​Antalya Mermer Fuarı ikinci kez kapılarını açtı

​Antalya Mermer Fuarı ikinci kez kapılarını açtı

26-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Antalya Fuar Merkezi'nde düzenlenen TURKEY STONE ANTALYA - 2. Mermer ve Doğal Taş Ürünleri Fuarı'nda Türk mermer sektörü, Orta Doğu, Körfez Ülkeleri ve Afrika ülkelerinden gelen alıcı heyetler ile buluştu.

Antalya 2.Mermer Fuarı kapılarını açtı-Foto Galeri
Pyramids Grup Fuarcılık tarafından organize edilen ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği desteğiyle düzenlenen TURKEY STONE ANTALYA  açılış seremonisine yurt dışından ve yurt içinden binlerce profesyonel ve yüzlerce protokol katılım gösterdi. Fuara katılan Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu eski Bakan Kürşad Tüzmen, "Olan oldu bizim artık arakaya bakmadan ileri bakmamız lazım. Komşu ülkelerle ilişkileri düzeltmemiz lazım. Türkiye, ticareti siyasetin önüne almak zorunda" dedi.

2'nci Antalya Mermer ile Doğal Taş Ürünleri Fuarı, Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Eski Bakanı Kürşad Tüzmen, Antalya Valisi Muammer Türker, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Pyramids Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hashem, Pyramids Grup CEO'su Tolga Tezel ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Expo Center Fuar alanında başladı. Sektörde alıcı heyetler ile firmaları bir araya getiren fuara Türk mermer sektöründen, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve Afrika'dan çok sayıda firma stant açarak ürünlerini sergiledi. 26- 29 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak fuarı yaklaşık 3 bin alım heyetinin ziyaret etmesin beklendiği bildirildi.

"TÜRKİYE, TİCARETİ SİYASETİN ÖNÜNE ALMAK ZORUNDA"

Açılışta konuşan Eski Bakan Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin bugün geldiği noktaya kolay ulaşmadığını belirterek, "Ancak bence bizim artık arkaya bakmadan olan oldu. Hataları ve sevaplarıyla ileri bakmak lazım. İhracat bir gönül işi, kalp işi. Birlikte çalışan, birlikte bir şeyleri paylaşmayı gerektirir. Biz hemen komşu çevre ülkelerle ilişkilerimizi eskisinden daha iyi konuma getirmek zorundayız. Bu bütün sektörler için geçerli. Türkiye, artık ticareti siyasetin önüne almak zorunda. Bütün ihracat artışının esas sırrı budur. Komşu ülkelerle ticareti ön plana alarak çalıştık. O dönemde öyle çalıştık. Şimdi son dönemde dış politika ağır bastı. Yaşanan sıkıntıları arkada bırakıp çalışmalıyız" dedi.

"CARİ AÇIK KAPANIYOR, TÜRKİYE BÜYÜYOR"

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı ise, rakamlarda Türkiye'de bir büyümenin olduğunu belirterek şöyle konuştu:  "2015 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 4 büyüdü. 2015 yılında aile harcamaları yüzde 18.8 artarak 17 buçuk milyar dolara ulaştı. Dünya Dış Ticaret Örgütü verilerine göre ihracatımızdaki pay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan binde 8.7'ye yükseldi. Cari açığımız giderek daralıyor. 2015 yılında doğrudan yabancı sermaye yatırımı yüzde 34.3 artarak 16.8 milyar dolara ulaştı. Son bir yıldır azalan ihracatımız şubat ayından itibaren de artışa geçti. Uluslararası alandaki aktörlerin artması pazarda rekabeti güçleştiriyor. Bu nedenle yenilik şart. Markalaşmalar geliştirilmelidir. Bu aşamada fuarlar ön plana çıkıyor. Doğal taş ihracatında ilk sırayı 7.3 milyar dolar ile Çin alıyor. Çin'i 2.1 milyar dolar ile İtalya, 2 milyar dolar ile Türkiye üçüncü sırada yer alıyor" dedi.

"BIRAKILAN MİRASIN EKMEĞİNİ YİYORUZ"

Antalya Valisi Muammer Türker, Anadolu'da bir çok medeniyetin özellikle mermer ve doğal taş kullanıp eserlerini ve yapılarını binlerce yıl sonraya bu şekilde ulaştırdığına dikkat çekti. Bugünkü betonlaşmayla inşa edilen yapıların iki nesil sonraya kadar dayanamadığını da belirten Türker, "Anadolu da birçok medeniyet taş, mermer kullanıp bunları da bize miras olarak bıraktı. Biz de şimdi bu mirasın bir nebze olsun ekmeğini yiyoruz. Taş, mermer kullanılmasıydı böyle bir mirasa sahip olunmayacaktı. Şehircilikle ilgili en önemli devrim, mimaride yeniden doğal taşı kullanmaktır. Betonla alakalı geldiğimiz nokta bugün yapılan eserlerin birkaç nesil sonraya aktarılamaması sorunudur. Binlerce yıl önce yaşayan medeniyeti şimdi görüyorsunuz ancak sizin yaptığınız eserleri 2 nesil sonrası göremiyor. Burada doğal taşın önemi ortaya çıkıyor" ifadelerini kaydetti.

DÜNYACA ÜNLÜ TÜRK MERMERİ ANTALYA MERMER FUARI'NDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI!

Dünyaca ünlü bej mermer ve daha yüzlerce çeşit doğal taşın kesişim noktası Antalya ve bölgesi Türkiye Ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan mermer sektöründe de ticaretin kalbi olarak yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Antalya Mermer Fuarı, bu yıl da Mayıs ayında tüm ilgiyi Antalya bölgesine çekiyor. Organizatör Pyramids Grup Fuarcılık Mısır, Irak, Hollanda. Fas, Türkiye ofisler, ve 18 ülkeden yurt dışı partnerleriyle gerçekleştirdiği yoğun işbirlikleriyle Antalya Mermer Fuarına Suudi Arabistan, Kuveyt Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, İsrail, İran, Urdun, Filistin, Irak, Lübnan Amman, Mısır, Yunanistan, Fas, Tunus, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Çın ve Hindistan başta olmak üzere Avrupa, Körfez Ülkeleri, Ortadoğu, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetler ve Uzak Doğu’dan 2500 Kişilik alım heyetinin fuar sonuna kadar ziyaret etmesi bekleniyor

FUAR DÜNYASI ÖZEL MÜGE YAVAŞ
Antalya 2.Mermer Fuarı kapılarını açtı-Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi