Kocatepe Gençlik Fuarını Mehmet Görmez Hocaefendi açtı

Kocatepe Gençlik Fuarını Mehmet Görmez Hocaefendi açtı

​Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “‘Gençlik bir alem’ demişsiniz. Aslında her genç bir alemdir. Allah her insanı bir alem olarak yaratmıştır. O alemi okumayan alim olamaz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile Gençlik Merkezi’nin düzenlediği “3. Kocatepe Gençlik Fuarı”nın açılış programına katıldı. Kocatepe Camii fuar alanında gerçekleştirilen açılışta, Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber, Görmez’e eşlik etti. Program, Millet Camii’nin müezzini Abdurrahman Ayaz’ın Kuran tilaveti ile başladı. Fuar açılışında konuşma yapan Görmez, “Öyle bir kitabın müminleriyiz ki; bizim iman ettiğimiz kitabın ilk emri, ’namaz kılın’ değil, ’iman edin’ değil, ’ahlaklı olun’ değil, ‘Oku’ diyerek başlıyor bizim iman ettiğimiz Kitap. Bizden istenen okumak sadece kitap okumak değil. Zira biz insanı okumak, kainatı okumak, varlığı okumak, alemi okumak ve gençliği okumak durumundayız. ‘Gençlik bir alem’ demişsiniz. Aslında her genç, her insan bir alemdir. Allah her insanı bir alem olarak yaratmıştır. O alemi okumayan alim olamaz. Alim, alemi doğru okuyan insan demektir” şeklinde konuştu. 

Görmez, İngiliz Filozof Francis Bacon’a ait olan “Bilgi güçtür” sözüne değindiği konuşmasında, “Bu sene belirlenen bilgi, eylem ve ahlak konusu son derece önemli bir konu. Bizim kitaplarda öğrendiğimiz, bir İngiliz filozofa atfedilen bir söz var; ‘bilgi güçtür.’ Keşke bu sözü sizlerle karşılıklı sohbet ederek, tartışarak sohbeti sürdürebilseydik. Katılır mısınız bilmem ama ben katılmam bu söze. Böyle bir bilgiden elde edilen ahlak pragmatist bir ahlak olur. İnsanlar ahlakı sadece kendi faydasına işler olarak tarif eder. Bilgiyi sadece güç olarak tarif ederseniz, bu bilgiden elde edilen yönetim birimi otokratik, otoriter bir yönetim olur” ifadelerini kaydetti.
Gücün hakikatin emrinde olduğu zaman bir anlam ifade ettiğini vurgulayan Görmez, “Güç hakikat değildir. Güç hakikatin emrinde olduğu zaman bir değer ifade eder. Hakikat gücün emrine girildiği zaman, hakikat özelliğini kaybeder. Bizim medeniyetimizde bilgiyi ifade eden 3 temel kavram vardır: Biri ilim, biri hikmet, biri marifet. Bu kavramların başka dinlerde karşılığı bizim dillerdeki karşılık değildir. İlmin sahibine ’alim’ diyoruz, hikmetin sahibine ’hakim’ diyoruz, marifetin sahibine de ’arif’ diyoruz. Üçünü birleştirdiğiniz zaman doğru bilgiye ulaşmış oluyorsunuz” diye konuştu.

Görmez’in konuşmasını tamamlamasının ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Ardından Diyadet İşleri Başkanı Görmez, fuardaki stantları ziyaret etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi