​Ahşap tuğlaya altın madalya

​Ahşap tuğlaya altın madalya

İcatlar ve mucitler yalnızca ansiklopedilerde kaldı sanıyorsanız sizi dünyanın ilk katlanabilir tuğlası Brick-B ve onun mucidi ile tanıştırmak istiyorum

Katlanabilir tuğlayı ilk duyduğumda hayal etmekte zorlandım. Fotoğrafını istedim ama o sırada bu ürünü tek bir fotoğrafla anlatmanın mümkün olmadığını bilmiyordum. Fotoğraf yerine video geldi. Videoda bu tuğlalardan ev bile inşa edilebildiğini görünce merakım daha da arttı. Brick-B'yi yaratıcısı Adem Arıbaş'tan dinlemek için Maslak'taki atölyeye gittim ve bir de eşyalarla karşılaştım. Koltuk, masa, köpek kulübesi... Her şeyi yapmak mümkün, gerçek bir buluş! Üstelik inanılmaz derecede çevre dostu! Molozu olmayan tek yapı malzemesi olan bu tuğla, geri dönüşümlü; neredeyse ölmeyen bir ürün. Tekrar tekrar kullanılabiliyor. 4 kat küçülebiliyor oluşu ile kolay taşınıyor, kolay depolanıyor. Cenevre'de geçen ay gerçekleşen dünyanın en önemli buluş fuarından altın madalya ve daha pek çok ödülle dönen tuğla, Avrupa basınında özellikle mülteci sorununun her gün tartışıldığı bir dönemde bir sürü yararsız icat arasında gerçek bir çözüm olarak aktarıldı.

- Nasıl çıktı bu fikir?
-Reklamcılık yaparken defalarca kullanılacak bir fuar standı yapmaya karar vermemle ortaya çıktı. Biliyorsunuz fuar standları maliyetli. Bir kere kullanılıyor sonra çöpe... Tam o sırada reklamcılığı bırakıp bu işi geliştirmeye karar verdim ve bu çapraz bağları kullanma fikri o noktada doğdu.

- Bu çapraz bağlar ne sağlıyor?
-Ben tıp eğitimi aldım ama hiç doktorluk yapmadım. Bu ürünü geliştirmeye karar verdiğim zaman, diz eklemlerine baktım. Biliyorsunuz, diz eklemleri vücudun en sağlam eklemleridir. Ben de dizin çapraz bağlarından ilham alarak bu ürünü geliştirdim. Tuğlaların mukavemetini sağlayan bağlar bunlar.

- Katlanabilir tuğlanın hedef kitlesi kim?
- Başından beri Amerika, AB ülkeleri, Japonya gibi kendin yap kültürünün geliştiği, gelişmiş ve bilinç düzeyi yüksek ülkeleri hedefliyorduk. Bir de çocukları hedefliyorduk ki bu fuardan sonra birinci sıraya çocukları almamız gerektiğini bir kere daha anlamış olduk. Çocuklar çok hızlı uyum sağlıyorlar. Katlanabilir tuğla, plastik, renkli, basit oyuncaklardan sıkılan çocuklar için çok geliştirici bir alternatif olacak.

- Başka hedefleriniz var mı?
Dünyada olmayan bir ürün olması sebebiyle Türkiye'den global bir marka çıkarmak istiyoruz. Birçok ArGe hedefimiz vardı başlarken ve bu ürün neredeyse tamamını karşılıyor şu anda. Bir yapı malzemesi olarak bu tuğla depreme karşı da en dayanıklı bir yapı malzemesi. En önemli özelliği çok hafif oluşu. Depremde en kritik nokta kolonlara binen yük biliyorsunuz. Siz malzemeyi ne kadar hafif hale getirebilirseniz riski o kadar aza indiriyorsunuz. Bu yüzden en büyük ArGe hedeflerimizden birini depreme dayanıklılık olarak belirledik. Yaptığımız ilk testlerde Brick-B'nin bunu rahatlıkla karşıladığını gördük.

Yenilenme özgürlüğü
"Ben tabii işin dekoratif boyutuyla ilgileniyorum. Bir odayı bölmenin, sonra onu kırmanın, ne zahmetli ve ne pis işler olduğunu bilen biri olarak bu tuğlayı bir devrim olarak görüyorum. Tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bu tuğla ile yatak, yatak başı, kanepe, koltuk hatta ankastre aletlere fon oluşturacak mutfak bile yapmanız mümkün. Üstelik bu eşyalar istediğinizde dakikalar içinde bambaşka eşyalara dönüşebiliyor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi