Halıya Gaziantep fuarı dar geldi

Halıya Gaziantep fuarı dar geldi

Yaptığı yatırımlarla Türkiye’yi dünyanın en büyük makine halı üreticisi haline getiren Gaziantep, 9 ülkeden 194 firmanın katılımı ile uluslararası ‘halı fuarına’ ev sahipliği yapıyor.

Halı Fuarını gezen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘‘Halı fuarında çok iddialıyız. Halı sektörü için Gaziantep çok ideal bir kent.’’ dedi.
 
Şahin, Gaziantep'in sanayide büyük adımlar attığını ifade ederek, bu tür fuar organizasyonlarının hem ticaret hem turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi. Şahin, fuarcılıktaki gelişmenin, hizmet sektörüyle, sanayi sektörünün bir arada koordineli şekilde çalıştığının en büyük göstergesi olduğunu dile getirdi.
 
1980’li yıllarda dış ülkelerde fuarlara katıldıklarında burada yapılanları nasıl öğrenebiliriz, nasıl yapıyorların hesabına yaparken, bugün fuarın merkezi konumuna geldiklerini ifade eden Başkan Şahin, “Biz oralardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorduk. Ama şimdi özne bize döndü, merkez biziz artık. Onlar buraya bir şeyler öğrenmeye geliyorlar. Çocukluğumuzda her zaman başkalarının başarı hikâyelerini okuduk. Ama şimdi başarı hikâyelerini ve romanlarını biz yazıyoruz.” diye konuştu.

GTO Başkanı Eyüp Bartık ise Domotex Halı Fuarı'nın Gaziantep'te yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti. Halı fuarının 7 yıldır Gaziantep'te düzenlenen önemli organizasyonlardan birisi olduğunu ifade eden Bartık, "Bu fuarı daha ileriye nasıl taşırız diye arkadaşlarla konuştuk ve bu işi dünya standartlarında en iyi yapan firmayı buraya getirdik. Sektörün genel isteği üzerine Domotex'i Gaziantep'e taşıdık. Şu ana kadar tüm üyelerimizle konuşmalarımızda genel bir memnuniyet var ve umarım bu memnuniyeti devam ettiririz. Halı sektöründe o kadar çok müşteri var ki. Bunlar Gaziantep'e geliyor. Şehrimizdeki 5 yıldızlı otel sayısı 10 oldu. Alışveriş için geliyorlar, halı almak için geliyor, çalışmak için geliyorlar. Ekonomiye katkı sağlıyorlar. Yani halı kendi sektörü dışındaki sektörlere de katkı sağlıyor. Sektörün tabi gördüğümüz eksiklikleri de var. Bizim gördüğümüz burada sektördeki işbirliği eksikliği. Biz işbirliği ve güç birliği yapmalıyız. Biz bu konuda GTO olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız" diye konuştu.

26 Mayıs’a kadar açık kalacak Domotex Gaziantep Fuarı’nı düzenleyen Deutsche Messe Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Bizim Almanya dışında, Çin’den sonra en büyük şirketimiz İstanbul’da” dedi. Kühnel, fuarın 22 bin metrekare alanda iki holde düzenlendiğini belirterek, “Aslında Gaziantepli firmalar tüm alanı dolduruyordu. Hepsinden yüzde 20 alan aldık ve yabancı firmaların da katılımını artırdık. Bir hol daha olsa ki 10 bin metre kare civarı onu da doldurabilirdik. Yerimiz dar geldi”dedi.

FUAR DÜNYASI DERGİSİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi