk günü olarak belirlenmiş olan mobilya fuarında, katılımcı firmalar, stantlarındaki mobilyaları uygun fiyatlarla satışa sundular.

Önemli iş bağlantıları kuruldu

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ Bölge Başkanı Gökalp Gökdemir; "Fuara katılan birçok katılımcı firmalarımız yabancı ülkelerden gelen heyetlerle önemli iş bağlantıları kurdu" diyerek, şunları dile getirdi: "Türkiye mobilyacılık sektörüne önemli katkıları olacağına inandığımız fuarımızda bu yıl 87 üretici firma en yeni ürün gruplarını sergiledi. Türkiye'nin mobilya üretim merkezlerinden Kayseri, fuar heyecanı yaşadı. Dün tamamlanan fuarda, KOBİ'lerin daha çok yer alabilmesi için sergileme alanının büyütülmesi istendi. Tüyap yurtdışı ofislerimiz ve temsilciliklerimiz kanalıyla yaptığımız çalışmalar sonucunda fuarımızı bu yıl, İngiltere, Almanya, Azerbaycan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi Arabistan, Libya, Lübnan, Cezayir gibi ülkelerden alım heyetleri ziyaret etti. Birçok katılımcımızın, bu heyetlerle önemli iş bağlantıları için adım attıklarına dair sevindirici haberler aldık. Bunun dışında yurtiçinden, onlarca şehirden, yüzlerce mobilya satıcısı da fuarımızı ziyaret etti. Yaklaşık 60 bine yakın ziyaretçi fuarımızı ziyaret etti. Katılımcı firmalarımız, 9 bin 500 metrekaresi kapalı alan ve 2 bin 400 metrekarelik 2 ayrı çadırda ürünlerini sergilediler" dedi.

Yeni alanla KOBİ'ler daha çok katılır

KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Deveci de "Şehrimizde mobilya sektöründe çok sayıda KOBİ var. Yeni fuar alanının tamamlanması ile onların da fuara katılması mümkün olabilecek. Bu sayede fuarımız da şehrimize yakışan büyüklükte olacak. Böylece hem sektörümüze hem de ekonomimize önemli katkılar sağlanacak" açıklamalarını yaptı.

Fuara katılan şirketler ne dedi?

- Dicle Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andaç: Modern, avangarde, koltuk takımları ve kanepe üretimi yapıyoruz. Hem sergilediğimiz ürünlerde hem de stant tasarımı konularına çok özendik. Yurtdışından, Suudi Arabistan, Libya, Irak ve Gürcistan'la, yurtiçinde ise AVM benzeri alıcılarla önemli iş bağlantıları kurduk. Bunun dışında eski müşterilerimize firmamızın kat ettiği aşamaları göstermek bakımından da fuarın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. 

- Beyza Mobilya Pazarlama Müdürü Mahmut Cengiz: Soft grubunda üretim yapan bir firmayız. Fuar, yöresel ve bölgesel anlamda etkin geçiyor. Yeni müşteriler kazanmak, yurtiçi ve yurtdışı pazarında açılmak adına fuarlar çok önemli. 

- Sevyat firma yetkilisi Adem Nergiz: Yatak, baza ve koltuk takımları üretimi yapıyoruz. Fuara özel olarak 3 boyutlu baza, başlık ve yatak üretimi yaptık. Bu ürünümüzün özelliği 3 boyutlu, kapitone kumaşından. Fuar normal geçti. Daha geniş ve güzel bir fuar alanı istiyoruz. 

- Bambulife firma yetkilisi Mustafa Güler: Fuara Yozgat'tan katıldık. Birinci sınıf rattan ve kestane ağaçlarından dış mekan, bahçe mobilyaları üretimlerimiz ile bu sektördeyiz. Fuar için özel bir Ar-Ge çalışmamız oldu. Firma olarak Kuzey Irak, Gürcistan, Filistin ve Mısır gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. 

- Lükssan Mobilya Satış Koordinatörü Şahin Alparslan: Oturma grupları, ev mobilyası ve modern ev tarzı oturma grupları üretimi yapıyoruz. Yatak olabilen fonksiyonel ürün üretimi de yapıyoruz. Geçen yıl mobilya fuarında ödül alan ürünümüz var. Bu yıl ise üç yeni modeli fuarda sergiledik. Gelen müşterilerden beğeni aldık. ürünlerimizi sergilemek için katıldık. Satış anlamında bir beklentimiz yok. Ağırlıklı olarak uluslararası İstanbul fuarına katılıyoruz. Dubai, Riyad ve Çin Guanza mobilya fuarlarına da katıldık.

DÜNYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi