​Bakan Çelik, Teke Yöresi 2. Tarım ve Hayvancılık Fuarına Katıldı

​Bakan Çelik, Teke Yöresi 2. Tarım ve Hayvancılık Fuarına Katıldı

Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı ilk günden ziyaretçi akınına uğradı.

Teke Yöresi 2. Tarım ve Hayvancılık Fuarına Katıld-Foto Galeri
Türkiye genelinde tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği başarılı fuarlarla bilinen GL Platform Fuar tarafından düzenlenen Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, önceki gün kapılarını açmasıyla birlikte sektör profesyonellerinin ağırladı. Fuar vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü. İlk gün gerçekleştirilen en güzel inek yarışması, büyük çekişmelere sahne oldu. Fuar hem sektörden hem siyasetçilerden, hem kamudan, hem vatandaşlardan tam not aldı.

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar ise kentin hayvancılık konusunda rakibinin bulunmadığının altını çizdi. Yapılmalı gereken, atılması zorunlu olan adımlar olduğunu, bunun için de güçbirliğinin artarak devam etmesi gerektiğini söyleyen Başar, "Üretimi katma değere çevirerek tüm bunları başarmamız için bir engel yok. Yeter ki enerjimizi doğru şekilde doğru hedeflerle bütünleştirebilelim" dedi. 

Burdur Valisi Hasan Kürklü ise fuarın markalaşma yolunda ciddi katkısı olduğunu, hayvancılığın daha ileri gitmesi ve yeni uygulamaların üreticiyle buluşması noktasında da büyük etkisi olduğunu belirtti. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkan Ercengiz ise "Dünyada ve ülkemizde tarım ve hayvancılık fuarları yeni teknoloji üreten ve kullananlar arasında bir köprü görevi görüyor. Burdur tarım ve hayvancılıkta marka olmuş bir şehirdir. Türkiye ortalamasının üzerindeki verimliliğiyle iyi bir hayvancılık ilidir. Fuar özellikle bölgemizin tanıtımı, ticari ilişkilerin kurulması ve buna bağlı olarak pazar payının artırılması yönünde son derece önemli" diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik, “Burdurdaki kardeşlerimiz atadan babadan kalma bir hayvancılıkla, bir tarım işiyle iştigal etmiyorlar. Bilimsel olarak bu meseleye bakıyorlar. ‘Ben böyle gördüm babamdan’ diye tarım uygulamaları verimli olmayacaktır. Bunu iyi bilmemiz gerekiyor. ‘Çok su kullandım, çok gübre kullandım, çok verim alacağım’ yok böyle değil işte. Suyu nasıl kullanacaksın, gübreyi ne kadar kullanacaksın. Bunu bilmemiz gerekiyor. Bunu duyarak değil bunu bilimsel olarak bilerek kullanmamız gerekiyor. Hayvancılıkta Irk nedir, verim nedir, sütün kalitesi nedir, ekin kalitesi nedir bunu bilerek hayvancılık yaparsak birbirimizi üzmeyiz. Hem ev, hane gelirimizi artırırız hem ülkedeki hayvancılığa çok ciddi bir şekilde katkı sunmuş oluruz.

Şimdi siz Burdurlular olarak çok ciddi bir şekilde süt üretimi gerçekleştiriyorsunuz. Süt çok önemli Onun için biz sütte kriz çıkınca hemen devreye SÜT kurumunu koyduk. Dedik ki vatandaşımızın üreticimizin sütünü alacaksınız, süt tozuna çevireceksiniz, yeter ki üretici mağdur olmasın dedik. Şu anda günde bin 200 ton sütü alıyoruz süt tozuna dönüştürüyoruz. Neden biliyormusunuz süte sahip çıkmazsak etede sahip çıkamayız. Süt olmadı mı et de yok demektir. Onun için hayvancılığın özü sütten geçiyor. Sütün mutlaka çok üretilmesi ve tüketilmesi gerekiyor.

Çok tüketilmesi için biz hükümet olarak bakanlık olarak çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. İnşallah hayvan varlığımızı yani ahırlarda bulunan hayvanlarımızın sayısını artırmamız gerekiyor. Azaltan değil artıran . Benim kanıma dokunuyor, Türkiye Cumhuriyeti hayvan ithal ediyor demek doğru değil. Biz bunu üretmek çoğaltmak durumundayız. Taşın altına elimizi koyacağız. Mücadele edeceğiz. Sütümüzde, etimiz de artacak ve Allahın izniyle bu güzel tabiat şartları içinde kendi etimizi, kendi sütümüzü yediğimiz içtiğimiz gibi bir çok milletlere de buradan etimizi, sütümüzü gönderme imkanımız olacak. Ne aldanan ne aldatan olacağız. Tepeden bakan değil, kolkola yürüyen bir anlayışla beraber yürüyeceğiz” dedi. Teke Yöresi 2. Tarım ve Hayvancılık Fuarına Katıld-Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi