​Ahşap tuğlaya altın madalya

​Ahşap tuğlaya altın madalya

İcatlar ve mucitler yalnızca ansiklopedilerde kaldı sanıyorsanız sizi dünyanın ilk katlanabilir tuğlası Brick-B ve onun mucidi ile tanıştırmak istiyorum

Katlanabilir tuğlayı ilk duyduğumda hayal etmekte zorlandım. Fotoğrafını istedim ama o sırada bu ürünü tek bir fotoğrafla anlatmanın mümkün olmadığını bilmiyordum. Fotoğraf yerine video geldi. Videoda bu tuğlalardan ev bile inşa edilebildiğini görünce merakım daha da arttı. Brick-B'yi yaratıcısı Adem Arıbaş'tan dinlemek için Maslak'taki atölyeye gittim ve bir de eşyalarla karşılaştım. Koltuk, masa, köpek kulübesi... Her şeyi yapmak mümkün, gerçek bir buluş! Üstelik inanılmaz derecede çevre dostu! Molozu olmayan tek yapı malzemesi olan bu tuğla, geri dönüşümlü; neredeyse ölmeyen bir ürün. Tekrar tekrar kullanılabiliyor. 4 kat küçülebiliyor oluşu ile kolay taşınıyor, kolay depolanıyor. Cenevre'de geçen ay gerçekleşen dünyanın en önemli buluş fuarından altın madalya ve daha pek çok ödülle dönen tuğla, Avrupa basınında özellikle mülteci sorununun her gün tartışıldığı bir dönemde bir sürü yararsız icat arasında gerçek bir çözüm olarak aktarıldı.

- Nasıl çıktı bu fikir?
-Reklamcılık yaparken defalarca kullanılacak bir fuar standı yapmaya karar vermemle ortaya çıktı. Biliyorsunuz fuar standları maliyetli. Bir kere kullanılıyor sonra çöpe... Tam o sırada reklamcılığı bırakıp bu işi geliştirmeye karar verdim ve bu çapraz bağları kullanma fikri o noktada doğdu.

- Bu çapraz bağlar ne sağlıyor?
-Ben tıp eğitimi aldım ama hiç doktorluk yapmadım. Bu ürünü geliştirmeye karar verdiğim zaman, diz eklemlerine baktım. Biliyorsunuz, diz eklemleri vücudun en sağlam eklemleridir. Ben de dizin çapraz bağlarından ilham alarak bu ürünü geliştirdim. Tuğlaların mukavemetini sağlayan bağlar bunlar.

- Katlanabilir tuğlanın hedef kitlesi kim?
- Başından beri Amerika, AB ülkeleri, Japonya gibi kendin yap kültürünün geliştiği, gelişmiş ve bilinç düzeyi yüksek ülkeleri hedefliyorduk. Bir de çocukları hedefliyorduk ki bu fuardan sonra birinci sıraya çocukları almamız gerektiğini bir kere daha anlamış olduk. Çocuklar çok hızlı uyum sağlıyorlar. Katlanabilir tuğla, plastik, renkli, basit oyuncaklardan sıkılan çocuklar için çok geliştirici bir alternatif olacak.

- Başka hedefleriniz var mı?
Dünyada olmayan bir ürün olması sebebiyle Türkiye'den global bir marka çıkarmak istiyoruz. Birçok ArGe hedefimiz vardı başlarken ve bu ürün neredeyse tamamını karşılıyor şu anda. Bir yapı malzemesi olarak bu tuğla depreme karşı da en dayanıklı bir yapı malzemesi. En önemli özelliği çok hafif oluşu. Depremde en kritik nokta kolonlara binen yük biliyorsunuz. Siz malzemeyi ne kadar hafif hale getirebilirseniz riski o kadar aza indiriyorsunuz. Bu yüzden en büyük ArGe hedeflerimizden birini depreme dayanıklılık olarak belirledik. Yaptığımız ilk testlerde Brick-B'nin bunu rahatlıkla karşıladığını gördük.

Yenilenme özgürlüğü
"Ben tabii işin dekoratif boyutuyla ilgileniyorum. Bir odayı bölmenin, sonra onu kırmanın, ne zahmetli ve ne pis işler olduğunu bilen biri olarak bu tuğlayı bir devrim olarak görüyorum. Tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bu tuğla ile yatak, yatak başı, kanepe, koltuk hatta ankastre aletlere fon oluşturacak mutfak bile yapmanız mümkün. Üstelik bu eşyalar istediğinizde dakikalar içinde bambaşka eşyalara dönüşebiliyor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi