22.EVTEKS'e yabancı ziyaretçi akını

 22.EVTEKS'e yabancı ziyaretçi akını

CNR EXPO Yeşilköy'de 21 Mayıs tarihine kadar devam edecek EVTEKS Fuarı yabancı akınına uğradı. ABD, İran, Rusya, Ukrayna, İngiltere, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hindistan, İtalya, İspanya, Romanya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen alıcı fuardan ev tekstili ürünü baktı.

CNR EXPO Yeşilköy'de 21 Mayıs tarihine kadar devam edecek EVTEKS Fuarı yabancı akınına uğradı. ABD, İran, Rusya, Ukrayna, İngiltere, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hindistan, İtalya, İspanya, Romanya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen alıcı fuardan ev tekstili ürünü baktı. TETSİAD Başkan Yardımcısı Ali Sami Aydın, "AB ve Amerika ülkelerinde geleneksel ürünlerimizi trend yapmaya başladık. Son yıllarda ABD'de, Türk peştamalı moda oldu. EVTEKS Fuarı'nda da yabancı alıcıların geleneksel ev tekstili ürünlerimize ilgisi büyük oldu."

Alanında dünyanın 2. en büyük fuarı olan "22. EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı" CNR EXPO Yeşilköy'de devam ediyor. CNR Holding kuruluşlarından ITF İstanbul Fuarcılık organizasyonunda Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliğinde gerçekleştirilen EVTEKS Fuarı'na olan yabancı ilgisi sektörün yüzünü güldürdü. ABD, İran, Rusya, Ukrayna, İngiltere, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hindistan, İtalya, İspanya, Romanya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen alıcıyı ağırlayan EVTEKS'e, AB ülkelerinden ve ABD'den gelen alıcıların Türk geleneksel ev tekstili ürünlere olan ilgisi dikkat çekti.

Sektörü ve fuarı değerlendiren TETSİAD Başkan Yardımcısı Ali Sami Aydın, şöyle konuştu: "AB ve Amerika ülkelerinde geleneksel ürünlerimizi trend yapmaya başladık. Son yıllarda ABD'de, Türk peştamalı moda oldu. ABD'de birkaç ünlü kişinin peştamalla fotoğraf vermesinin ardından kısa sürede Türk peştamalı moda haline geldi. ABD'de başlayan bu akımın etkisini EVTEKS'te de gördük. AB ülkeleri ve ABD'nin bizim dantelli, buldan işlemeli el emeği ile ürettiğimiz ev tekstili ürünlerimize ilgileri büyük oldu. Yakında bu ürünlerimizi de bu pazarlara sokacağımıza inanıyoruz."

1,5 milyar dolarlık iş hacmi

Fuarda kendi kendini temizleyen perdelerden leke tutmayan ve anti alerjik kumaşlara, organik kumaşlara kadar pek çok özel ürünlerin sergilendiğine dikkat çeken Aydın, "Artık biz de sektörümüze inovasyonu, tasarımı ve Ar-Ge'yi katmayı başardık. Fuarda oluşturduğumuz trend alanı yabancılar tarafından ilgi ile takip ediliyor. Sektör olarak dünyada kendimizi ispat etmeyi başardık. EVTEKS bizim potansiyelimizi ortaya çıkarması ve yeni fikirler kazandırması açısından önemli bir fırsat. Konjonktür gereği biraz durağanlık olmasına rağmen, biz EVTEKS'te bunu hissetmiyor. Fuarın 1.5 milyar dolar iş hacmi yaratmasını bekliyoruz" dedi.

Rus alıcılar, Türk perdesi için EVTEKS'e geldi

EVTEKS Fuarı'nda bir başka dikkat çekici gelişme de Rusya ve Ukrayna'dan gelen alıcıların Türk perdelerine yoğun ilgi göstermesi oldu. Dünyada perde üretimi 3'üncü sırada yer alan Türkiye, Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Almanya, İran, İsviçre gibi ülkelerin gönüllerini kaliteli üretim ve hızlı hizmet anlayışı ile fethetmeyi başardı. Verdi Firması'ndan alınan bilgiye göre; Ruslar, iri desenli, koyu renkli perdeleri seviyorlar.

Buldan dokuma ve işlemesi Rus alıcıların ilgisini çeken bir başka geleneksel ürünler oldu. Buldan Ödel Firması Dr. Halis Ödel, "Buldan dokuma ve işlemesi Denizli'nin yaklaşık 2 bin yıllık bir kültürümüz. EVTEKS'te Buldan işlemeli yatak örtüsü, masa örtüsü, perde, peştamal, fular gibi ürünlerimize Rusya başta olmak üzere İtalya, İspanya, Romanya, Ukrayna gibi ülkelerin ilgisi büyük oldu" dedi.

Türkiye'de yıldızı parlayan ev tekstil sektörünün en büyük platformu olan EVTEKS aralarında Anka, Zorlu, Home Swett, Karaca, Soley, Özdilek, Verdi Tekstil gibi 2 binin üzerinde markanın katılımı ile düzenleniyor. EVTEKS, tülden perde sistemlerine, banyo ürünlerinden uyku ve yatak odası tekstiline, döşemelikten mutfak ve yemek odası tekstiline kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde gerçekleştiriliyor. Sektörün önde gelen profesyonelleri, dünyaca ünlü trend belirleyicileri ve yerli-yabancı tasarımcıların fuarda verdikleri seminerler dikkatle takip ediliyor. EVTEKS 2016 organizasyonunun trend alanını, son dört yılda olduğu gibi bu yıl da Nelly Rodi tasarladı. Nelly Rodi trend ofisinin hazırladığı ve ilk kez EVTEKS Fuarı'nda tanıtımı gerçekleştirilen 2017 - 2018 ev tekstili trendlerine profesyonel ziyaretçilerin ilgisi büyük oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi