UBM Istanbul EMEA;yılda ortalama 450 etkinlik organize ediyoruz.

UBM Istanbul EMEA;yılda ortalama 450 etkinlik organize ediyoruz.

Fuarların ilk ve tek ululsal haber derigisi 'FUAR DÜNYASI' olarak ülkemizin önde gelen fuar organizatörlerinin yetkilileriyle yapmış olduğumuz röportajlara devam ediyoruz. Dergimizin Mayıs Sayısında UBM Istanbul EMEA (Istanbul) Kıdemli Operasyon Müdürü Erhan Berkmen’i konuk ettik

Erhan Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Öncelikle eğitim geçmişimden bahsetmek isterim. Bilkent Üniversitesi’nde İç Mimari okudum ve   ABD Connecticut eyaleti New Haven Üniversitesi'nde ‘İş Yönetimi’ masterı yaptım. Profesyonel iş hayatıma Türkiye’nin önemli firmalarından biri olan Ulusoy Holding’te ‘İç Mimar’ olarak başladım. Fuarcılık sektörüyle tanışmam da Ulusoy Holding sayesinde oldu. Firmanın katıldığı fuarların stand tasarımlarını gerçekleştirdim. Sonrasında Hannover Messe International Istanbul, BCS – Broadcast, Cable and Satellite, Travel Turkey ve Travel Turkey İzmir, WIN – World of Industry, Automechanika Istanbul, Domotex Istanbul ve CeBIT Bilişim Eurasia fuarlarında ve Sedef Grup’ta görev yaptım. 2015 yılından bu yana da UBM EMEA (Istanbul)’da ‘Kıdemli Operasyon Müdürü’yüm. UBM ile beraber NTSR fuarları; Europort, IstanbulLight, Intertraffic, ISSA Interclean Istanbul, Boat Show ve Growtech, Istanbul fuarları; Fi Istanbul, CPhI Istanbul ve Tissue World Istanbul, ICC; CBME Istanbul ve Istanbul Kids Fashion fuarlarında çalışma şansı buldum. UBM EMEA (Istanbul) olarak 2016-2017 yılı fuar takvimimiz kapsamında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde farklı sektörlerde yeni fuarlara imza atacağımızı da Fuar Dünyası aracılığı ile duyurmak isterim.

UBM EMEA (Istanbul) hakkında bilgi alabilir miyiz? 

UBM olarak fuarcılığın gelişmesine yönelik olarak 40 farklı ülkede 5 bin 500’den fazla çalışanımız ile yılda ortalama 450 etkinlik organize ediyoruz. Onlarca yıldır elde ettiğimiz bu bilgi ve birikim ile fuarcılığın alışılageldik düzenini değiştirerek, katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize özel bir vizyon sunuyoruz. Hisseleri Londra Borsası’nda işlem gören UBM, farklı coğrafyalarda yüzlerce fuar düzenliyor ve bu fuarlar satış, pazarlama ve operasyon anlamında farklılıklar gösteriyor. Lokal deneyim ve çözümlere saygı duyuyoruz ve onları global standartlar seviyesine yükseltmek için de çaba sarf ediyoruz. Türkiye; büyüyen ekonomisi ve Avrupa’nın aksine sahip olduğu genç nüfusu ile pek çok sektöre yeni iş fırsatları sunan cazip ve dikkat çekici bir pazar. UBM EMEA (Istanbul) olarak çalışma stratejimizin odağında, tüm bu olağanüstü özellikleri nedeniyle İstanbul’un EMEA bölgesinin cazibe ve ortak buluşma noktası olması yer alıyor.  

Düzenlemiş olduğunuz fuarlarda iş sağlığı ve güvenliği konusuna yaklaşımınız nasıl?

‘İş Sağlığı ve Güvenliği’, UBM EMEA Istanbul’un en temel ve vazgeçilmez öncelikleri arasında yer alıyor. Diğer fuar firmalarından farklı olarak teknik şartname, kurallar ve uygulamalarımıza dair tüm detayları derlediğimiz G Guide isimli bir rehber kitapçığımız var. Bu bilgileri UBM’in dünya genelindeki ofis ve etkinliklerinde edinilen tecrübeler ile Türkiye’deki yerel uygulamalarımız dikkate alarak büyük bir hassasiyetle hazırladık.  Fuarlarımız, UBM Amsterdam ve Londra ofislerinden gelen ISG uzmanları tarafından denetleniyor. 2016 yılı itibariyle, UBM’in global kriter ve yerel kanunların gerektirdiği şekilde fuar alanlarında çalışan stand mimarlık firmalarının ISG denetimleri de bağımsız yetkili bir firma ile birlikte yapılmaya ve raporlanmaya başlandı. Ayrıca bu firmaları UBM’in özel veri tabanına kaydediyoruz ve kurallara uygun çalışmaları konusunda denetlemelerimizi yapıyoruz.

SSTD ve UBM Turkey olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda ortak bir çalışma yürütüyorsunuz. Projenin detaylarını öğrenebilir miyiz?

UBM EMEA (Istanbul) olarak 2016 yılında SSTD ile işbirliği yaptık. Bu işbirliğinin sektörde sinerji yaratacağına inanıyoruz. Fuar standlarının tasarımında ve üretiminde bizzat çalışmış biri olarak; stand mimarlık firmalarının yaptıkları işlerle ilgili olarak mutlaka yetkilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda ÇSGB, TOBB, İTO, fuar alanları, organizatör ve tedarikçileri başta olmak üzere sermaye, yatırım, vergi, sigorta ve tüm standartları yerine getiren firmalara görev ve sorumluluklar düşüyor. Türkiye’de fuarcılık sektörü birçok ülkeye kıyasla ilerleme gösteriyor, ancak yurtdışı ile karşılaştırdığımızda fuarlarımızın m2 satış bedelleri düşük kalıyor. Ama inanıyorum ki fuar kurulum ve söküm süreleri ve ISG ile ilgili yaşadığımız sıkıntılar,  çoğalan fuar ve bütçeler sayesinde iyileşme gösterecektir. 

Ülkemizdeki fuar alanlarının teknik altyapısı ile ilgili ne söyleyeceksiniz?

Türkiye’nin daha fazla fuar alanına ihtiyacı olduğu bir gerçek. Ayrıca teknik alt yapı olarak da batı ülkelerindeki fuar alanlarının gerisindeyiz. ISG yasaları ile bir sıçrama yakalamış olmamıza rağmen, yeni yapılan fuar alanlarında dahi hangar kapıları, tavan konstrüksiyonlarının stand tasarımında kullanılması ve zeminden alınan teknik hizmetlerde eksikler var. Fuar alanlarının ortak yaşam alanları olan ve profesyonel iş ortamını tamamlayan cafe, restoran, alışveriş gibi profesyonel ürün ve hizmetler ile iç içe olması gerekir.  Ulaşım ve otopark hizmetleri hala katılımcı ve ziyaretçiler için önemli bir konu.

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi