​Fuarda rapor skandalı müfettiş incelemesinde

​Fuarda rapor skandalı müfettiş incelemesinde

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’deki Fuar İzmir’in “jeolojik ve jeoteknik raporlarının nerede olduğu” sorusuna cevap veremedi. Muhakkik incelemesi sonrası mülkiye başmüfettişi İzmir’e geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 600 milyon lira harcayarak kurduğu Gaziemir'deki yeni fuar alanının imar planları müfettişlik oldu. Egeli Sabah'ın yaptığı araştırma, yeni fuar alanının yapımına imkan sağlayan planların "olmazsa olmaz" koşullar arasında yer alan jeolojik ve jeoteknik zemin etütlerinin yapılmadığını ortaya koydu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesi'ne yazı göndererek fuarın yapıldığı alanın jeolojik, jeoteknik etüt raporunun olup olmadığını sordu. İl Müdürlüğü ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nden yeni fuar alanı içinde bulunan yapıların yapı ruhsat dosyasının eki olan zemin etüt raporlarının olup olmadığı bilgisini de istedi.

CEVAP YAZISINDA CEVAP YOK

5 Haziran 2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıya İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Denetim Dairesi Başkanlığı İmar İşleri Şube Müdürlüğü'nce 29 Haziran 2015 tarihinde cevap gönderildi. Cevapta yeni fuar alanı için 22 Şubat 2012'de yapı ruhsatı düzenlendiği, İmar İşleri Şube Müdürlüğü'ne başvuruda bulunulması halinde yapı kullanma izin belgesinin düzenleneceği belirtildi. Ancak yeni fuar alanının imar planına esas onaylı jeolojik ve jeofizik etüt raporlarının olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi. Bunun üzerine harekete geçen İzmir Valiliği, Ağustos 2015'te muhakkik tayin ederek inceleme başlattı. Egeli Sabah'ın manşetine taşıdığı iddia Ekim 2015'te hazırlanan inceleme raporuyla da doğrulanmış oldu.

Muhakkik hazırladığı raporda Gaziemir İlçesi İzmir Yeni Fuar Alanı ve Serbest Bölge Gelişme Alanı olarak belirlenmesine ilişkin 1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 10 Ekim 2005 gün 05.900 sayılı kararı [Ek 6] ile uygun görülerek 10 Kasım 2015 tarihinde Başkanlık Makamınca [Ek 7] onaylanan 5 bin ölçekli Nazım İmar Planın ve 1000 ölçekli Uygulama imar Planının Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu bulunmadığını belirtti. Raporun sonuç bölümünde de sorumlular hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerin Yargılanması Hakkındaki Kanunun 6. maddesi uyarınca ön inceleme başlatılması yönünde görüş belirtti. İçişleri Bakanlığı, İzmir Valiliği tarafından gönderilen muhakkik raporu doğrultusunda ön inceleme başlattı ardından da mülkiye başmüfettişi görevlendirdi.

Geçen hafta İzmir'e gelen mülkiye başmüfettişi Büyükşehir Belediyesinde çalışmaya başladı. Başmüfettişin ön inceleme kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bilgisine başvurabileceği öğrenildi. Şimdi gözler mülkiye başmüfettişinin hazırlayacağı rapora çevrildi. Muhakkik raporunda yer alan tespitler mülkiye başmüfettişinin hazırlayacağı ön inceleme raporuna da yansırsa İçişleri Bakanlığı başta Başkan Aziz Kocaoğlu olmak üzere sorumluluğu bulunan bürokratlar hakkında soruşturma izni verebilecek. Durum böyle olunca da Üçyol - Üçkuyular Metro Hattı'nın yapımı sırasında yaşanan proje hatasından sonra ikinci kez Kocaoğlu ve bürokratları hakkında yargı yolu açılmış olacak.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi