Girişimci iş kadını Serpil Yolcu’nun başarı hikayesi

Girişimci iş kadını Serpil Yolcu’nun başarı hikayesi

Özyeğin Üniversitesi 10.000 Kadın girişimci Komisyonunun Yönetim Kurulu Üyelerini Fuar Dünyası Dergisi okuyucularıyla buluşturmaya başladık. İlk röportajımızı Daphne Sourcing Tekstil Acenta ve Danışmanlık firmasını hayata geçiren başarılı iş kadını Serpil Yolcu ile yaptık. İşte Serpil Hanımın başarı hikayesi…

Serpil Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
 
Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Tekstil sektöründe kumaş boyama, mühendislik, satış, pazarlama, uluslararası müşteri yönetimi alanlarındaki 17 yıllık deneyimlerimden sonra kendi firmamı kurmamın gerekliliğine karar verdim ve  Daphne Sourcing Tekstil Acenta ve Danışmanlık firmamı hayata geçirdim. Daha sonra 2011-2012 yılları arasında  Özyeğin Üniversitesi ve Goldman Sachs Vakfı işbirliği ile yürütülen 10.000 Kadın Girişimci  Programını tamamladım. Halen Özyeğin Üniversitesi 10.000 Kadın Girişimci Komisyonunda Yönetim Kurulu üyesi olarak aktif yer alıyorum.   

2015 yılında da TÜBİTAK’ın İstanbul’da Sabancı Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü MENTORSEA programına katıldım.TÜBİTAK Mentor Havuzunda yer alan onaylı Mentor olarak  KOBİ’lerle çalışmalarıma devam ediyorum. Girişimcilik,Moda, Tekstil İhracat, Müşteri Bulma ve Tutundurma, Türk Tekstil ve Aksesuar Tasarımlarının Yurtiçi ve Yurtdışında Satış ve Pazarlaması, genel anlamda Marka Pazarlama konularında Mentorluk ve Danışmanlık hizmeti sunuyorum. Girişimcilik ve Marka Pazarlama özel ilgi alanlarım. Hobilerim arasında kitap okumak,seyahat etmek,spor yapmak yer alıyor. 

Daphne Sourcing  hakkında bilgi alabilir miyiz?

Daphne Sourcing Tekstil sektöründeki 17 yıllık deneyimin ardından kurulmuş,sektörü ve ihtiyaçlarını çok iyi bilen bir Tekstil Acenta ve Danışmanlık  firmasıdır. Amerika ve Avrupa ‘da pek çok ülkeden müşterilerle çalışır. Acenta olarak Müşterileri için  en uygun üreticiyi seçer. Kumaş,aksesuar,koleksiyon seçimi,satış,pazarlama,yurtdışı seyahatler,imalat süreci,yükleme ve ödeme süreçlerini  organize eder ve yönetir. Bunun yanında yurtdışındaki ve yurtiçindeki markalar için markanın vizyonuna ve sektördeki konumuna uygun koleksiyon hazırlama,satış artırma ,marka pazarlama konularında Mentor’luk ve Danışmanlık hizmeti sunar.

Fuar ve defilelere bakış açınız nasıl?

Tekstil sektöründeki kumaş ve aksesuar fuarlarını düzenli olarak takip ediyorum.  Yurtdışındaki Markalar tasarımlarında Türk kumaşlarını ve aksesuarlarını tercih ediyor. Daha önce yaşanan kumaş ve aksesuar ithalatındaki sıkıntılar, fast fashion ( hızlı moda ) trendine olan ilginin gün geçtikçe artması, Türk kumaş ve aksesuarlarının müşterinin taleplerini karşılıyor olması müşterinin tercih sebeplerinden bazıları. Yurtdışında da ziyaret ettiğimiz fuarlarda yine Türk kumaş ve aksesuarları Türkiye’de üretim yaptıran Dünya Markalarının seçimi oluyor.  Türk Tasarımcıların hazırladığı defileler Tasarımcıların hikayelerini anlatma şeklini ve yaratıcılıklarını sunmaları açısından çok güzel ve etkileyici. Yurtdışındaki ünlü Tasarımcıların defileleri kadar daha fazla Türk Tasarımcının  trend belirleyen, ilham kaynağı olmaları için neler mümkün ?   

Türk tasarımcılar ile nasıl bir çalışma gerçekleştiriyorsunuz? 

Türk Tasarımcılar,tasarımlarının yurtdışında satılması talebiyle bize ulaşıyorlar. Onlarla yurtdışındaki Tekstil Markalarına uygun özel koleksiyon hazırlama ve Pazarlama çalışmamız oluyor. Tasarımlarının yurtiçi  ve  yurtdışındaki markalar tarafından satın alınması ve üretilmesi,Marka Pazarlaması konularında Danışmanlık desteği veriyoruz. 

Türk tasarımcıları yurtdışı pazarlarda nasıl ilgi görüyor?

Türk Tasarımcılarla daha önce birlikte hazırladığımız koleksiyonumuz müşteriler tarafından büyük ilgi gördü . Ancak bunun özel bir çalışma gerektirdiğini ve müşteriye özel hazırlık yapıldığını belirtmek istiyorum.   

10.000 kadın girişimci programı hakkında bilgi verebilir misiniz?

10.000 Kadın Girişimci Programı küresel finansal hizmetler firması Goldman Sachs tarafından 2008 yılında başlatılan ve dünyada 43 ülkede yürütülen bir sosyal sorumluluk projesidir. Amaç dünya çapında işini kurmuş 10.000 kadına girişimcilik ve işletme eğitimleri vererek kadınların işlerini büyütmelerine destek olmak, dolayısıyla paylaşımcı ekonomik büyümeyi güçlendirmek.

10.000 Kadın Girişimci Programı, dünyada 90’in üzerine akademik kurum ve sivil toplum kuruluşundan oluşan bir ağ tarafından yürütüldü.. Bunlardan 45’ten fazlasını akademik kurumlar oluşturmaktadır. Türkiye Programı Özyeğin Üniversitesi tarafından 2009-2013 yılları arasında yürütülmüştür.  

Özyeğin Üniversitesi 10.000 Kadın Girişimci Komitesi olarak Sertifika Programından mezun olan 300 girişimci kadınların kendi aralarında iletişim, işbirliği ve dayanışma ağını geliştirmek, ülke ve dünya ekonomisindeki konumunu güçlendirmek amacıyla faaliyetlerde bulunuyoruz. .Bu doğrultuda  Türkiye’de ve  diğer ülkelerde benzeri çalışmalarda bulunan dernek, vakıf gibi kuruluşlarla bilgi alış verişinde bulunuyor; seminer, konferans, eğitim, sosyal organizasyonlar gerçekleştiriyoruz.

Sabancı Üniversitesi MENTORSEA programı hakkında bilgi alabilir miyiz?

MENTORSEA ,TÜBİTAK’ın Kooordinatörlüğünde,Sabancı Üniversitesi ve Ege Üniversitesi desteğiyle 1601 –TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Arttırılmasına Yönelik Mentor Eğitimleri vermek için hazırlanmıştır. Bu projenin sonunda KOBİ ‘lere mentorluk hizmeti sunacak  nitelikli Mentorların yetişmesi hedeflenmiş bir projedir. 

Eklemek istediğiniz başka birşey var mı?

Röportajımız boyunca bahsettiğim Mentorluk kavramından ve sonuçlarından söz etmek  isterim.Mentorluk sektör tecrübesi olan kişinin danışanına yol göstermesi,tecrübelerini aktarması ve danışanının performansını artırmasına katkı sağlaması olarak tanımlanabilir. Çalışan performansını yükseltmek,yöneticilerin liderlik yeteneklerini geliştirmek ve kişisel gelişim süreçlerini hızlandırmak için kullanılan yöntemlerin başında gelir.Bu yöntemlerin sadece danışanın performansını artırmakla kalmayıp dışarıya olumlu yansımaları da olmaktadır. Mentorluk hizmeti süresince yapılan işlerin kalitesi ve verimliliği artar. Güzel ülkem için yapabileceğim en güzel katkılardan biri olduğunu düşünüyorum. 

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi