Halıya Gaziantep fuarı dar geldi

Halıya Gaziantep fuarı dar geldi

Yaptığı yatırımlarla Türkiye’yi dünyanın en büyük makine halı üreticisi haline getiren Gaziantep, 9 ülkeden 194 firmanın katılımı ile uluslararası ‘halı fuarına’ ev sahipliği yapıyor.

Halı Fuarını gezen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘‘Halı fuarında çok iddialıyız. Halı sektörü için Gaziantep çok ideal bir kent.’’ dedi.
 
Şahin, Gaziantep'in sanayide büyük adımlar attığını ifade ederek, bu tür fuar organizasyonlarının hem ticaret hem turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi. Şahin, fuarcılıktaki gelişmenin, hizmet sektörüyle, sanayi sektörünün bir arada koordineli şekilde çalıştığının en büyük göstergesi olduğunu dile getirdi.
 
1980’li yıllarda dış ülkelerde fuarlara katıldıklarında burada yapılanları nasıl öğrenebiliriz, nasıl yapıyorların hesabına yaparken, bugün fuarın merkezi konumuna geldiklerini ifade eden Başkan Şahin, “Biz oralardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorduk. Ama şimdi özne bize döndü, merkez biziz artık. Onlar buraya bir şeyler öğrenmeye geliyorlar. Çocukluğumuzda her zaman başkalarının başarı hikâyelerini okuduk. Ama şimdi başarı hikâyelerini ve romanlarını biz yazıyoruz.” diye konuştu.

GTO Başkanı Eyüp Bartık ise Domotex Halı Fuarı'nın Gaziantep'te yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti. Halı fuarının 7 yıldır Gaziantep'te düzenlenen önemli organizasyonlardan birisi olduğunu ifade eden Bartık, "Bu fuarı daha ileriye nasıl taşırız diye arkadaşlarla konuştuk ve bu işi dünya standartlarında en iyi yapan firmayı buraya getirdik. Sektörün genel isteği üzerine Domotex'i Gaziantep'e taşıdık. Şu ana kadar tüm üyelerimizle konuşmalarımızda genel bir memnuniyet var ve umarım bu memnuniyeti devam ettiririz. Halı sektöründe o kadar çok müşteri var ki. Bunlar Gaziantep'e geliyor. Şehrimizdeki 5 yıldızlı otel sayısı 10 oldu. Alışveriş için geliyorlar, halı almak için geliyor, çalışmak için geliyorlar. Ekonomiye katkı sağlıyorlar. Yani halı kendi sektörü dışındaki sektörlere de katkı sağlıyor. Sektörün tabi gördüğümüz eksiklikleri de var. Bizim gördüğümüz burada sektördeki işbirliği eksikliği. Biz işbirliği ve güç birliği yapmalıyız. Biz bu konuda GTO olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız" diye konuştu.

26 Mayıs’a kadar açık kalacak Domotex Gaziantep Fuarı’nı düzenleyen Deutsche Messe Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Bizim Almanya dışında, Çin’den sonra en büyük şirketimiz İstanbul’da” dedi. Kühnel, fuarın 22 bin metrekare alanda iki holde düzenlendiğini belirterek, “Aslında Gaziantepli firmalar tüm alanı dolduruyordu. Hepsinden yüzde 20 alan aldık ve yabancı firmaların da katılımını artırdık. Bir hol daha olsa ki 10 bin metre kare civarı onu da doldurabilirdik. Yerimiz dar geldi”dedi.

FUAR DÜNYASI DERGİSİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi