​Fi İstanbul 2016 Fuarı başladı

​Fi İstanbul 2016 Fuarı başladı

Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’dan 150 marka ve yaklaşık 5.500 ziyaretçinin beklendiği Food ingredients (Fi) Istanbul Gıda Bileşenleri Fuarı Fi Istanbul 2016, İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Fi Istanbul 2016-Foto Galeri
Gıda ham maddeleri, bileşenleri, yardımcı maddeleri, doğal içerikler ile Ar-Ge, pazarlama, kalite kontrol ve danışmanlık gibi sektörü yakından ilgilendiren tüm gereksinimler 4-6 Mayıs tarihleri arasında 3 gün süreyle Fi Istanbul 2016’da tek bir çatı altında bir araya gelecek. Ayrıca Fi Europe 2015 (Paris) Fuarı’nda inovasyon ödülü almış ürünlerden bazıları da Fi Istanbul 2016 da sergilenecek.
Fi Istanbul sadece fuar değil, sektör için aynı zamanda gıda bileşenlerine dair yeniliklerin ve en güncel bilgilerin paylaşıldığı ortak bir buluşma ortamı olma misyonunu da üstleniyor. ‘2016’ya genel bir bakış: Küresel gıda sektöründe zirvedeki trendlerin keşfedilmesi’, ‘Tuzu azaltma yaklaşımlarının görüşülmesi’, ‘Günlük yaşantımızda doğal kaynaklı tercihlerle kalori dengeleme–Yiyecek ve İçecek üreticilerinin karşılaştıkları zorluklar ve çözümleri nelerdir?’, Günlük gıda sektöründeki yatırım fırsatlarının aydınlatılması’, “Helal Nakliyat: Asyalılar vs. Avrupalı İslami Kesim için Yükümlülükler ve Fırsatlar”, ‘Sağlık ve refah trendindeki potansiyelin açığa çıkarılması’, ‘Temiz etiket trendine uymak için yeniden formülasyon’ konuları; Fi Istanbul etkinlikleri arasında dikkat çeken başlıklar arasında yer alıyor. Fi Istanbul ziyaretçileri ve katılımcıları tüm etkinliklere ücretsiz olarak katılabilecekler.
Fi Istanbul 2016 kapsamında Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul İhracatçı Birliklerinin koordinasyonu ile Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Gürcistan, İsrail, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Mısır, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus ve Ürdün olmak üzere 3 kıta ve 14 ülkeden firma yetkililerinin katılımı ile Alım Heyeti organizasyonu gerçekleşecek. Fuar katılımcıları Alım Heyeti programı çerçevesinde ikili görüşmeler ve iş bağlantıları yapma fırsatı yakalayacaklar.

Gıda bileşenleri endüstrisinin ekonomik büyüklüğünün 2018 yılında global düzeyde 40 milyar dolara ulaşmasının beklendiğine dikkat çeken UBM EMEA Istanbul Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, şu değerlendirmeleri yaptı: “Türkiye gıda bileşenleri için bir merkez adeta. Her yıl ortalama 11 milyon dolar gıda bileşeni ithal etmekle birlikte, bugün Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük tarım ürünü ihracatçılarından biri aynı zamanda. Türkiye tarım ve gıda endüstrisi, 2014 yılında 5,6 milyar ABD doları ticaret fazlası verirken, toplam gayrisafi katma değerin (GSKD) yüzde 9’unu oluşturuyor ve toplam iş gücünün dörtte birine istihdam sağlıyor. Türkiye, büyüyen ekonomisi ve Avrupa’nın aksine sahip olduğu genç nüfusu ile pek çok sektöre yeni iş fırsatları sunan cazip ve dikkat çekici bir pazar.

Fi Istanbul’un bir önceki organizasyonunda fuar ziyaretçilerinin yüzde 73’ünü satın alma yetkisine sahip yöneticiler oluşturdu. Aralarında Çin, Amerika, İngiltere, Tunus, İspanya, Mısır, İsviçre, Mısır, Singapur, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi çok farklı 80 ülkeden ziyaretçilerimiz Fi Istanbul’daydı. Coğrafi dağılıma baktığımıza ise ziyaretçilerimizin yüzde 72’sinin Türkiye, yüzde 12’sinin Avrupa ve yüzde 15’inin diğer ülkelerden geldiğini gördük. Türkiye’de bir fuarın uluslararası sayılması için ziyaretçi sayısının yüzde 5’i geçmesi gerekmekte. Bu açıdan bakacak olursak geçtiğimiz yıl fuar ziyaretçilerinin yüzde 21’ini uluslararası ziyaretçiler oluşturuyordu.”

Uluslararası bir fuar düzenlerken yerel üreticinin hem fuar katılımcısı hem de ziyaretçisi olarak önemine değinen UBM EMEA Istanbul Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, uluslararası olmanın yolunun yerel üreticiyi organizasyona dahil edebilmekten geçtiğini belirtti. Bu anlamda Fi İstanbul 2016’ya Türkiye genelinden yerel üreticilerin katılım ve ziyaretlerini sağlamak için roadshowlar düzenlediklerini vurgulayan Haluk Balcı, yerel üreticiye ilişkin çalışmalarını şöyle anlattı:

“Anadolu’daki yerel üreticileri bilgilendirmek ve gıda bileşenlerine dair dünyadaki gelişmeleri paylaşmak amacı ile roadshowlar düzenledik. Konya ve Gaziantep’te organize ettiğimiz etkinliklere Konya, Karaman, Eskişehir, Gaziantep ve civar illerinden katılım oldu. Bu etkinliklerde AAK Türkiye, Yener Gıda ve Aromsa gibi katılımcı firmalarımız da bizleri yalnız bırakmayarak etkinliklerimizde yer aldılar” şeklinde konuştu.

Global bilgi ağını ve dünya genelindeki yerel pazarlarda edindiği deneyimleri bu roadshowlarla Anadolu’ya taşıyan Fi İstanbul 2016’nın tanıtım çalışmalarında lokal üretici için fuar sürecinde düzenlenecek tur programlarından da bahsedildi. Fuarı ziyaret etmek isteyen yerli üretici bu turlar sayesinde planlı bir program çerçevesinde, zamanı doğru kullanarak iş odaklı görüşmeler yapabilecek.

FUAR DÜNYASI DERGİSİ Fi Istanbul 2016-Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi