​Kocaeli Kitap Fuarı, 8. kez kapılarını açıyor

​Kocaeli Kitap Fuarı, 8. kez kapılarını açıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 8. kez düzenleyeceği Kocaeli Kitap Fuarı, 14-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında kapılarını açacak. Antikkapı’da bir basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ‘’Bu yıl 8.’sini düzenleyeceğimiz Kitap Fuarı; sadece Kocaeli için değil, Doğu Marmara için bir marka değer haline geldi’’ dedi.

14-22 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA

14-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenecek “8. Kocaeli Kitap Fuarı”, 500’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza etkinliğiyle kitapseverlerle buluşacak. Uluslararası Fuar Merkezi’nde kitapseveri ağırlayacak olan 8. Kocaeli Kitap Fuarı, 9 gün boyunca 10.30-21.00 saatleri arasında açık kalacak. Kitap Fuarı’na ilişkin detayları basın mensuplarıyla paylaşan Genel Sekreter Büyükakın’a Başkan Danışmanı Ömer Polat, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Raşit Fidan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Hasan Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Başkanı Murat Özdağ eşlik etti.

BÜYÜKAKIN: KOCAELİ’NE KİTAP BAHARI GELDİ

Kocaeli’ne kitap baharının geldiğini söyleyerek sözlerine başlayan Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Bu sabah ağaçlar kitap açtı. Kocaeli Kitap Fuarımız ise bu yıl 8. kez kapılarını açacak. Kocaeli Kitap Fuarı, sadece şehrimize değil çevre illere de hitap eden, Doğu Marmara’nın markalarından biri haline geldi. Bu yıl fuarımızın ana temasını; Medeniyetler İttifakı ‘Ortak Geçmiş, Ortak Gelecek’ olarak belirledik. Uluslararası alanda isim yapmış, birbirinden değerli akademisyen ve düşünürler, iki gün sürecek sempozyumda yer alacak. Her yıl ziyaretçi rekoru kıran fuarımızın, bu yıl 750-800 bin ziyaretçiye ulaşmasını bekliyoruz’’ dedi.

OKUMA ORANI YÜZDE 30 ARTTI

Toplantıda söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Çelik ise çok önemli istatistiki sonuçlar açıkladı. Son 5 yıllık dönemde Kocaeli’nde öğrenciler arasında kitap okuma oranının yüzde 30 arttığını aktaran Çelik, ‘’Aynı şekilde üniversite sınavında ve TEOG sınavında başarı oranımızın artmasında Kocaeli Kitap Fuarı’nın büyük katkısı bulunuyor’’ açıklamasını yaptı. KOTO Başkanı Özdağ ise Kocaeli Kitap Fuarı’na ilişkin düzenledikleri kampanya hakkında açıklama yaptı.

270 YAZAR, 48 SAHAF, 67 STK

Geçen yıl 664 bin 476 kitapseverin ziyaret ettiği Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı’nda bu yıl yerli ve yabancı 270 yazar; 500’ün üzerinde söyleşi ve panelde okurlarıyla buluşacak. 380 yayınevi, 48 sahaf, 67 STK’nın yer alacağı stantlarda 15 bin yazarın elinden çıkan 1 milyon kitap; okur severleri bekleyecek.

ONUR KONUĞU DR. GENÇ

8. Kocaeli Kitap Fuarı’nın 14 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla yapılacak açılış töreninde onur konuğu Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün sahibi Dr. Mehmet Genç olacak. Yerli ve yabancı akademisyen, araştırmacı ve yazarların katılımıyla yapılacak Medeniyetler İttifakı Sempozyumu’na ev sahipliği yapacak olan Kocaeli Kitap Fuarı, böylece 8. Yılından itibaren Kocaeli ve Türkiye sınırlarını aşarak uluslararası bir mahiyet kazanıyor.

FUARDA YAZARLAR GEÇİDİ YAŞANACAK

14-22 Mayıs tarihleri arasında 500’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza günüyle kitapseverleri buluşturacak olan 8. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılacak gazeteci, yazar, tarihçi ve düşünürlerden bazıları ise şöyle; Abdurrahman Dilipak, Hayati İnanç, Muzaffer İzgü, Cem Küçük, M. Engin Noyan, Beşir Ayvazoğlu, M. Fatih Çıtlak, Nurullah Genç, Ahmet Şimşirgil, Kahraman Tazeoğlu, Ayşe Kulin, Kürşat Başar, Ataol Behramoğlu, Sadık Yalsızuçarlar, Bekir Develi, Talha Uğurluel, Zahide Yetiş, Sunay Akın, Ahmet Ümit, Hanefi Avcı, Mustafa Armağan, Mehmet Ali Bulut, Pelin Çift-Erhan Altunay, Yavuz Bahadıroğlu, Kadir Mısıroğlu, Işık Öğütçü, Feridun Andaç, Sevda Türküsev, Sinan Meydan, Zekeriya Efiloğlu, Osman Pamukoğlu, Ali Erkan Kavaklı, Büşra Küçük, Erol Mütercimler, Gürkan Hacır, Mavisel Yener, Saygı Öztürk, Ali Lidar, Bahadır Yenişehirlioğlu, Fatih Murat Arsal, Hikmet Anıl Öztekin, Erdal Demirkıran, Ali Ural, Cansu Canan Özgen-Ramazan Kurtoğlu, Ümit Zileli.

KİTAP FUARI’NIN BU YILKİ TEMASI “ MEDENİYET MİRASI”

8. Kocaeli Kitap Fuarı’nın ana teması bu yıl “Medeniyet Mirası” olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde hayata geçen Medeniyetler İttifakı’nın Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Bekir Karlığa’nın katkılarıyla yapılan çalışmalar neticesinde fuarda “Ortak Geçmiş, Ortak Gelecek” başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenlenecek.

ALANINDA OTORİTE AKADEMİSYENLER KATILACAK

İki gün sürecek sempozyum kapsamında yurtiçi ve yurt dışından alanında otorite kabul edilen çok önemli yazar ve düşünürler konuk edilecek. Sempozyuma Prof. Dr. Bekir Karlığa, Prof. Dr. Richard Falk, Prof. Dr. Hilal Elver, Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Prof. Dr. Hans Kochler, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Recep Şentürk, Prof. Dr. Salah Jarrar, Prof. Dr. Ziya Kazıcı, Prof. Dr. Ejder Okumuş, Prof. Dr. Mehmet İşpirli, Prof.Dr.Nazif Gürdoğan, Yusuf Kaplan, Doç. Dr. Coşkun Yılmaz, Doç. Dr. İsmail Kıllıoğlu, Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya, Doç. Dr. Tahir Büyükakın(Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri) Ve Dr. Anas Al-Shaikh Ali katılacak.

ORTAK GEÇMİŞ, ORTAK GELECEK

“Medeniyet Mirası; Ortak Geçmiş Ortak Gelecek” sloganıyla, 14 - 22 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek 8. Kocaeli Kitap Fuarı’nda medeniyet kavramının görsel eserlerle zenginleştirilerek bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla 9 gün boyunca “Medeniyet Mirası” içerikli sergi açık kalacak. Küresel insanlık girişimi olarak adlandırılan Medeniyetler İttifakı’nı anlatan serginin ‘’Medeniyet Nehri’’ bölümünde 7 medeniyet havzasını gösteren 7 nehrin görüntüleri yer alacak. Kadim medeniyet eserlerinden seçmelerin yer aldığı bölümde ise dünya medeniyetlerinin 12 bin yıllık seyri kronolojik olarak anlatılacak. Göbeklitepe’den başlayarak Osmanlı’ya kadar dünya medeniyetlerinin göz alıcı örneklerinin Türkçe ve İngilizce sergilendiği bu bölümün yanı sıra ziyaretçiler ‘’Batı’ya Doğru Akan Nehir Medeniyet Belgeseli’’nin son üç bölümünü izleyebilecekler.

TÜRK DÜNYASINDAN GENİŞ KATILIM

Ayrıca fuarda Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)’yle gerçekleştirecek projeyle, Türkî Cumhuriyetlerin ülke stantları yer alacak ve yayınlarını fuar süresince sergileyecekler. Başkanlığını iki yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun üstlendiği TDBB’nin organizasyon alanında KKTC, Bosna Hersek ve Kırgızistan’ın stantları yer alacak. Fuarda ayrıca Büyükşehir, Kocaeli Kent Konseyi, KOTO, KOÜ, Gebze Teknik Üniversitesi, Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı, DÖSİM, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ile Kartepe, İzmit, Körfez, Çayırova ve Darıca belediyeleri stant açacak

HAYDİ DURMA KİTABA KOŞ!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent kültürüne yeni bir boyut kazandırmak, spor ile kitap okuma alışkanlığını aynı potada buluşturmak amacıyla bir ilke imza atıyor. 8. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında 15 Mayıs Pazar günü “Kitaba Koş” etkinliği düzenlenecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi